1. .
  1071 yılında malazgirt ovasında bizans ordusunun yenilgiye uğratılmasıyla birlikte tarih kitaplarında geçen cümledir.
  anahtar olarak da cuma namazından sonra, cihat inancıyla geçilen saldırı ve uygulanan hilal taktiği kullanılmıştır. şimdi de açmaya çalıştığımız kapı avrupa kapısıdır. anadolu bizi kesmemiştir. her daim maçlardan sonra söylediğimiz "avrupa avrupa duy sesimizi işte bu türkiye'nin ayak sesleri" sloganı bilmem kaç yıldır hala söylenmektedir. ancak bir türlü o avrupa bizim sesimizi duymamaktadır. hatta "kesin lan sesinizi" tarzında açıklamalar yapmaktadırlar. anadolu'ya giriş anahtarımız olan cuma namazı sonrasında, cihat inancıyla geçilen saldırı planı ve uygulanan hilal taktiğini artık tekrar etmeliyiz. sonuç olarak ver ver ver bir yere kadar yada sahte geri çekilme yapalım "biz orta asya'ya gidiyoruz yeğen, alın anadolunuzu başınıza çalın" şeklinde başlayan bir cümle ile kandırılıp arkasından hurraa avrupanın kapısına dayanılabilinir mesela.
  ... paleface
 2. .
  her tarih kitabının malazgirt savaşı sonrasında türklerin yaptıklarını özetlerken kullandığı klasik cümle. çocuk aklı, malazgirt civarında çok çok büyük bi kapı olduğunu bütün türklerin oradan anadoluya daldıklarını hayal ederdim hep. *
  1 ... sour cherry
 3. .
  malazgirt savaşı'ndan önce selçuklular anadolu'ya birçok defa akınlar yapmışlar, hatta orta anadolu ve akdenize kadar ilerleyip çekilmişlerdir. Malazgirt savaşı Anadolu'ya olan göçün bizans tarafından engellenemeyecek hale gelmesini sağladığı için bir kesinlik savaşıdır.
  ... goksunv
 4. .
  tarih hocalarının en ünlü repliklerinden.
  ... eqin
 5. .
  Büyük Selçuklu Devleti Sultanı Alparslan ile Bizansimparatoru Romen Diojen kuvvetleri 26 Ağustos 1071 tarihinde Doğu Anadolu da Malazgirt Ovasında karşı karşıya gelmiş; savaş sonucu Türk ler anadolu nun yeni sahipleri olmuşlardır.
  1 ... getirmebenioraya