bugün

oturmak için anadolu yakası, eğlenmek için avrupa yakası, diye özetlenebilecek kıyaslama.
bostancı vs yeşilköy veya kadıköy vs beyoğlu şeklinde alt dallara ayırılabilecek karşılaştırma.

kesinlikle anadolu yakası diyorum.
(bkz: iki yiğit çıktı meydane)
avrupa ve asya.
(bkz: fenerbahçe vs galatasaray ve beşiktaş)
birinde "ana"lık vardır diğerinde "av" ola ola olmamayı öğrenirsin.
avrupa yakası yaşanacak yer değil, eğlenilecek yerdir.
anadolu yakası ise hem yaşanacak hem eğlenilecek yerdir, süperdir yani.

yedi yaşına kadar avrupa yakası'nda oturdum. daha sonra çeşitli sebeplerden dolayı anadolu yakası'na taşındık. buraya taşınalı sekiz sene falan oluyor. şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, bir daha öldürsen avrupa yakası'nda yaşamam. belki benim yaşadığım yerler, bakırköy/bahçelievler, öyleydi sadece bilmiyorum. yeşil alan yok bi' kere. sabahtan akşama kadar arabalar geçiyor evinin önünden. egzoz kokuları, çeşitli dükkanlardan ayılan kokular vs. sırf yeşillik görebilmek için haftada bir kere on beş dakika uzağımızdaki hastanenin bahçesine gittiğimizi hatırlarım ki orası da şimdi yıkıldı, yerine carrefour yapıldı. orada pek çok akrabamızı, dostumuzu, komşumuzu bırakıp gittik, o ayrı tabi... anılar, yaşanan olaylar... aklıma geldiği zaman buruk bir sevinç yaşarım.
neyse, devam edecek olursak; anadolu yakası ise muhteşem. şu anda başımı pencereden uzatsam bahçedeki vişne ağacını göreceğim. ya da ne bileyim, akşamları bahçemize inen kirpileri izleyeceğim. yağmur yağdığı zaman toz toprak kokmayacak, sadece toprak kokacak. hem ulaşım da kolay, yani avrupa yakası'na göre... yoksa istanbul trafiği malum.
Avrupa yakası insanının boy ortalaması daha uzundur. Anadolu yakası insani da parayı değerlendirmesini daha iyi bilir.
Sadece gözlem. Sadece.
avrupa yakasında yerleşik olarak 11-12 milyon insan yaşar diğerinde 5-6 milyon.

Anadolu yakası daha güzeldir ulaşımı daha rahattır. Örneğin Pendik'te oturup kartal-maltepe-tuzla-gebze civarında çalışıyorsanız çok sıkıntı yaşamazsınız trafikte. daha iyidir anadolu...

Avrupa yakasının da şekli ayrıdır tabi.
avrupa'nın adı var.
1 şehir in 2 kıtadaki topraklarının vs si.
Bizim rumeli hisarimiz var.
20 yıl anadolu yakasında, 3 yıldır da avrupa yakasında yaşayan biri olarak birkaç eyyorlama yapabileceğim versustur.

-metroya binerken inenlere öncelik veriniz uyarısı vardır ya, anadolu yakasında bu kurala gayet açık bir şekilde uyulurken avrupa yakasında siz inmeye çalışırken insanlar sizi ezer.

-yürüyen merdiven konusu var. anadolu yakasında insanlar sağda durup solda yürürken, avrupa yakasında barikat kurup yürümenize engel olurlar.

-avrupa yakasının sahilleri kötüdür, güzel olanlar da kısacıktır. anadolu yakasında pendikten kadıköye uzanan upuzun bir sahil yolu vardır ve de çok güzeldir. üsküdar taraflarındaki sahillere değinmiyorum bile.

-avrupa yakası yokuş cennetidir, anadolu yakası geniş, ferah yollarla doludur.

-avrupa yakası insanı soğuktur ve hatta kaba insanları oldukça fazladır. ancak anadolu yakası insanları oldukça naziktir.

-avrupa yakası arap, suriyeli doludur, anadolu yakasında bu oran oldukça düşüktür.

-avrupa yakası betondur, yeşil alan yoktur sahilleri dahi betonla doludur. anadolu yakasında her ne kadar yok etseler de yeşil alan daha çok vardır, sahilleri yemyeşildir.

bütün bunlar genellemedir ve elbette bahsedilen bölgelerin ilçelerine göre değişiklik gösterir.
anadolu yakasının alacağı karşılaşmadır.
aliparmak heykel yaptigim icin beni etkilemeyen karsilastirmadir.
eski bursali muhabbetleri.
Andolu yakasının bu vs eşleşmesinde perfect yapıp hiç darbe almadan kazanacağını anlatmaya nerden başlasam…

