1. 1.
  ismail türüt'ün bir şarkısının ismi.

  karşıma geç bakayım
  sen sallan ben bakayım
  battı balık yan gider
  anasını satayım...
  1 ... palta
 2. 2.
  her türlü konudan oluşan geniş bir muhabbet yelpazesinde kendisine ne yapıp edip yer bulabilen söz öbeği. beklenmedik kötü sürprizlerde ya da yanlış giden bir işte günün sonunda kabak hep birilerinin annesinin başına patlar,nedense öfke hep birilerinin namusuna yönlendirilir. toplumumuzda sadece kadının tepesine çöreklenmiş olan namus anlayışının en aşina en ortalıkta olan ifadesidir.
  2 ... gelberiyargelberi
 3. 3.
  bir noktalama işareti.
  4 ... kobayashe
 4. 4.
  türkçe'de bir bağlaç.

  örnek: anasını satıyım bu kız sana baksın, bikini giyerim.
  1 ... juventus
 5. 5.
  (bkz: anam avradım olsun)
  ... kizilmaske
 6. 6.
  annesini satayım gibi bir versiyonuda olabilecek söz. ama onu söylememek lazım, aslında ne bu versiyonunu, ne de diğerini. zira anne kutsaldır. sakın ola ki başbakanımız recep erdoğan' a özenip argo argo konuşmaya başlamasın veletler, zaten başbakan konuşurken rtük ibareleri çıkmalı televizyonda bence. 13 yaşından küçükler izlemesin hesabı. yine, malumunuz vecile, bilenler bilir. başbakanımız bu sözü çok kullanır demek ki ayıp değil. halkın ağzıyla konuştuğunu iddia eden savunan başbakan , bu halka acaba siz pezevenk siniz mi demek istiyor, ya da içinde o ruh mu var bilemiyorum açıkcası.
  ... novakatinamite
 7. 7.
  pezevenkliğin en üst boutu olsa gerek.
  -1 ... happylover
 8. 8.
  neden hep anasını satayım oluyor lan dediğim... evet arada söz söylerken anasını satayım dersem ardından "bi sn ya neden hep ana satılıyor ben babasını satıyorum ulan" diye sözümü bitiririm. kıl oldum şimdi bak.
  ... belki
 9. 1.
  küfür aşağılık bir şey değil lan. mesela şuna bak:

  "sus ulan sus! bana maval okuma! deve kuşu kadar götünle fil yarağı almaya çalışıyorsun!"

  bak bu bir tepki. hem de buram buram yaratıcılık kokan bir tepki.

  ama anasını satayım çok başka bir şey. küfür desen değil, ağız alışkanlığı desen hiç değil.

  bildiğin en kral pezevenklik bu. hangi yavşak çıkardı ve devamla hangilerimiz sürdürüyor bilmiyorum ama söyleyen benim gözümde çok küçülüyor. oysa ne güzel küfürlerimiz var sahip çıkmadığımız.

  mesela? mesala, amı dizine indirmek. muazzam bir küfür. "senin amını dizine indiririm" denen adamda cesaretten, yiğitlikten eser kalmaz. görüldüğü üzere hem muazzam hem de işlevsel. canım benim.
  4 -1 ... facali ve yarali yurek
 10. 2.
  Cok sacma bir deyimdir.
  3 -2 ... terazi erkegi