bugün

ben oturdum, düşündüm. pek bir şey bulamadım ankaralı olmamam farkındalığımı kısıtlıyor anlıyorum. varsa ankara' da yaşayan ankara' da okuyan söylesin başkent olmak ne işe yarar?
ama hemen söyleyeyim başkent kendi verdiğini kendi alıyorsa o sayılmaz. mesela tutar istihdam derseniz başkent olunca nüfus da artıyor istihdam veriyor ama işçisiyle birlikte geliyor bana mı veriyor derler. işte böyle şeylerle gelmeyin. selametle.
(bkz: siktir et takma kafana kardeşim)
ankara'nın 20. yüzyılın ilk çeyreğindeki halini irdeleyerek yanıtına yaklaşılabilecek bir soru.
hayatı tesbih yapmışım şarkısını dinleyerek dolaşan aşti'deki temizlikçiyi kaybetmezdi herhalde.
eskişehir den daha küçük olurdu ve kasaba havasından kurtulamazdı. belki daha iyi olurud, armutu ablı tiftik keçisi iel daha ekonomik değer yaratırdı.
(bkz: çorum)
(bkz: nevşehir)
(bkz: aksaray) vb.
başkent olmasa bunlardan farkı olmazdı heralde.
edit:bunun neyi zorunuza gitti anlamadım, ankarayı büyüten başkent olması. eksilemenin bi anlamı yok. zaten önemli de değil.
yüksek ihtimalle yozgat gibi bir şehir olurdu ankara.
kırıkkaleden farkı olmazdı. zaten kırıkkale ankara dan ayrılmıştır.
bak kızları siyasetten gündemden falan bi haber olurlardı. izmir kızları alır bayrağı açık ara lider olurdu. ama şimdi öyle mi ankara kızları biz ciddi insanlarla büyüdük, siyaseti de biliriz tarihi de diye dem vurabiliyorlar. saygıyla selamlıyorum onları.
yozgat ve çorum büyükşehir olurdu. Yozgat kütük nüfusu 3 milyon yarısı ankara da.
3 yıldır ankara'da yaşayan biri olarak gözlemim: başkent olmasaydı ankara mümkün değil kalkınamazdı, mümkün değil hizmet gelmezdi bu bozkıra.
başkentin bi boku yok emin olun. doğduğum, büyüdüğüm, hali hazırda üniversite okuduğum yer ankara'dır; şu zamana kadar bi yararını göremedim. saat 10'dan sonra hayat durur otobüs bile zor bulursun eve gitmek için. adam gibi ne maç olur ne konser olur ömrünü istanbul yollarında geçirirsin. trafiği desen son yıllarda istanbul'a kafa tutacak düzeye yaklaştı. ona rağmen otobüsler balık istifi, nefes alsam yeter diyosun eve gidene kadar. yani senin başkent ankara dediğin şey benim yıllarca kullandığım tabirle; (bkz: modern köy)
bir kırıkkale nin hallicesinin gerisini baştan kaybederdi.

Ankara'lı olmakla övünen okuzler olmazdı.
cidden yozgat olurdu, bilemedin bayburt, hadi olsun çorum zaten başkent olmaktan başka bi yararı yok sikindirik bi şehir.