bugün

sözlükte bazı yazarlar tarafından adı bile konmuş birlik. yolları ise devrim yoluymuş. bildiğinizi umduğum üzere devrim büyük değişime denir. anarşist devrimi devleti ortadan kaldırmak için, komünist ise devlet otoritesini güçlendirmek için ister. fakat sözlükte polise taş atacak daha organize adam bulma çabasında olan anarko komünistler iki görüşü güç birliği adına birleştirmişler bile. zihniyet bu olduğu sürece %1 oy almaya devam etmeniz kuvvetle muhtemeldir. gerçi kime laf anlatıyorum parti programına devrim olsun da sonra bir çaresine bakarız gibi epik vaatler yazan insanlar bunlar. devrim de kimin devrimi? neyin devrimi? hiç düşündün mü? hadi diyelim devrim oldu. * sonra ne yapmayı düşünüyorsun bre anarko komünist? merak içindeyim açıkcası. ekonomi olayına gece gece hiç girmiyorum zaten. devrim uğruna fikirlerini satmayan insanlar görmek umuduyla iyi geceler dileriz.
"arkadaş sen işleri karıştırmışsın, otur bir soluklan" söylemiyle hemen dağılmış olan grup.
bu birlikten çıka çıka ispanyol iç savaşında dağınık gruplar çıkmış, onlarda faşizmle savaşmak yerine komünistleri vurmuştur. savaşmak ciddiyet işidir, dağınıklıkla olmaz o iş. parti gerek, parti. (bir marksistin haykırışı, 1938, s:36)
çok klasik bir sözdür ama söyleyeceğim, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmanın nadide bir örneğidir. ben ılımlı yaklaşacağım bu olaya ama başka yerde itin götüne sokarlar adamı anarşist komünzim e laf söyleyeni,

bakın bir cümle yazayım da anarşist komünizm in kemalizm gibi bulamaç bir ideoloji olmadığını bu cahil arkadaşlar öğrensin;

-sosyalizm olmaksızın özgürlük, ayrıcalık ve haksızlıktır. özgürlük olmaksızın sosyalizm kölelik ve şiddettir.

(bkz: bakunin)
anarşistin komünisti olmaz.
ya karasındır ya kızıl, her ikisi birden olunmaz!
...
alıntıdır.
kızılla karanın yan yana ne kadar uyumlu olduğunu farketmiş birliktir. komünist olmadan anarşist olunmaz. neden çünkü dünya kapitalist sen de buna karşısın komünist de olmayacaksın ee ne olacaksın liboş mu? bir şey ya a'dır ya a değildir kapitalizme karşı olan komünisttir . a ile a değil dışında bir üçüncü seçenek üretebilen varsa kendisine saygımız sonsuzdur.
enternasyonel'in ilk başlardaki halini az çok tarif edebilecek bir ifade. ne var ki sonraki süreçte yollar ayrılmıştır.