bugün

belki evden işe/okula giderken, belki müzik dinlerken, belki otobüste dışarı izlerken, belki yemek yerken, belki de gece tam uyuyacakken gelen his.

belki çok güzel bir gün geçirmişsinizdir ve gelen bu iğrenç his her şeyi mahvetmiştir. sebebini de bilmezsiniz. gecenin bi yarısı oturursunuz saatlerce bi boşluğa bakarak.
Saatlerce boşluğa baktırmayan histir. Abartmayalım efendim. O bakış en fazla 2-3 dakika sürer.
En olmadık anda bazen de gülerken gelen histir. Bazen ağlatır bazen sadece sessizce bir köşede oturup karanlığa baktırır. Gözünüzün önünden geçip durur her şey. Hiç durmadan. O geçmiş, yaşanan her şey yeniden ilk anki kadar acıtır. Sonra geçer. Hayat devam eder çünkü.
Aniden gelen mutsuzluk hissi olmaz. Eğer mutsuzsanız muhakkak önceden yaşadığınız nedenleri olmalı bu mutsuzluğun.
bazen aniden gelir. mutlu olduğunu düşünürsün, sonra derinlerde bir yerlerde içini bir kasvet kaplar. en ufak bir karartıda o'nu görürsün ve işte o an içine gelen mutsuzluğun ne olduğunu anlarsın. önce bir hassiktir ya ne oluyor ben iyiydim dersin, sonra o mutsuzluk karamsarlığında karanlık bir odada bir başına oturup olan biteni düşünürsün. ne o an içine birden gelen mutsuzluğu, ne o'nu ve de olanları anlayamazsın. bu sırada küllükteki sigaralar bir bir çoğalmaktadır ama durmaz/duramaz devam edersin.

belki o'nu çok iyi tanımıyorsun. belki de kendine bahaneler üretiyorsun. sevmek için, unutmak için, özlemek için, özlememek için, her şey için. unutmaya çalışırsın, belki de unutmaya çalıştığını unutmak istersin. o an içinde beliren mutsuzluk hissi ile kendine kızarsın. elin telefona gider, mesaj atmak aramak istersin. bu kadar sağlıksız düşünce içinde en sağlıklı eylem yapmamaktır. belki unutur, belki unutursun düşüncesi ile uzak durmaya çalışırsın. böyle kolay olmadığını ben de biliyorum. o' da biliyor, sen de biliyorsun.

Edit: bay çökelek. Hahasiktir ya.
Genellikle güzel bir gün geçirdikten sonra akla gelen kötü ve hatırladıkça içinize birşey oturtan anının akla gelmesiyle oluşur. Önce o anıyı reddeter sonra da o anı hakkında uzunca bir süre düşünürsün.
sigara yakılmasın da ne yapılırsa yapılsın diye akıl verilecek kadar insanı şaşırtan bir histir.
Bu aralar bende sıkça olan his kendimle yüzleşmemek için hep meşgul olmaya çalışıyorum.
Aniden gelen mutluluk hissi gibidir.
Biri çiçekler için; "ulan ne çiçekler var şu dünyada renk renk." demenize sebepken diğeri; "amk her yerde çiçek, anca etrafa böcek doluşturuyorlar" demenize sebeptir.

Bir sen iki farklı ruh hâli. Tarafını seç, asabımı bozma.
Maalesef bende çok beliriyor. Hatta bunun yanında bir de yok olmuşluk hissi geliyor o an ölsem farkına varmam.
aniden gelen mutluluk hissi de var ama takribi 5 saniye felan sürüyor...
Hiç oralı olmayın gelir gider.
fernando pessoa şöyle der mutsuzluk için:

"mutsuzluk, nefes alan her şeyin dokusunu oluşturur"

bunu örtbas etmek için uğraşıyorsun. ya da aklının iplerini salıyorsun. sabır bu noktada önemlidir ancak gerçek mutlaka önüne tekrar çıkacaktır. yüzleşeceksin.

işinden mutsuzsun, eşinden mutsuzsun, parasızlıktan mutsuzsun, ülkeden mutsuzsun vs...
yarın iş var diye cumayı ayık bitirecek olmaktan mı yoksa üst üste gelecek bir üst daha olmamasından mı kararsız bıraktı.
Git be burdan.
Daha demin gülüp eğlenirken, yorganın altına kapanıp müzik dinleme eylemidir. Genelde lise dönemlerinde çok sık yaşanan bir durumdur. insanı hayattan edebilir.
ee darlar haliyle modun acilen yükseltilip o andan kaçma hissi uyandırılır.
içinde bi yerde çözülmeyi bekleyen düşünceler vardır. beklerler de durular öyle. sonra en ufak uyarıcıyla gün yüzüne çıkıp mutsuz ederler.

bi bu duygu bi de sinirliyken bi şeylere zarar verme alışkanlığım beni cok üzuyorsunuz.
https://www.uludagsozluk.com/k/dismorfofobi/
Geldiği gibi çabucak siktir olup gitmez. insanı evde tek başına yere oturtup hüngür hüngür ağlatabilecek kadar keskin ve güçlü bir histir bazen. Aslında sebepsiz gibi görünse de eğer zamanında içgörünüzü geliştirdiyseniz bu mutsuzluk hissinin derinlere gömdüğünüz birtakım korkularınızı herhangi bir şekilde dürtüklediğiniz için çöktüğünü farkedebilirsiniz.
geldiği zaman mutlaka ortam değiştirilmeli ve ışığın seviyesi düşürülmelidir.
yüksek ışık hissedilen duygunun etkisini arttırıyormuş.
favori şarkılar dinlenilmeli, ani kararlar alınmamalı.
Düşman başına.
Bazen bir şarkı, bazen bir kelime yetebiliyor insana aniden bir mutsuzluk çökmesine. Unutması gereken şeyler bir türlü çıkmaz zaten insanın aklından. en ufak bir detay bile bir anda geçmişe götürüyor ve bir geceyi daha hiç ediyor bu düşünceler. Sanırım bu beynin insana şimdi siktim belanı demesi oluyor.
boş durmaktan olabilir. canınız istemese de sevebileceğiniz herhangi bir aktivite bulun. canınız istemeye istemeye yapın. bir süre sonra yerini farklı hisler ve düşünceler dolduracaktır.
hayatı boyunca hayal ettiklerinin bir kısmına ulaşırken diğer kalan kısmının imkansıza yakın bir ihtimal olduğunu anladığı için motivasyonunu kaybetmiş, beklentilerini minimize ettiği için mutluluk seviyesini de minimuma indirmiş kişinin hissidir.
güncel Önemli Başlıklar