1. 414.
    seksen sene çocuklara bu andı duygusuz ve şuursuz okuttuk da maşallah, fevkalade sahip çıktık cumhuriyete.
    aziz nesin'in sorusu hala havadadır;

''ben türk'üm mutlu değilim, başka etnik kökenden bir insanın bu sözleri zorla söylemesini nasıl bekleyebilirim?''
    5 -5 ... memosh usta
  2. 415.
    ant senin olsun zavallım.
    en büyük o allahtır.
    taptıkların canlarından oldular .
    güvendikleriniz hüsrana yok oldular.
    3 -7 ... ruzhan
  3. 416.
    ilkokul 4. sınıfa kadar zorla okumuştum. bugün hasta olayımda gitmeyeyim diye bakıyordum bana sıra geldiği zaman. sonra kaldırılmıştı bişeyler olmuştu. ama ne bileyim okadar kişinin önüne çıkıp andımızi okumak bana vatan sevdası kazandırmadı. daha bek okuldan nefret etmeme sebeb oldu. vatan sevgisinin ne demek olduğunu çanakkale ve anıtkabir gezisinde öğrendim. bizim için can veren onca şehitlerimizin savaşta neler çektiğini görünce vatanımı daha çok sevdim. o duyguyu yaşamak gerekiyor. çocukları götürün oralara ozaman vatanını severler.
    2 -3 ... burakinyjs21
  4. 417.
    cehape hükümeti tarafından faşizan tutum sergilediği için kaldırılan andımız, atatürk ilke inkilaplarına bağlı akp hükümeti tarafından yeniden gündeme getirilmiştir. "ne mutlu" türk milleti olarak kendilerine duacıyız. varlığımız
    varlıklarına armağan olsun.

Edit: ironi nedir nasıl yapılır..
    5 -2 ... kutsal cezmi
  5. 418.
    saçmalıktan başka bir şey değildir.
    sonuçta bu ayet değildir.
    okumama özgürlüğüm vardır.
    okumak için gerek de varmıdır.
    -7 ... ruzhan
  6. 419.
    andımız marşını kaldırma ne kadar samimiyetsiz, milli değerleri düşürücü, zamanın popülist siyaset anlayışına göre hareket edip küçük kârlar peşinde koşmaksa, tekrar geri getirilmesi milliyetçi ve vatansever kitlenin gözünü boyama hamlesinden başka bir şey değildir.
    ... oyeskamonbeybi
  7. 420.
    Türklerden nefret eden ezikleri çıldırtan dizelerdir.
    3 ... ufuktayim
  8. 421.
    Ne mutlu Türk'üm diyene.
    2 ... manganapolii
  9. 422.
    kürtlerin veya zazaların rahatsız olmasını anlıyor ve hak veriyorum. "ne mutlu türküm diyene" sözü size belki faşistçe geliyor fakat hiç de faşist bir söz değil.
    1930'lu yıllar;mussolini, hitler ve franco avrupa'yı kasıp kavuruyor, balkanlarda ayrı bir milliyetçilik akımı. türkiye'de keza.
    derken birileri çıkıyor ve "ne mutlu türk doğana" diyor. azınlıkları yok sayarak. mustafa kemal atatürk de "hayır" diyor, "ne mutlu türküm diyene".
    bu sözün bağlamını doğru anlamazsanız, andımızı faşizan bulmanız normal fakat bağlamını, siyasi konjonktürünü anlayabilirseniz atatürk'ün sizi de kucakladığını, fransız tipi vatandaşlık modelini benimsediğini görürsünüz. o yüzden ne mutlu türküm diyene.
    2 ... the adamin biri
  10. 423.
    Farklı etnik kökene sahip insanların yaşadığı hatta milyonlarca suriyelinin de buna dahil olduğu bir ülke olduk.

Ülkeyi karıştıran bazı konulardan biridir bu konu.

Kişilerin yetiştiği ortam, siyasi ve dini görüşü ile şekillendirdiği düşünce dünyasından olaya bakış açısı farklı yorumlara sebep olmakta.

Olaya sadece dini ilah put açısı, sadece vatan millet sakarya açısı ve sadece etnik köken açısından bakanların fikirlerinin değişeceğini zannetmeyip huzur ortamını geren canlı bomba olarak bakıyorum.
    ... 1453ek