bugün

tandoğan'ın kimsenin kullanmadığı, sonradan değiştirilen ismi.
anadolu’nun doğusu kadar batısı, kuzeyi kadar güneyi, mevcud sınırlar içinde olsun olmasın her karış toprağı bizimdir.
biz, anadolu insanını bölüp ayrıştıranların düşmanı, birleştirip bütünleştirenlerin dostu olarak, “doğsun büyük doğu, benden doğarak!” (nfk) ve “yeni dünya düzeni buradan başlasın!” (sm) diyenleriz.

akademya dergisi
Çok da mükemmel bir coğrafya olduğunu düşünmüyorum.

Ortadoğu'ya yakın ama yer altı kaynakları sınırlı,
Ortadoğu'ya yakın olduğu için tüm gerilimin içinde,
Su fakiri,
Deprem bölgesi,
Kıyı bölgeleri dışında iklim kurak,
Kıyı bölgeleri dışında ekilebilir tarım arazisi sınırlı,

Kıyı kesimleri olmasa orta Asya'nın daha avantajlı olduğunu bile düşüneceğim neredeyse.
Anadolu; yüzü güzel içi fesat, yosma bir kadına benzer. Davulun sesi uzaktan hoş gelir ama içi milyon beterdir. Ulan Selçuklu imparatoru Alparslan, alacağın olsun yaktın bizi. Keşke islam'ı kabul edip Hazar'ın aşağısına ineceğin yerde Macarlar gibi Hristiyanlığı kabul edip Hazar'ın yukarısına çıksaydın tarih bambaşka olurdu...
Zaten standart göç yolu da Hazar'ın kuzeyidir. (bkz: hazar ın güneyinden yardıran öküz horasanlı)
Genel olarak söylüyorum;

Her köyü, Her ilçesi ayrı dedikodu doludur.

Kimse kimseyi sevmez, başkasının çocuğu daha başarılı olsa hasetlenir. Mutlu insanı, eğlenen insanı kınarlar.

Kendi anneannemden biliyorum, yahu kadın cennete gidecem diye günde 8 kere namaz kılıyorsun, komşunu sevmezsin, köpeği sevmezsin, kendinden başka kimseyi düşünmezsin. Dışardan baksan tontiş bir nenesin ama değil…

Valla ben olsam seni cennete almam.
ne demek maden rezervi yok kardeşim, izlemediniz mi haberlerde söyledi lozan bitince bir sürü maden çıkaracakmışız.
binlerce yıldır kan döktüğümüz ve vatan yaptığımız topraklar.
güzeldir . herkes şikayet etmiş . biz de
iyi taraflarını yazalım .
* yarımadadır . yani üç tarafından düşman
gelmesi zor .
* dağlıktır . savunması kolaydır .
* ortalama bir iklimi vardır .
bakarsan bağ olur , bakmazsan dağ olur .
anavatan'ın asya tarafı.
Asya'ya bağlı bir bölgedir.
güncel Önemli Başlıklar