bugün

(bkz: varlığım türk varlığına armağan olsun)
Kaldırılması hatadır. net.
duygulandırır.
okullarda okunmasının neden yasaklandığı anlaşılmayan anddır. neden acaba?
şu an bu sözlükte yazan insanların %99.9'u andımız'da geçen "türk" tanımına girer. ırkçılık olduğunu düşünenler "aaaammmmeeeerrrriiiikkkkaaaa" diye bağırıp durur, fransız arabasına biner, alman içkisi içer, rus kıslarını gözler gibi gibi. insanlık tanımlarına sığmıyorsunuz gençler vallahi.
türk'üm, doğruyum, çalışkanım

varlığım türk varlığına armağan olsun,
ne mutlu türk'üm diyene!

bu andı içen son nesillerden birisinden olduğum için gurur duyduğumdur. şu an ki öğrenciler okumuyor bu andı artık, kadere bak.
Kaldırılmasıyla bütün insanları mutlu eden dayatmacı yemin.
büyüklerimi saymak.
sonra islam'dan ve allahtan neden tiksiniyorsun diyorlar.
Türk milletinden, cumhuriyetten kısacası bu vatandan nefret edenlerin hazmedemeyip kaldırdıkları and.
Bunu bile kaldırdılar lan.
Varlığım türk varlığına armağan olsun.
Bir ara her gün okuyorduk bunu, eziyetti yemin ederim.

Edit: Aşağılamak, kötülemek gibi bir niyetim yok. Sadece her gün sabahın köründe okumaktan bıkmıştım.
Çocukluğumuzun parçası.
Tayyip indirildikten sonra geri gelecek şeydir.
okuyorum düzenli olarak. babayiğit varsa gelsin sustursun bakalım.
And olsun ki yeniden okunacak ilkokullarda...
sanki Japonya gibi olduk.
Ey büyük Atatürk! Açtığın yoldan, gösterdiğin hedefe, durmadan yürüyeceğime, ant içerim!
"Türk'üm" ile başlayan;"Doğruyum, çalışkanım" diye devam eden and. Tabi "Türküm" deyince, "Doğruyum" deyince devreleri yanıyor bazılarının! Ama yok... Bu milletin adını unutturamayacaksınız.

"Türk'üz, Cumhuriyet'in göğsümüz tunç siperi,
Türk'e durmak yaraşmaz, Türk önde, Türk ileri!"
andımız ilkokulda okumaya karar vermiştim ezberledim gittim okula hava kapalı yağmur var müdür odasına girdim mikrofondan okuyacam türküm doğruyum çalışkanım gerisi yok unuttum ve müdür le gerçekleşen bütün mujabbeti okul dinledi sonra da öğretmenden sağlam bir tokat yedim. hayatımın dönüm noktasıydı bir daha hiç tahtaya dahi kalkmadım üniversite bitti ama ben sadece sunum hazırladım hiç anlatmadım.
antla bir şey olmaz.
malum şahsın atatürk'ü sevmediği için kaldırdığı, eskiden öğrencilerin her sabah okuduğu yemin. hatta ilkokuldayken bir keresinde andımızı ben tek başıma okutmuştum.
Bir çok etnik kökenin yaşadığı kozmopolit bir ülkede sadece türklük ön plana çıkarmak vurgulamak pekte doğru bir hareket değildir. sonradan ceremesi olur bu işlerin.
Akp döneminde kaldırılmıştır.