bugün

cok dogru bir tespitir. anakin skywalker in otobiyografisine bakillirsa cogu zaman kendi hayatini riske ederek obiwani olsun yodayi olsun kurtarmistir. darth siruis adli sith lordunun yuzunden dark side secmek zorunda kalmistir ama anakin nin darth vader olmasinda birden fazla suclu vardir. bu konuda anakine b.k atmak star warstan hicbirsey anlamadiginiza isaretir. birkere en basta obiwan adli kicini dahi kaldiramayip her olayda anakini kulanan ve onu jedi mertebesi yukseltmeyen star wars in kahramani olarak gosterilen ama gercekte hicbir ise yaramayan jedi vardir.

sonraki sucluysa yoda dir. bilinmektedirki jedilarin ne kiz arkadas edinme ne de eglenme gibi seylere musaade vardir. oysa dark side da hersey serbestdir. bunu yoda nin gorup bu tur kurallari degistirmesi gerkmektedir. oysa yoda daha dogru durust konusamayan tarzanca bir konusma diliyle jedilarin basina girismitir. iste asil suclular bu kisilerdir.
oldukca dogru bir tespittir.

anakin, eger dogru bir sekilde yetistirilseydi, topluma faydali bir birey olabilirdi. jedi olamazdi ama, enerjisi dogru kanalize edilse esnaf olurdu, sofor olurdu, kimseye zarari dokunmazdi.

acikcasi obi wan cok sıktı cocugu, bu yasak, su kaka, oyun alani birakmadi el kadar bebeye. sith lord'dan biraz bi serbesti gorunce hemen akli gitti o tarafa.

uzun lafin kisasi, cocuk yetistirmek zor, jedi gucleri olan cocuk yetistirmek cok zor.
skywalker iyiydi ama kadın meselesi bozdu bunu.
bu çevrenin önde gelen kişisi qui-gon jinn'in ta kendisidir. anakin skywalker jedi eğitimine qui-gon yüzünden bulaşmıştır. eğer qui-gon tarafından hiç keşfedilmemiş olsa idi, galaktik imparatorluk hiç ortaya çıkmamış olacak ve anakin sıradan bir yarışçı olarak tatooine'de kölelik yapacaktı. gelin görün ki qui-gon her şeyin içine sıçtı, batırdı.

hadi keşfedilmesini geçtim, ulan qui-gon, sen gidip yoda'ya ben böyle birini buldum güç seviyesi yüksek deyince o da sana "geçmiş yaşı bu oğlanın lan qui. kafa mı bulursun sen benle? de get." demedi mi? ne diye ısrar edersin olm!? ahan da olan oldu mu? güce dengeyi getirecek dedin durdun da, sith'in kefesine oturdu mu bu anakin?
hatun ayağı göt ayağı bunu öğrenemdiği içindir.
(bkz: kaderinde varsa düzülmek neye yarar üzülmek)
(bkz: kehanet)
(bkz: force)
(bkz: obi wan kenobi/#4388072)
karı kız ayarlıycam diye gitti mahalle piçlerine bulaştı. yanlışlardasın anakin.
(bkz: palpatine)