bugün

türkiye cumhuriyeti demokratik bir devletse neden anayasada ''Türkiye devleti bir cumhuriyettir değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez maddesi var. şeriat istediğimiz falan yokda bu nasıl demokrasi anlayışı düşünce özgürlüğü nerde ?
ne yani eşcinsellere saygılıyız diye domalalım mı ibnelerin önünde?

mantığa bak ya...
abaküse ihtiyacı olan yazarın düştüğü çelişkidir. bir cep anayasa kitabı hediye edilerek yardımcı olunmalıdır.
(bkz: boş tenekeden çok ses çıkması)
(bkz: bi sen zekisin herkes salak di mi)
demokrasi çoğunluğun istediğinin olması anlamına gelmediği için olmayan çelişmedir. demokrasi sadece halkın yönetimi belirlemesi, yönetime aktif olarak katılmasıdır. yoksa çoğunluğun istediği her şeyi yapması halk despotizmi ve faşizmi olur.
yanlış tespittir. tam olarak;

1. madde: türkiye devleti bir cumhuriyettir.

- devletin şeklini belirtir. peki cumhuriyet ne demektir? devletin başlıca temel organlarının belli aralıklarla tekrarlanan seçimlerle göreve geldiği bir yönetim biçimidir. yani esasında devlet ve yönetim biçimiyle alakalıdır 1. madde.

2. madde: Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

- bu madde de devletin yönetimde nasıl davranması gerektiğini belirtir.

ha 82 anayasası komple ele alındığında demokratikliği tartışılabilir. ancak işe demokrasi tarafından bakılacak olursa ilk 2 maddenin birbiriyle çeliştiğini söylemek pekte mümkün değil.

ayrıca benim bilgi eksikliğimden olabilir ama anayasanın 4. maddesi ilk üç maddenin değiştirilemeyeceğini söyler. 4. madde değiştirilirse ilk 3 madde de değiştirilebilir mi? 4. madde başlı başına bir çelişki midir? bilemiyorum.
yalnız benim kafam iyi değilmiş sözlükte..
(bkz: yazarımız bu başlıkta sıçmış)