1. 1.
  ABD’deki Stanford Üniversitesi’nin araştırması, Anadolu’da yaşayan insanların dünyanın farklı bölgelerine ait 12 farklı gen taşıdığını ortaya koydu. Araştırmaya göre, Anadolu insanı Kuzey Afrika’dan Finlandiya ve Hindistan’a kadar birçok farklı gen taşıyor.

  DÜNYANIN en saygın okullarından ABD’deki Stanford Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma, Anadolu’nun dünyanın en çeşitli gen yapısına sahip bölgelerinden biri olduğunu ortaya koydu. Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Genetik Bölümü’nün 2003 yılında başlayan araştırmasına göre, Anadolu’da yaşayan insanlar, Sibirya’dan Finlandiya’ya, Orta Asya’dan Balkanlar’a ve Hindistan’dan Kafkaslara kadar birçok farklı halkın genlerini taşıyor.

  95 bölgeden örnek alındı

  Aralarında Türk uzmanların da bulunduğu 15 kişilik geniş bir ekip tarafından yapılan “Anadolu’nun Genetik Profili” isimli araştırmada, Türkiye’deki 95 farklı il ve ilçe merkezinde yapılan araştırmada toplam 523 kişiden alınan örnekler incelendi. Bu kişilerden 79’u kozmopolit bir kent olduğu için istanbul’dan seçildi. Diğer bölgeler ise iklim, coğrafya, geçiş yolları üzerinde olması gibi niteliklerine göre belirlendi.

  En yüksek oran ’J geni’

  işte yapılan araştırmaya göre Anadolu’da yaşayan toplulukların taşıdığı genler:

  J geni (Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Balkan): Yüzde 33.8

  R geni (Avrupa): Yüzde 24

  E geni (Afrika ve Güney Avrupa): Yüzde 11.4

  G geni (iran ve Kafkas): Yüzde 11

  ı geni (Kuzey ve Doğu Avrupa): Yüzde 5.2

  L geni (Hindistan): Yüzde 4.2

  N geni (Sibirya ve Finlandiya): Yüzde 3.9

  C, Q ve O geni (Orta Asya): Yüzde 3.4

  K geni (Pakistan): Yüzde 2.5

  A geni (Afrika): Yüzde 1

  Atasoy: Anadolu, ırkların kaynaşma potası

  Stanford Üniversitesi’nin araştırmasında çalışan istanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü eski Başkanı Prof. Dr. Sevil Atasoy, araştırmada insanın genetik köklerinde hiç değişmeyen iki örneği yani anneden çocuklarına geçen mitokondriyal DNA ve babadan çocuklarına geçen Y Kromozomunun incelendiğini söyledi: “ilk insanları Kenya civarından göçe çıktı ve tamamı Maveraünnehir’i iki kol halinde geçti. Doğu Akdeniz‘le Hint Okyanusu arasında olan bu bölgeden iki kolda Anadolu’ya geldiler. Anadolu, insanlık tarihi için anahtar coğrafyadır. Anadolu üzerinden bir kol Avrupa’ya diğer kol ise Orta Asya ve sonrasında Kuzey, Güney ve Uzak Doğu’ya gittiler. DNA şifrelerimizde dünyanın bütün DNA kökleri bulunmakta. Anadolu tüm ırklar, etnik unsurlar ve medeniyetler için bir kaynaşma potasıdır.”

  Türkler Avrupa’nın en karışık halkı

  iSViÇRE merkezli iGenea şirketinin geçen mayıs ayında yaptığı araştırmaya göre ise, Avrupa’da yaşayan halklar arasında genetik anlamda “en karışık ve en az safkan” olan topluluk Türkiye halkı.

  Türkiye’de “safkan Türk” tartışması yaratacak araştırma için Avrupa’nın dört bir yanından DNA örnekleri toplayan ve bunlar üzerinde analizler yapan bilim adamları Türkiye’de yaşayan Türkler’in sekiz farklı etnik gruba ait genleri taşıdığını belirledi. Çalışmada Avrupa’da “safkan” olmaya en yakın halkın ise Ruslar olduğu ortaya çıktı.

  Ari ırk için ikinci Dünya Savaşı’nı çıkaran Almanların genetik yapısında ise sadece yüzde 25 Cermen genleri bulunduğu ve hatta genlerinin yüzde 10’luk bir kısmının da Yahudi ırkından geldiği belirlendi. iGenea yetkililerinin araştırmanın “en büyük sürprizi” olarak açıkladığı Türkiye sonuçlarına göre Türkiye’de yaşayan insanların genetik yapısı incelendiğinde 8 farklı etnik gruba ait izler bulunuyor.

  Avrupa ve Türkiye’nin çevresindeki bölgede bu kadar karmaşık bir genetiğe sahip olan başka bir millet daha yok.

