1. 1.
  bir sorunsaldan ote bir isyan, guzel anatolia kalkinmayi bekliyor ama bazi ikiyuzluler ic anadolulu ve zengin olmasina ragmen topragim vatanim ozum dedigi yere yatirim yapmiyor.
  1 ... arxaggelou
 2. 2.
  Herkes istanbul'a yığılmış. Çünkü her şey istanbul'da. Ondandır.
  ... selia
 3. 3.
  Factory bas, infrastructure bas uzun iş. Hepsi istanbul'da var zaten.
  2 ... alleyoop
 4. 4.
  Bir Türkiye başarısızlığı maalesef ki bu

  Osmanlı döneminde de ortaya çıkmaya başlamış ancak Osmanlı buna karşı çözüm üretme yoluna gitmiştir. Anadolu'da iş imkanlarını bir şekilde artırarak insanları Anadolu içerisinde tutmuştu Osmanlı daha doğrusu kendi memleketlerinde diyelim.

  Ne oldu da istanbul bu hale geldi? Çoğu kişinin de yaşadığı üzere istanbul'a yoğun göç 25-30 senelik bir şey aşırı da ötede değil aslında. Bunun sebebi Türkiye'yi bir noktadan kalkındırma hareketiydi.

  Yani yabancı ülkelerde de görülen bir olaydı aslında Almanya'nın her şehri mi zengindi? Hayır. Türkiye'de de bir megakent bir gelişmiş şehir ve o şehir üzerinden kalkınan ülke oluşturuldu.

  Öyle de gitmedi mi? Bir süre istanbul tüm ülkeyi aldı sırtladı gitti. Sonuç? Şimdi kaldıramaz oldu. Haliyle başarısız bir proje oldu.

  Bu sonuç önceden görülüp müdahale edilmeliydi. içanadolu'ya nasıl yatırımlar yapabiliriz diye düşünmek lazımdı.

  Sadece sanayi mi lazım bir bölgeyi geliştirmek için? Hayır tabi ki alana farklı şeyler yapılabilir. Peki hükümetler ne yaptı? Üniversite dikti. Şehri geçindirmek adına tek hareket bu olunca ne bekliyorsunuz ki? Anadolu bitti tükendi haliyle.

  Neler yapılabilir ise çok ayrı ve detaylı konu.
  1 ... keyf kahyasi
 5. 4.
  Feysten çiftlik kurmalı.
  1 ... templier
 6. 5.
  iş yok, toprak verimsiz, iklim sert...
  1 ... umudu azalan adam
 7. 6.
  gelir sağlayacak ortam yok. aç kalır, götüne don alamaz, hayat çok pahalı. yatırım da yapılmaz çünkü nakliye masrafları çok ağır. herkes ekmeğinin peşinde. kuru nutuklar karın doyurmuyor.
  ... hastavilla
 8. 7.
  Sanayi marmarada. Ee haliyle insan da orada. Adam napsın anadoluda. Ankara haymanayı geçince kırşehir yoluna saptık. Kayseriye gelene kadar havada uçan kuş bile göremedik. Hatta arkadaşlar dedi ki; abi biz yanlışlıkla başka bir ülkeye mi girdik? Maraşa kadar bomboş arazi. Kıraç. Ağaç bile yok. in cin top oynuyor.
  1 ... gazeloglu