1. 1.
    Kızlarımız nasıl giyineceğini bilir. Araplardan öğrenecek değiliz.’

“KIZLARIMIZ nasıl giyineceğini bilir, Araplardan öğrenecek değiliz.”
    Bunları söyleyen Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev.
    Akılsız bir Müslüman mı?
    Yoksa Müslümanlara ders mi veriyor?
    Belki bu video ile (artık araplaşmaya yüz tutmuş) Uygur Türklerine de bir mesaj veriliyor.
    GÖÇEBE-TÜRKi HALKIZ

işte o konuşma metni:
    “Bizim kızlarımız nasıl giyineceğini bilir, Araplardan öğrenecek değiliz... Biz islam’ı resmi din olarak kabul ediyoruz ve bundan gurur duyuyoruz. Fakat Müslümanlığımızı konu ederek bir yerlere gelemeyiz. Diğer Müslüman devletlere ve islami yaşama biçimlerine saygımız sonsuz, fakat biz Arap değiliz. Biz göçebe ve Türki bir halkız, Araplar gibi kızlarımızı, dini, kültürel ve toplumsal baskılarla kapatıp, bunu Müslüman devlet imajı olarak kullanamayız. Onları çarşaflara bürüyerek, eve hapsetmek, bizim yolumuz değildir. Tekrarlıyorum! Herkese saygımız sonsuz fakat, giyim kuşam insanların kendi özelindedir. Biz Kazak’ız, halkımız göçebe hayatı süresince, at üzerinde bugünlere kadar kadın-erkek ayrımı yapmadan geldi. Kadınlarımız, erlerinin yanında veya ardında değil, aksine önünde yürürdü.
    islam öncesi dönemlerde, kadınlarımız nasıl isterlerse öyle giyinirlerdi ve toplumu rahatsız etmek gibi bir amaçları hiç olmadı. Bugün ise bir sorun olması, bizim halkımız için mümkün değil. Müslüman ve Sünni bir halk olmamız, insanların hayatlarına karışmamız için sebep değildir.”

Nazarbayev’in Kazak Türkçesi ile yaptığı konuşma ile ilgili olarak “işte akıl budur. Bu insanlar da Müslüman ve Sünni...” başlıklı yazısında bu konuşma metninin “Türkiye’deki 100 bin caminin girişine asılması gerektiğini” savunuyor.

yazı tam konuşma metni değil kazak sözcüğü geçiyor ve nazarnayev kendilerin türki halk olarak tanımlıyor hunları ,göktürkleri göçer kabilelri ata olarak kabul ediyor.

-----
    bu başlık altında işin acısı anadolu'da yaşayan ve soyu asya'ya dayanmayan insanların çoğu kendi memleketini bile savunmaktan aciz kalıp kaçıp anadolu'ya yerleşen osmanlı'nın müslümanlaştırdğı türk olmayanların türk kültürüne ve saya türki cumhuriyetlerinde yaşayanlara hakaret etmesi ..
    ne yazık ki işine gelince ben şuyum , gelmeyince milliyetçiliği ayaklar altına aldık sonra sıkışınca aman türk'üm biraz gevşeyince ümmetim diyerek elli kılığa girenler.

bizim kimsenin milliyeti dini ile işimiz olmaz ama sırf çıkarı için kılıktan kılığa girmek kendi milliyetini inkar edip madun olduğu milliyetin ırkçılığına soyunmak adam yerine konulmayınca yunan işgal etseydi demek ve pek şey sonrası sığındığı kültürün anayurdunda yaşayanlara hakaret etmek onları bile reddetmek.
    hırvat türk urbası giyerse böyle oluyor.
    haklı olmalarının tek nedeni sürü halinde kalabalık olmaları yakında bu söylemleri suriyeli sığınmacıların devşirenlerinden de duyacağız fazla değil bir on yıl sonra.

maalesef dediğimiz gibi bildiğin sürü.
    3 -4 ... baris hemen simdi
  2. 2.
    biz osmanlı döneminde fars ve arap etkisinde, cumhuriyet döneminde de batı etkisinde kaldığımız için kültürümüz bu hamurlarla yoğurulmuştur.

orta asya türkleri de malum sovyet kültürüyle.

bu yüzden aramızda bir eksen kayması var ama türkün öz kültürü bellidir, özenen de buna özeniyordur zannediyorum.

yoksa x türkü y türküne özenmez, niye özensin?

ben kazaklara özenen bir türkiye türkü görmedim mesela hiç.
    2 ... kinamiyo takao