bugün

gelecekte ilginç vakalara sebep olabilecek garipsenmemesi gereken hadisedir. daha yeni öğrenim hayatına hazırlanan çocuğun oyun hamuru, kutu kutu pense, öğlen uykusu, duvar boyama gibi derslerden başarısız olması neticesinde sınıf tekrar etmesidir.

-beyy oğlan sınıfta kalmış, uyku ve beslenme dersi zayıf oyun hamurundan da sıfır almış.
--ne diyon hanım sen, ne sınıfta kalması! çocuk hala çişini donuna ediyor ...
ebeveynleri deri düşünceler sevk eden durumdur.

şimdi anaokulunda sınav, not ortalaması, sözlü, karne filan olmadığı için öyle zorunlu bir sınıf tekrarı söz konusu olmaz. o zaman "e o zaman nasıl sınıfta kalacak çocuk" sorusu insanın aklına gelebilir. durun anlatayım hemen.

efenim ben kaldım yani kaldım demesekde iki sene gittim ben anaokuluna. ilk gittiğim senenin sonunda anaokulu öğretmeni olacak ..... "bence bir sene daha gelsin anaokuluna" demiş benim hakkımda. "niye" diye sormuş bizimkiler, "daha birinci sınıf için hazır değil" demiş hoca. çok yaramazlık yapıyormuşum.

ulan ne demek birinci sınıf için hazır olmamak. nasıl bir gerizekalıymışım ben ki birinci sınıf için hazır olamamışım. uzun süre taktım lan ben bunu kafaya. şimdi bulsam yaşına başına bakmam ağzını gözünü kırarım o hocanın.
türkiyede istesende başaramayacağın durumdur.