bugün

akla aniden gelen ve genellikle bulunulan mekan ve zaman ile alakasız olan, nereden geldiği belli olmayan şarkılardır.
rahatsızlık verir.
rahatsız eder ve unutması zor olur.
rahatsız edici bir durum.
nereden çağrıştığı belli olmayandır.
(bkz: koca yaşlı şişko dünya)

Jedi to the edith piaf: aniden akla gelmesinden de ziyade aslında, geçenlerde gerçekleşen bir olay neticesinde kafamda sık sık çalmaya başladı, zaten de bir mazisi de vardı, ondan sebep iş daha da ilginçleşti. Neyse efenim peşrevi artık geçelim, gelelim olaya;

hafta sonu tatili için (doom günümü kutlama sürprizi kapsamında imiş onu da sonra öğrendim o da ayrı konu, neyse) artikişlerle şehir dışına çıktık, eğlendik, gezdik, tozduk içtik, kutladık derken, pazar gecesi dönüş yolunda arabayı kullanıyorum o esnada da sohbet muhabbet, derin konular gırla gidiyor, sadece bir radyonun çektiği yerlerden geçiyoruz, o da TRT fm malûm, çok nadir çıkar bu şarkı orada, hatta hiç çıkmaz, normal popüler radyolarda bile, yani en azından dinlediğim esnalarda bana hiç denk gelmedi, başladı çalmayaaa! Hey Allah’ım! dedim içimden. Tam da sırasıydı şimdi bunun. * Tabii arkadaşlar bilmiyor durumu, bendeki mazi ve olayını, şarkıyı bile zaten fark etmediler. Devam ediyoruz yola ve sohbete. Aynı program içinde, yaklaşık 45 dakika sonra bir daha çalmaz mı!? Pes dedim yaa pes!
Saydırdım da içimden bir yandan, diğer taraftan da içimi karışık duygular kapladı. Mutluluk, hüzün, acı, şaşkınlık… bilmiyorum bir işaret miydi? Neye işaretti? Bilemiyorum, o günden bu yana aralıklı olarak aniden geliyor aklıma, kafa radyomda dönüyor saniyeler boyunca sonra yine geldiği yere dönüp gidiyor.
bazen nereden geldiği belli de olabilir. bir yerden çağrışmıştır.
sinem'in dinlediği şarkıdır.
uyumaya engel olur.
genellikle okulda gelir.
hiç ismini bilmediğim şarkıların ritmini tutarım genelde.
bir şeye odaklanmaya engel olur.