  Türklerin taşıdığı genler ise şöyle: 1) Türk, 2) Berberi, 3) Yunan, 4) Alman, 5) Slav, 6) Arap, 7) Yahudi, 8) Balkan

  http://m.gazetevatan.com/...__twitter_impression=true
  5 -5 ... imperium turcicum
 2. 2.
  ne salak şeyler ya.
  3 -3 ... iskit saka fatih
 3. 3.
  bir kaç entry önce yakında bütün ırkların kökeni türkler diyecekler yazmıştım. bu durumda az kaldı bunu da demeye. bekliyoruz. zaten bütün kedilerin kökeni de anadolu imiş.
  2 ... deepsees
 4. 4.
  türk değiliz anadoluluyuz derken boş konuşmuyorduk.
  3 -5 ... tacettin limoncuoglu
 5. 5.
  ırkçılar bunu beğenmedi :(
  2 ... jetaim
 6. 6.
  türkler orta asya'da r, q, j genlerinin birleşimiyle oluşmuş bir ırktır.

  r grubu avrasya'daki iskit kavminin grubudur, bunlar asya ve avrupa'ya yayılarak türk, slav, germen ırklarının oluşumuna dahil oldular.

  q grubu amerindienlerin grubudur, bunların safkan kalanları kızılderililerdir, amerika kıtasına geçmeyip asya'da kalanları ise r grubuyla karışarak türk ırkının oluşumuna dahil oldular.

  j grubu kafkasya'da ortaya çıkıp ortadoğu'ya ve asya'ya yayılmış bir gruptur, asya'ya geçen bir grup r ve q gruplarıyla karışarak türk ırkının oluşumuna dahil olmuştur.
  1 ... ateistvaiz
 7. 7.
  sanki kendilerinin genleri saf.ırkçı lan bunlar.
  bu da son zamanlardaki "ooglum siz türk değilsiniz karışıksınız" söyleminin başka bi şekli. tehlikelidir. çocuklar bunla büyürse türklüğe önem vermezler.
  5 ... pilotmont 1
 8. 8.
  523 kişi ile yaptılarsa bu araştırmayı hiç gerek yokmuş.

  genetik çorba gibi bir şey zaten türkiye, 500 küsür kişiden ne gen haritası çıkartacaksın amk.
  -3 ... gold tab gibson
 9. 9.
  doğruluğu yüksek bir araştırma bence. türkiye türkleri çok karmaşık bir gen havuzuna sahip. mesela ben kendime türk diyorum. annem babam laz. ama dört kuşak geriden gelen ananemin italyanca adı varmış. kuzey italya'dan göçmüşler. babam desen, tam ermeni, rum karışımı bir şey. zamanında kayseri'ye yerleşmiş dedeleri. yani kendi sülaleme bakınca bile gen havuzunun ne denli manyamış olduğunu görüyorum. kız olan kuzenlerim ukraynalı kızlara benziyor. erkek olan kuzenlerim afrikalı gibi zayıflar. tabir-i caizse ne mal olduğumuz belli değil. * e şimdi bu durumu tüm ülke olarak genellersek, sonuçların bir hayli çılgın olacağını görmek pek de şaşırtmaz.

  memorial : soy ağacını çıkarmaktan ölüp giden büyük babamızı rahmetle anıyoruz. kendisi bizim e-devlet'imiz olmuştur. *
  2 -1 ... larsmon
 10. 10.
  Ahahah örneklem büyüklüğü yeterli bulunmamış, o yüzden güvenilir değilmiş.

  Sanki dünya üzerinde, araştırmaya konu ‘evren’in tamamının incelendiği bir bilimsel araştırma varmış gibi.

  bakarsın araştırma konusu evrene, araştırmanın tipine göre yine bilimsel yöntemlerle minimum örneklem büyüklüğünü ve örneklem seçimindeki kriterleri belirlersin; standart sapma, varyans vs hesaplarını yapar araştırma sonuçlarını ortaya koyarsın.

  523 kişiyle olur muymuş hiç!

  Gören de adamlar araştırma yaparken taksim meydanından rastgele adam çevirmişler sanır. Hayır, mesela kaç kişi ile yapılsa güvenilir olurdu? Mesela 5 milyon kişi yeterli mi, yoksa bu sefer de “ohooo 5 milyonla sonuç mu çıkarmış, bi kere bana kimse test yapmadı” mı diyeceksiniz?

  Lan çıkıp “bu araştırmayı yahudiler yapmış”, “araştırma sonuçları böyle çıkmamıştır”, “bizim ari ırkımızı çekemiyorlar” diye saçmalasanız daha iyi.
  3 -1 ... jetaim