bugün

nesli tükenmeden önce anadoluda ve özellikle ankara çevresinde yaşadığı söylenen, ankarasporun ambleminde de bulunan mahlukat-ı hayvan.
soyu tükendiği söylenen karizmatik hayvan. pars da denilir bu hayvana.zannedersem en son kaz dağları'nda ve 1970 li yıllarda görülmüş ve her zamanki gibi vurularak öldürülmüştür. eskiden karadeniz, beypazarı, kaz dağları ve akdeniz de yaşarmış. soyunun tükendiği söylentisi yayılmış ve de iyi olmuştur. kanımca soyu tükenmemiş ancak sayıları çok az sayıdadır. antalyalı bazı arakdaşlar bey dağları'nda pars görüldüğünü söylemişlerdi bana. inşallah öyledir. zira bu kedinin dağlarımızda halen özgürce dolaştığını bilmek, bana tarifsiz bir mutluluk yaşatacaktır.
(bkz: anadolu parsı)
(bkz: pardus)

(bkz: aramaya şiddetle iman etmek)
son anadolu leoparı 1974 yılında öldürülmüş. ayrıca görülen son anadolu kaplanı ise ş. urfa nın ceylanpınar ilçesinde 1970 yılında görülmüş.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Anadolu_leopar%C4%B1

buda fotoğrafı.görsel
Toros dağlarındaki sarp kayalık ve ormanlık coğrafyada hala yaşadığı düşünülmektedir. Umarım doğrudur.

Her ülkenin simgesel bir hayvanı vardır. Türkiyenin coğrafyasında yaşayan en soylu hayvan olan Leopar simge için ideal bir hayvandır.

Ancak ustunde yasayan bizleri düsününce, fare daha çok yakışır...
(bkz: anadolu parsı)
avlanması yasak ceza 35 bin tl'dir.
neslinin tükendiği zannedilen ancak siirt'te kasım 2010'da ölü bir leoparın bulunmasıyla neslinin tükenmediği ortaya çıkan hayvandır. http://www.ntvmsnbc.com/id/25432297/
çok iyi gizlenebilme özelliği olduğu için nesli tükendi zannedilen hayvandır ülkemize özeldir.
http://haber.gazetevatan....rda-vahset/580928/7/yasam
türk halkının içler acısı durumunu bir kez daha ortaya koyan hayvan.
Olum siz ne mal insanlarsınız . Kaç kere yanınızda kuzeninizi öldürmeye çalışan bir hayvan gördünüz. Ben olsam ben de vururdum hayvanın soy ağacını mı inceleyeceğim? O sırada hayvan beni bekleyecekti zaten. Havaya ateş etsen kaçacağını nereden biliyorsun hem?

Bundan önce postu, dişi, tüyü için katledilen hayvanlara yapılanlar insanlık dışı tabi ki.

ama bu durumda direkt olarak insan hayatı söz konusu ve lütfen empati yaparak konuşun.
yıllardır peşinden koşulan leoparın aniden diyarbakır' ın çınar ilçesinde ortaya çıkıp çobana saldırması traji komik bir vakka.
(bkz: son anadolu parsını kürtlerin katletmesi/#21807737)
orospu çocuğunun biri tarafından telef edilmiş doğa harikası.
sözlükte ne kadar çok boş konuşan gerizekalı olduğunu gösteren hayvandır bu yönüyle kendisini tebrik ederim.

misal kardeşi veya babası ile gezerken, mesela bir piknikte, kardeşinin üzerine bir leopar atlasa onu birkaç yerinden yaralasa, belki bir hamle sonra boğazını kaparak gözünün önünde parçalayarak öldürecek olsa, elinde de tüfeği olsa buradaki "hassas" arkadaşlardan o hayvana ateş etmeyecek olan çıkar mı?

varsa, ben onun insanlığına sıçayım gözünün önünde çok sevdiği bir insan parçalanarak ölürken "önce doğa" diyerek havaya ateş edip bırakacaksa..

yemin ediyorum gerizekalı olduğunuz kadar samimiyetsizsiniz. yani çok aşırı samimiyetsizsiniz.
umarım sonuncusu öldürülmemiştir dediğim hayvan cinsi. ağır yaralı olarak iddia edilen adamın kolundaki yara bandından bozma bandajı ve pişkin sırıtmayı görünce, kürkü için adam mı leopara saldırdı yoksa leopar mı canını kurtarmak için adama saldırdı sorusuna sebebiyet veren tüylümsü.

ayrıca insanla mücadele halindeki bir hayvanı, hiç paniğe kapılmadan postu zara görmesin diye kafadan vuracak kadar keskin nişancı ve soğuk kanlı hevalleri tebrik ediyorum.

(bkz: dövlet bize leopar versin)
Eğer iran Leoparı değilse son olarak 2 gün önce Diyarbakır- Çınar- Solmaz Köyünde öldürülmüş (Ölen hayvanın yaşam alanının Karacadağ olduğu tahminini yürütebiliriz) ölüsünün başında gene hatıra fotoğrafı çektirilmiş büyük kedi.
Leoparlar insandan uzak olmaya özen gösteren hayvanlardır. Yetişkin bir insana saldırmaları yaygın görülen bir davranışları değildir. Türkiye' de sonradan yapılan düzenleme ile öldürülmenin de cezasının yüksek olduğunu biliyoruz. Bu nedenle olayın soruşturulması gerekir. BBC olsa 5 bölüm belgesel yapardı biz de soruşturulmaz bile.

Edit: Soruşturma açılıyormuş şükür. Bir leoparın yetişkin bir erkeğe saldırmayacağını birileri biliyormuş sanırım.
öldürürseniz tabiatı koruma kanınlarına göre para ve hapis cezası alacağınız hayvan.

bkz: kanadı kırılmış bir kızıl şahin bulmuştuk da, o zaman öğrenmiştik neyin ne olduğunu.
(#21808283)
değerli bir hayvandır. doğal yaşamımızın nadide parçasıdır. kıymeti bilinsin, bilelim, öğretelim, eğitelim ulan insan denilen hayvanı!
halen yaşadıklarını öğrenmemle gözlerimin dolduğu hayvan. Sizi avlayanların elleri kırılsın.
türkiye'de avlamanın cezasının 50.000 tl -2012'den bu yana zamlanmadıysa- olduğu hayvan. 60.000 tl'lik yaban koyunundan sonra en büyük av cezası bu hayvana ait.

ayrıca fiyat listesinde bulunması, bu hayvanın türkiye'de yaşadığını bilenlerin olduğuna delalettir. zaten kaçkar dağlarında da bulunduğu söylenmektedir.
Bir daha bir Diyarbakır olayının yaşanmaması adına yapılması gereken şey çok basit ve etkilidir. Afrika' nın bazı bölgelerindeki uygulanmakta olan - Soyu tükenmeye yüz tutmuş vahşi hayvan büyük ya da küçükbaş hayvanınızı mı yedi? Buyurun parasını.
Türkiye' de kaç leopar var ki? En fazla kaç tane yiyebilir ki? Masrafsız etkili çözüm.
Tabi Leoparın kişinin canına kastetmesi durumunda aralarında yaşanacakları bunun dışında tutuyorum. Diyarbakır olayına da şüphe ile yaklaşıyorum.
nesli tükendi mi tükenmedi mi hala belli olmayan hayvan.

son olayda ilk başta insan hayatı daha önemlidir dedim lakin hayvanda daha önce vurulduğuna kanıt bir mermi daha çıkınca bu vatandaşların bilerek bu hayvanın avına çıktıklarını gösteriyor.
güncel Önemli Başlıklar