1. 1.
  anadolu muslumanliginda, iki karis sakalli soytarilari -yetis Allah,im- diye bagirirken goremezsiniz.
  -anadolu muslumanligi devletin devamliliginin yanindadir. Cemaat muslumanligi ise yedigi kaba pisleten hesabi, sahibine hiyanelik gostermez.
  Seklinde ornekleti verilebilecek, farkliliklardir.
  6 -2 ... dalton ana
 2. 2.
  anadolu müslümanlığı kesinlikle arap müslümanlığından sağlamdı bu kesin. osmanlı zamanında anadoluya yayılmış islam dininin etkisi anadolu müslümanlığında büyük etki yaratmıştır. öyle şimdiki cemaat müslümanlığı gibi değillerdi. cemaat müslümanları cumhuriyet rejimini yıkıp yerine arap ve şeriat yasasını getirmeye çalışanlardır.
  2 -1 ... nihat doganin koyunu
 3. 3.
  Anadolu müslümanı perşembe erken yatar cuma camiye gider cumartesi ailesiyle gittiği piknikte rakısını içer.
  3 -3 ... kocaburun
 4. 4.
  anadolu müslümanının kapısına her gün zaman gazetesi bırakılmaz.

  birileri sizi sızıntı dergisi'ne üye olmanız için zorlamaz.

  kredi ve yurtlar kurumu'nun yurtlarında bir ajan gibi öğrencileri cemaatçi yapmak için birileri sizi zorlamaz.

  pırlanta ismini verdikleri fethullah gülen kitaplarını zorla okumak zorunda kalmassınız.

  bedizzaman ismini verdikleri terörist said nursi kitaplarını ve sözler isimli kendi islami buyruklarını ezberlemek zorunda kalmassınız.

  internet bilgisayar televizyon radyo telefon gibi ulaşım ve haberleşme araçlarını kullanmanız islam dinine aykırı görülmez.

  anadoludan gelen bir müslümansanız dininizi bir koyun gibi sürü halinde icra etmek zorunda kalmassınız. tabi ki cami ve mevlidlerden bahsetmiyorum. hergün suratsız birisi tarafından 'kalk sabah namazı vakti' hadi çay saati vakti, hadi tesbihat saati diye zorlanmassınız.

  ve herşeyden önemlisi görüşleriniz vardır. allah inancınızın yanı sıra, inanışlarınızın yanı sıra bir kimliğiniz, bir kişiliğiniz vardır ve yaptığınız hatanın hesabını hiç tanımadığınız cemaatcilere değil sizi yetiştiren anaya babaya verirsiniz.
  5 -2 ... labouffee
 5. 5.
  malesef müslümanlığın çeşitleri yoktur. müslümanlığı yaşayanlarla, yanlış yaşayanlar vardır. birilerini peygamber ilan eden, cuma'nın ertesi rakı içen, din alimi hakkında kaynagı olmadan arıp tutan dinini yanlış yaşayan müslümandır. kuran-ı kerim'i iyi anlayarak hayat tarzını ona göre ayarlıyanlar gerçek müslümandırlar.

  Bunun anadolusuda böyle amerikasıda. ayrıca kişi kendi yaptıklarından mesuldür.
  -3 ... menntre
 6. 6.
  -anadolu müslümanı kadını eş, ana, hala, yenge, nine sayar ve ister yakını olsun ister olmasın saygıda kusur etmez. cemaatçi, kadını sikilecek yaratık olarak gördüğü için elinde büyüdüğünüz, yaşını başını almış yengenize sarılmayı bile ''belki onu tahrik edersin, dayanamayıp düzüşürsünüz'' diyerek yasaklar.

  -anadolu müslümanı, edebe aykırı olmayan her şeyi giyer, cemaatçi ise ''erkeğe benzemek haram'' diye kadına pantolonu yasaklar, ya da sünnettir diye milleti yöresel arap kıyafetleri giymeye zorlar.

  -anadolu müslümanı bilgiye kıymet verir, kendisi okuyamamışsa bile eşşek gibi çalışır, evlatlarını okutur. cemaatçi ise ''çocuklarınız dinsiz olur'' diye okulu yasaklar, mahmut ustaosmanoğlu gibi psikopatlar daha ileri gidip üniversite okumayı günah sayar. (bkz: üniversite okumak günahtır)

  -anadolu müslümanı, efendimiz'in (s.a.v) emrettiği gibi diğer dinlerden olanlara da yumuşak davranır, ayrıca yaşadığı coğrafyanın sosyolojik ve tarihi yapısı da bunu zorunlu kılar, cemaatçi ise sabah akşam gavura sövüp işi düşünce fethullah gülen gibi birden papasever oluverir.

  -anadolu müslümanı, eğer kendine saygısı varsa derli toplu gezer, üstüne başına dikkat eder. cemaatçi ise badem bıyık-kolormatik gözlük-beyaz çorap üzeri terlik kombinasyonu ile göz zevki bozar, daha da psikopatsa sarık (onu da sarmayı becerse),cüppe, şalvar triosu ile tarihi film setinden kaçmış figüran gibi piyasada dolaşır, üzerine de sapık şeyhinin öğüdü ile bıyığı komple kazıyıp sakalı göbeğe indirir. o iğrenç hacıyağı kokusunun da desteğiyle mideleri kaldırır.
  2 ... seyhini ucuran murit