1. 1.
    bir soru cümlesi. nedir yani bu kadar rahatsız olunmasının sebebi? atatürk bu ülkede türkiye cumhuriyetini ilan etmiş büyük bir liderdir, neden rahatsız olunuyor?
    6 -4 ... taciturnn
  2. 2.
    Hayır tabii ki, asıl mesele "Türk" kavramında saklı. Malûm, ülkemizde Osmanlı zamanından kalma bir sürü devşirme uşağı olunca, ki bunlar genellikle Türk ırkına düşmandırlar, andımıza bir tepki oluşuyor.
    5 -2 ... invader23
  3. 3.
    hiç bir şey olduğu yok.

mhp kaybettiği prestiji geri toplamaya çalışıyor.

akşener biraz daha bastırsa

kapıcı bile kaçacak

kapıyı açıp kapatacak

adam bulamayacaklar.
    4 -2 ... timur cengiz hulagu
  4. 4.
    ne mutlu türküm demek onların bok kokan ağızlarına fazla temiz bir cümle alışık değiller
    5 -1 ... stallion
  5. 5.
    hayır o andı içen neslin üçkağıtçı olarak yetişmesinden rahatsız olunuyor. en azından ben ondan rahatsız oluyorum. doğruyum, çalışkanım diyen adam 7-8 sene sonra çalışmadan yüzde 25 faizle parasını bankaya basıp ellerindeki malı da stoklayınca rahatsız oluyorum.
    1 -1 ... masklavi
  6. 6.
    (bkz: herşeyi atatürke bağlayan hasta kemalist)
    4 -2 ... prensest
  7. 7.
    Tayyip erdoğan'nın "türküm; ama türkçü değilim" demecinden türklükle alakalı olduğunu düşündüğüm rahatsızlıktır.
    1 ... babacarlos
  8. 8.
    Hayır artık geçmişte kalmış ve kendi döneminin şartlarını taşıyan bir durumu ısrarla sürdürüp geçmişin bekçiliğinin yapılması terk edilmeli

Üstelik Andımızın Mustafa Kemal'e bir alakası yoktur. Reşit galip tarafından yyazulmıştır. 2. Dünya Savaşı'nın şartlarında. günümüzde sadece Kuzey Kore'de görülen uygulamayı 21. Yy da dayatmak gericiliktir yobazlıktır

Üstelik reşit galip bundan 80 sene öncesi de yazdığı bir andla gelecek kuşaklarımızın iradesine el koyamaz kimseyi buna mecbur tutamaz

En büyük vatanseverlik çocuklarımızın çağın gerektirdiği donanıma sahip şekilde yetiştirmektir

Andımızı papağan gibi okumakla kimse Türk çalışkan doğru vs olmuyor. Aksine çocukça zihinlere şekilcilik ve ayrımcılık aşılanıyor

Andımızın okumakla marsta koloni kuracağımız insan ömrünü uzatacak ve hastalıklara çare bulunacağını çağın ilerisine geçileceğini vs vs sananlar büyük bir yanılgı içindedirler

Örnek aldığınız iddia ettiğiniz batıda böyle bir uygulama yoktur

Kemalizm maskesini sığınıp yobazlık ve gericilik yapmak bu ülkenin yararına değildir

Ne diyordu Ahmet Taner Kışlalı

Kemalizm geçmişin bekçiliğini yapmak değildir geleceğin öncüsü olmaktır.

Dolayısıyla geçmişe takılıp kalmak geçmişin bekçiliğini yapmak geçmişi aynen tekrar etmek değişen gelişen şartlara ve hayata ayak uydurmamak ve bunda direnmek yobazlıktır örümcek kafalılıktır gericiliktir çağdışılıktır orta uzun vadede toplumsal geçerliliğini yitirmektitir

Böyle devam ederse kemalistlerin geçmiş tekrarı yobazlıkları ve gericilikleri yüzünden muhtemeldir ki Kemalizm toplumsal dayanaklarını ve geçerliliğini yitirecek

Bunu savunanlar kendilerinin çağdaş ilerici medeni olduklarını düşünüyorlarsa komik duruma düştüklerini unutmasınlar,
    ... isminiunutanadam
  9. 9.
    annem ve babam kürt.
    hatta soy ağacımızı bir kurcaladık ta büyük büyük babaanemin ermeni olduğunu bulduk.
    nereye varacaksın buradan diye düşünenler var biliyorum.

ben ilkokulda bu andı her sabah gururla okuyan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım.

NE MUTLU TÜRKÜM DiYEBiLENE.

gerisi teferruattır, süstür, klişedir.
    1 ... birbaskayerde