Bir kere Anadolu yakasında instanbullunun en büyük ihtiyacı olan oksijen, kişi başına düşen metrekare gibi etkenlerle bu yarışa önde başlıyor. istanbul’un trafik derdi hiçbir zaman bitmeyecek ve Avrupa yakası 15 dk lık mesafeyi 1 saatte gitmeye devam edecek. Anadolu yakası bir kez daha kazandı! Modern görünüm ve peyzaj açısındanda Anadolu avrupayı çoktan yakaladı ve geçiyor bile, kartal ve çevresi güzelleştikçe güzelleşiyor. Şu sıralar yeni yapılan bir sürü iş var anadolu yakasında onlar da bitince mikenmel olacak. Mesela kartala and isimli bir konut projesi geliyormuş. Çevresine, ilçeye ve tüm Anadolu yakasına katacağı fiyakayı şimdiden Anadolu yakası hanesine yazıyorum ve Anadolu yakası 3-0 kazanıyor. Önümüzdeki eşleşmelere bakıcaz.
anadolu yakası diye bir dizi yoktur. olsaydı da tutmazdı.

avrupa yakası diye bir dizi var maalesef. olmasaydı daha iyiydi. olmasaydı da olurduk.
Yalnız ben şu kartalı falan anadolu yakasinda gibi düşünemiyorum lan. Anadolu yakasi üsküdar kadıköy beykoz falan benim için. Kartal ne la az daha gitsen karstasın zate.
Gotham vs metropolis gibi bişey olurdu.
avrupa yakasının nüfusu 10 milyona dayanırken, anadolu yakası daha avrupa'nın yarısı.

avrupa yakasının kodaman mekânı etiler'ken, anadolu yakasınınki ise bağdat caddesinin kadıköy'e bağlı kısmıdır. (maltepe kısmından o meşhur kadıköy-pendik minibüsleri geçiyor ve mekânlar hep düşük ve orta gelire hitap ediyor, yani o zenginlik caddenin kadıköy kısmına has)
anadolu yakası beyonce ise
avrupa yakası hadisedir.
istanbulu birbirine bağlayan iki yaka. aslında hiçte şaka olmamakla birlikte iki yakada da pek tabii yeşil alanlar mevcut. amaç keşfedilmek de ve daha mühimi en mühimi koruyabilmekte.
Anadolu yakası yaşanılacak, avrupa yakası çalışılacak yerdir.

Anadolu yakasının kalburüstü semtlerinde yaşayanlar aileden varlıklı insanlardır genelde, avrupa yakasındaki muadilleri ise sonradan görmedir.
net bir şekilde daha planlı olan avrupa yakası daha iyidir. iş imkanları zaten avrupa yakasında daha fazladır ve işe gitmek için imamdan müezzinden önce uyanmanız gerekmez, avrupa yakası net bir şekilde daha planlıdır, otopark sıkıntısı azdır, ulaşım ve toplu taşıma daha basit ve mantıklıdır, anadolu yakasına geçmek ve oraya geçerken kullanılabilecek bir çok alternatif rota insanları rahatlatır. anadolu yakası da boş beleş gebeş insan yeridir genel olarak. sadece gezilecek yerlerin büyüsüne kapılmış olduklarından anadoluyu severler. kadıköye gideyim rahat rahat takılayım vs diyenler maç günleri, her cuma, cumartesi, pazar, tatil ve bayram günlerinde evlerine gidememekten sokakta park yeri bulamamaktan gürültüden şikayet ederler çünkü bi akıllı onlar değildir. avrupa yakası sonradan görme yeridir ama sonuç olarak daha düzenlidir. babadan zengin değilsen ve hayatını kendin idame ettieceksen Anadolu yakasında yaşamak istemezsin zaten.
not: anadolu yakasını övenler şuan trafik yoğunluğunu kontrol etsin anadolu yakasında oturanların yarısı levente maslağa saatinde gidemediği için işinden atılıyor şuan.
not2: ben Avrupa'da yaşayıp anadolu yakasına çalışmaya ve okumaya giden bir vatandaşım anadolu yakasında yaşayıp Avrupa'da çalışan tüm tanıdıklarımdan ve arkadaşlarımdan çok daha memnunum hayatımdan.
not3: daha bir kes anadolu yakasına gezmeye gelip eve dönerken zorlanmadım ama Anadolu yakasında oturup anadolu yakasına gezmeye gidenler evine giderken zorlanıyor.
not4: biliyorum çok taşıt bazlı bir girdi oldu ancak evet misafirlerim bulunduğum sitenin otoparkına park edebiliyor ve evimizdeki 4 arabayı da rahat rahat park edebiliyoruz çünkü park yerimiz var. Anadolu yakasındaki pek çok site gibi arabamızı sokağa bırakmamız istenmiyor.(çekmeköy diye bir yerde başıma gelen olaydır. arkadaşımın sitesine ziyarete gittim misafir araç alınmaz yazısını görmedim ve güvenliğin de zaafına denk geldi beni içeri aldı. aynı olay 5 gün tekrarlanınca insanlar bizi dava edeceklerini söyleyip kapımıza geldiler. site de onelli sitesi mi ne öyle bir şeydi.)
anadolu yakasında okuyup avrupa yakasında yaşadığım için haftada en az 6 kez yaka değiştiriyorum ve kesinlikle avrupa yakasını anadoluya tercih ederim. gerek tarihi yerler olsun gerek ulaşım planlaması gerekse şehirlerin fiziki yapısı avrupa yakasında daha özenli ve güzeldir.
güncel Önemli Başlıklar