bugün

Bir de böyle bir şey var:

"Ne orumcek, ne yosun,

Ne mucize, ne fusun;

Kabe Arabin olsun,

Cankaya bize yeter!"

(bkz: Kemalettin Kamu)
çevresinde yedi kere tur atılmadığını göre sorun yoktur.

saçma.. olmamalıdır da..
her durumda dini insanlarin onune yem gibi koyan zihniyetten pek farki olmayan zihniyetlerin eylemidir. ne chp, ne akp ne baska bir parti... hepsi ellerinde farkli resimlerle halki somurmekten baska birsey yapmamaktadir. siyasi partilerin hepsinin sil bastan degismesi gerekir. bu ulke bu eziyetlere daha ne kadar dayanir bilmiyorum.
her durumda abesdir.
durum bir: müslümansan anıtkabir e kabe muamelesi yapmak dininin kurallarına ters düşmektir.
durum iki: muslüman değil ve atatürkçü * isen anıtkabir e kabe muamelesi yapmak anıtkabir e saygısızlıktır.
durum üç: muslüman değil ve atatürkçü de değilsen sana ne anıtkabir den kabe den. *
çok fazla vakit ve benzeri gazete okuyup beyni sulanan insanın varolduğunu düşündüğü durumdur.
(bkz: anitkabir de yirmi dort saat kuran okunmasi)
anıtkabir' in anlam ve önemini hala kavrayamamış zihniyetlerin sataşma şeklidir. *
Böyle bir durumun olduğundan şüpheliyim. Yapan varsa Allah yolunu açık etsin. Benim kabem değil. Saygıya layık bir adama hak ettiği vefanın mimari yolla anlatımı anıtkabir. Yanlış yapılan uygulamalar orda yatan güzel zatı bağlamaz. Anıtkabire gidip isteyenin istediği dille iyi niyetlerini paşanın ruhuna göndermesi akabinde kurtuluş mücadelesinin başı çeken neferi söz konusu zata gönlünde tebessüm barındırmasını tapınmak olarak algılayan zihniyete de buradan selam ediyorum. Tabi ki gazi Mustafa kemali ya da kabrini tabulaştırmak, bugün eleştirilen türbelerdeki çaput bağlama seanslarından çok da farklı gelmiyor bana açıkçası. mekanı Bir nevi modern türbe haline getiren insanların varlığını da endişe ile izlemekteyim. Ama ne olursa olsun bu içerde yatan ve huzur bulmasını temenni ettiğim zatı bağlamaz. Ondan sonra gelenlerin ahmaklıklarının sorumlusu o değil ne de olsa.
bakiniz engin ardic 11 eylul 2007 tarihli aksam gazetesinde ne yazmis bu konuda:

ANITKABIR FARIZASI

Başlığı böyle attım ama kuşkuluyum: Şimdi birçok solcu ve de halkçı,fariza ne demek diye soracak, sinirimi bozacak. Hani hac mevsiminin bu sene kurban bayramına denk gelmesine şaşan gazeteci kızlar vardı ya, onlar gibi... Kimi hayvan da Osmanlıca konuşuyorsun, demek ki hükümete yağ çekiyorsun diyebilir.

Deniz Baykal, partisinin kuruluş yıldönümünde, yanına binlerce adamını alıp Anıtkabir e çıkmış.izdiham& yaşanmış, falan filan.

Orada gelenektir, şeref defteri imzalanır ve daha önce iki satır da birşeyler yazılır. Atatürk kalkıp onları okuyamayacağına göre, arkada bekleyen muhabirlerin okumaları ve gazetelerine bildirmeleri için.

Yazılanlar genellikle ya imza sahibinin Atatürkün ne kadar izinde olduğunu belirtmeye yöneliktir, ya da birşeyler ya da birileri bu yoldan Atatürke şikâyet edilirler. Elbette şikâyet edildikleri merci, aslında Cumhuriyet Gazetesi ve Genelkurmay falandır.

Bu ziyaret yerli yersiz, vara yoğa yapılan bir ziyarettir. Milli bayramlarda da oraya gidilir, maç kazanıldığı zaman da, parti kuran da soluğu orada alır, ihracat rekoru kıran da.

Bir örneği başka bir ülkede yoktur. Sovyet yöneticileri bile resmi törenlerde Leninin anıtkabirinin içine girmezler, damına çıkarlardı...

Bir arkadaş, 10 Kasım günleri Ankaraya gidemediği için Dolmabahçe Sarayına gidiyor, yani Atatürkün yattığı yere ulaşamayınca öldüğü yeri tavaf ediyor, bunu her sene yapıyor ve okuyucularına da hararetle tavsiye ediyordu...

(Fariza, izdiham, hararet, şikâyet, tavaf, muhabir, sene... Sen iyice gerici oldun be Engin Ardıç!)

Aynı arkadaşlar, halk kadınları bağlı başlarıyla türbe türbe gezip çaput bağlayınca çok kızarlar.

Yapılan, temelde aynı şeydir.

Eh, Nutuku kutsal kitap, Çankayayı Kâbe, Atatürk portrelerini ikona, ilkokul öğretmenlerini rahip, tayyör-etek giyen iri kalçalı memur hanımlarını da rahibe gibi algılarsan, Anıtkabiri de elbette peygamber türbesi kabul edeceksin!

Onlar çaput bağlayacaklar, sen şeref defterine yazı yazacaksın.

Onlar dua edecekler, sen esas duruş göstereceksin.

Orada ezan okunacak, burada Onuncu Yıl Marşı.

Sonra da ya kızıp köpüreceksin, ya da kara kara soracaksın, biz nerede yanlış yaptıK

Atatürkü sevdirmediniz, insanları ondan soğuttunuz, bıktırdınız, yanlışı orada yaptınız.

Öğretmediniz, ezberlettiniz. Düşündürtmediniz, korkuttunuz. Özgür bırakmadınız, ezdiniz. Açıklamadınız, yasakladınız. Tartışmadınız, örtbas ettiniz.

Atatürk size hedef olarak çağdaş yaşama biçimini, rehber olarak da bilimi gösterdi, siz tuttunuz bir Kemalizm dini icat ettiniz.

Üstüne üstlük, faşizmi de solculuk diye satmaya kalktınız.

Bir kısım basın yuttu ama halk yutmadı.

Atatürkü anmak mı istiyorsun sevgili dostum?

Andrew Mangonun mükemmel Atatürk biyografisini oku... Lord Kinrossa da, Şevket Süreyya Aydemire de beş basar. Üstelik kırk sekiz Anıtkabir ve de yirmi altı Dolmabahçe ziyaretinden daha faydalıdır. Zihnin açılır
ankaranın kıreclı suyunu da zemzem yerine şişele tam çarpıl dedirten olay.
Anıtkabir birileri için değerli olabilir ancak kimsein onu kabe gibi gördüğünü sanmıyorum.