1. 1.
  ABD’deki Stanford Üniversitesi’nin araştırması, Anadolu’da yaşayan insanların dünyanın farklı bölgelerine ait 12 farklı gen taşıdığını ortaya koydu. Araştırmaya göre, Anadolu insanı Kuzey Afrika’dan Finlandiya ve Hindistan’a kadar birçok farklı gen taşıyor.

  DÜNYANIN en saygın okullarından ABD’deki Stanford Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma, Anadolu’nun dünyanın en çeşitli gen yapısına sahip bölgelerinden biri olduğunu ortaya koydu. Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Genetik Bölümü’nün 2003 yılında başlayan araştırmasına göre, Anadolu’da yaşayan insanlar, Sibirya’dan Finlandiya’ya, Orta Asya’dan Balkanlar’a ve Hindistan’dan Kafkaslara kadar birçok farklı halkın genlerini taşıyor.

  95 bölgeden örnek alındı

  Aralarında Türk uzmanların da bulunduğu 15 kişilik geniş bir ekip tarafından yapılan “Anadolu’nun Genetik Profili” isimli araştırmada, Türkiye’deki 95 farklı il ve ilçe merkezinde yapılan araştırmada toplam 523 kişiden alınan örnekler incelendi. Bu kişilerden 79’u kozmopolit bir kent olduğu için istanbul’dan seçildi. Diğer bölgeler ise iklim, coğrafya, geçiş yolları üzerinde olması gibi niteliklerine göre belirlendi.

  En yüksek oran ’J geni’

  işte yapılan araştırmaya göre Anadolu’da yaşayan toplulukların taşıdığı genler:

  J geni (Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Balkan): Yüzde 33.8

  R geni (Avrupa): Yüzde 24

  E geni (Afrika ve Güney Avrupa): Yüzde 11.4

  G geni (iran ve Kafkas): Yüzde 11

  ı geni (Kuzey ve Doğu Avrupa): Yüzde 5.2

  L geni (Hindistan): Yüzde 4.2

  N geni (Sibirya ve Finlandiya): Yüzde 3.9

  C, Q ve O geni (Orta Asya): Yüzde 3.4

  K geni (Pakistan): Yüzde 2.5

  A geni (Afrika): Yüzde 1

  Atasoy: Anadolu, ırkların kaynaşma potası

  Stanford Üniversitesi’nin araştırmasında çalışan istanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü eski Başkanı Prof. Dr. Sevil Atasoy, araştırmada insanın genetik köklerinde hiç değişmeyen iki örneği yani anneden çocuklarına geçen mitokondriyal DNA ve babadan çocuklarına geçen Y Kromozomunun incelendiğini söyledi: “ilk insanları Kenya civarından göçe çıktı ve tamamı Maveraünnehir’i iki kol halinde geçti. Doğu Akdeniz‘le Hint Okyanusu arasında olan bu bölgeden iki kolda Anadolu’ya geldiler. Anadolu, insanlık tarihi için anahtar coğrafyadır. Anadolu üzerinden bir kol Avrupa’ya diğer kol ise Orta Asya ve sonrasında Kuzey, Güney ve Uzak Doğu’ya gittiler. DNA şifrelerimizde dünyanın bütün DNA kökleri bulunmakta. Anadolu tüm ırklar, etnik unsurlar ve medeniyetler için bir kaynaşma potasıdır.”

  Türkler Avrupa’nın en karışık halkı

  iSViÇRE merkezli iGenea şirketinin geçen mayıs ayında yaptığı araştırmaya göre ise, Avrupa’da yaşayan halklar arasında genetik anlamda “en karışık ve en az safkan” olan topluluk Türkiye halkı.

  Türkiye’de “safkan Türk” tartışması yaratacak araştırma için Avrupa’nın dört bir yanından DNA örnekleri toplayan ve bunlar üzerinde analizler yapan bilim adamları Türkiye’de yaşayan Türkler’in sekiz farklı etnik gruba ait genleri taşıdığını belirledi. Çalışmada Avrupa’da “safkan” olmaya en yakın halkın ise Ruslar olduğu ortaya çıktı.

  Ari ırk için ikinci Dünya Savaşı’nı çıkaran Almanların genetik yapısında ise sadece yüzde 25 Cermen genleri bulunduğu ve hatta genlerinin yüzde 10’luk bir kısmının da Yahudi ırkından geldiği belirlendi. iGenea yetkililerinin araştırmanın “en büyük sürprizi” olarak açıkladığı Türkiye sonuçlarına göre Türkiye’de yaşayan insanların genetik yapısı incelendiğinde 8 farklı etnik gruba ait izler bulunuyor.

  Avrupa ve Türkiye’nin çevresindeki bölgede bu kadar karmaşık bir genetiğe sahip olan başka bir millet daha yok.

