1. 1.
    anayasaya değiştirilemeyecek hükümler koymanın/koyabilmenin, hangi sebeplere dayandığını ortaya koyan fikri altyapıdır.

kimden ve neyden korkarak bu hükümler değiştirilemez kılınmıştır?

değiştirilemez denil-me-seydi, değiştirilebilir miydi?

değiştirmek isteyen hainler, gerekli gücü ele geçirince bu "değiştirilemez" ifadesinin onlar için ne anlamı olacaktır?

bu şekilde hareket etmek, birilerinin yarasını kaşımak değil midir?

bizler neden bu siyaseti bilmiyoruz?

at-avrat-silah kültürümüzden dolayı mı?

bir devlet neden kendi milletinden bu denli korkar?

hadi korkuyor, bunu bu kadar basitçe mi belli eder?

bu ve bunlara benzer binlerce soruya verilecek cevap aşağıda orjinalini verdiğim 4. maddenin fikri altyapısını ortaya çıkaracaktır.

"MADDE 4. - Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez."
    -1 ... jetonlutelefon
  2. 2.
    değiştirebilecek hainler olabileceğinden, böyle bir madde konulması gerek görülmüştür.

ayrıca atatürk gençliğe hitabesinde der ki:

"Bir gün, istiklâl ve Cumhuriyet'i müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. istiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler."
    1 -1 ... yendik mi lan
  3. 3.
    bomboştur. birgün kalkıp biri "pozitif hukuk düşüncesi kardeşim." deyip önce 4. maddenin kendisini, sonra da değişemez dediği ilk 3 maddeyi değiştireblir. zira 4. maddeyi koruyan bir ibare yoktur.

zaten ilk üç maddeyi değiştirme isteği ile yanıp tutuşan ve bu fırsatı yakalamış insanı durdurmak zordur. illa ki bir yol daha bulur. uygular uygulayamaz o bilinmez, ilk 3 maddedeki değerler bağlı olanların ne kadar koruyabildiğine bağlı o değerleri.
    1 ... i c a
  4. 4.
    ataturk hakkında diktatör suçlamasına neden olan maddelerdendir. meclis kapalı iken sadece yandaşlar çağrılarak yapılan olağanustü toplantı ve görüşülmeden kabul edilen anayasa hükümleri muhalifler ve diğer ülkeler tarafından diktatörlük ile suçlanmasına neden olmuştur.

not: benim değil ataturk'ün kendi iddiasıdır.

"bugunku manzaramiz asagi yukari bir diktatör manzarasidir. vakia bir meclis vardir, fakat dahil ve haricte bize diktatör nazariyle bakiyorlar.
    gecen sene ankara'yi ziyaret eden alman muharrirlerinden emil ludwig bana sekl-i idaremiz hakkinda tuhaf sualler sormus ve diktatorlugumuze kanaat ederek geri donmus ve bu kanaatini de yazmistir.
    halbuki ben cumhuriyeti sahsi menfaatim icin yapmadim." kemal atatürk
    2 ... rush
  5. 5.
    4.maddeyi koruyacak bir madde bulunmadığından günün birinde değiştirilebilecek bir maddedir. o nedenle içeriğinde kendinin korunmasına da yönelik bir ibare bulunmalıdır.
    ... elininkoruu