  Türklerin taşıdığı genler ise şöyle: 1) Türk, 2) Berberi, 3) Yunan, 4) Alman, 5) Slav, 6) Arap, 7) Yahudi, 8) Balkan

  http://m.gazetevatan.com/...__twitter_impression=true
  5 -5 ... hepinizi sevmiyorum
 2. 2.
  ne salak şeyler ya.
  3 -3 ... iskit saka fatih
 3. 3.
  bir kaç entry önce yakında bütün ırkların kökeni türkler diyecekler yazmıştım. bu durumda az kaldı bunu da demeye. bekliyoruz. zaten bütün kedilerin kökeni de anadolu imiş.
  2 ... radiolarian
 4. 4.
  türk değiliz anadoluluyuz derken boş konuşmuyorduk.
  3 -5 ... tacettin limoncuoglu
 5. 5.
  türkler orta asya'da r, q, j genlerinin birleşimiyle oluşmuş bir ırktır.

  r grubu avrasya'daki iskit kavminin grubudur, bunlar asya ve avrupa'ya yayılarak türk, slav, germen ırklarının oluşumuna dahil oldular.

  q grubu amerindienlerin grubudur, bunların safkan kalanları kızılderililerdir, amerika kıtasına geçmeyip asya'da kalanları ise r grubuyla karışarak türk ırkının oluşumuna dahil oldular.

  j grubu kafkasya'da ortaya çıkıp ortadoğu'ya ve asya'ya yayılmış bir gruptur, asya'ya geçen bir grup r ve q gruplarıyla karışarak türk ırkının oluşumuna dahil olmuştur.
  1 ... ateistvaiz
 6. 6.
  sanki kendilerinin genleri saf.ırkçı lan bunlar.
  bu da son zamanlardaki "ooglum siz türk değilsiniz karışıksınız" söyleminin başka bi şekli. tehlikelidir. çocuklar bunla büyürse türklüğe önem vermezler.
  5 ... pilotmont 1
 7. 7.
  523 kişi ile yaptılarsa bu araştırmayı hiç gerek yokmuş.

  genetik çorba gibi bir şey zaten türkiye, 500 küsür kişiden ne gen haritası çıkartacaksın amk.
  -3 ... gold tab gibson
 8. 8.
  doğruluğu yüksek bir araştırma bence. türkiye türkleri çok karmaşık bir gen havuzuna sahip. mesela ben kendime türk diyorum. annem babam laz. ama dört kuşak geriden gelen ananemin italyanca adı varmış. kuzey italya'dan göçmüşler. babam desen, tam ermeni, rum karışımı bir şey. zamanında kayseri'ye yerleşmiş dedeleri. yani kendi sülaleme bakınca bile gen havuzunun ne denli manyamış olduğunu görüyorum. kız olan kuzenlerim ukraynalı kızlara benziyor. erkek olan kuzenlerim afrikalı gibi zayıflar. tabir-i caizse ne mal olduğumuz belli değil. * e şimdi bu durumu tüm ülke olarak genellersek, sonuçların bir hayli çılgın olacağını görmek pek de şaşırtmaz.

  memorial : soy ağacını çıkarmaktan ölüp giden büyük babamızı rahmetle anıyoruz. kendisi bizim e-devlet'imiz olmuştur. *
  2 -1 ... larsmon
 9. 9.
  ama türkçe konuşan türk vatandaşı herkes türk kabul ediliyor tabi.
  ... selia
 10. 9.
  bak güzelim aynı başlığın 937756363 tane kopyası sözlük içerisinde mevcut o başlıklara gerek benim gerek diğer yazarların bu kolpanın yanlış olduğuna dair birçok yazısı var bu sansasyonel haberi 2004 den beri milletin aklını bulandirmak için yazıp yazıp duruyorsunuz küfür edip sövünce biz suçlu oluyoruz

  neymiş türkler 8 ırkın genini taşıyormuş bilader yahudi ırkı nedir,arap ırkı nedir,türk ırkı nedir genetik biliminde türk geni,laz geni,fars geni gibi şeyler yoktur bunlar ırk değil kavimdir ırk dediğin zenci,beyaz,sarı ve birkaç tane farklı ırk daha vardır he bu genetik sen türksün sen yahudisin sen çinlisin diye insan ırklarını da ayırmaz senin ataların kaç bin yıl önce afrikadan çıktı onu gösterir zaten dere otu ile insan geni %80 ile birbirine benziyor be geri zekalı ikiside insan ırkının alt kolu olan farslar ve türkler tabi ki benzer genler taşıyacak he ama insan ırkından olan herhangi bir türkün geni size benzemez çünkü siz insan değilsiniz ırkçılığı eleştirmek için yine ırkçı söylemler yapan yaratıklarsınız

  o j dediginiz haplogrouptur haplogrouplar a ile t arası sıralanır en yaygın olanı j nın alt kolu j2 dir bunu araplarda,irani kavimlerde,hintlilerde,türkler,yunanlar,latinler,yahudiler gibi birçok kavimde görürüz gördüğün gibi skala bayağı geniş

  yine e1b1 dediğimiz bir haplogroup da hint-avrupalı bir kavim olan yunanlar ile semitik bir dil konuşmasına rağmen zenci olan etiyopyalılarda görürüz

  yine bir başka haplogroup olan r nın alt kolu r1a farklı şekillerde slav,türk gibi r1b ise yine türk,kelt,kenyalılar ve iskandinavya da görülür

  şimdi bu skalaya göre yunanlar irani,ispanyollar arap,yahudiler türk,hintliler de latin mi oluyor be ızdırabı ile cima ettigim

  ayrıca fenikeli ne fenike ne olm fenikeliler çoğunlukla berberi,yahudi ve arap kabileleri ile karışarak ortadan kaybolan semitik bir dil kullanan antik bir semitik kavimdir bırak türkler ön asya ya gelmeden önce burada olmalarını fenikeliler hıristiyanlığı bile göremeden yok oldular

  adam 1000 li yıllarda burada yaşamış germiyanlı,aydınlı,saltuklu,danişmend gibi halk desteği ile kurulmuş türk beyliklerini ata kabul etmez m.ö 1000 lerde yok olmuş hititleri m.ö 200-300 lerde yok olmuş fenikelilerin genini anadolu insanında arar tarih biliminim ırzına geçtiniz yeter amk.
  2 -1 ... lin kuei