1. .
  fakir edebiyatı yapmaktan başka bir şey olmayan durumdur. öncelikle bursa' da yaşayan ve bursa' nın şampiyonluğuna deli gibi sevinen biri olarak yazıyorum bunları. galatasaraylıyım evet ama kesinlikle ona buna çamur atmak için de yazmıyorum. bu ülkedeki 3 büyük kulübün gelirleri ile diğer kulüplerin gelirleri arasında elbetteki uçurum var. ama artık pek çok takım altyapılarını geliştirdi. iyi oyuncular çıkarıyorlar ve meyvelerini de toplamaya başladılar. bursaspor' un şampiyonluğu ise bu gelişmelerin tavan yaptığı an oldu. yine de hala fakir edebiyatı yapmaktan vazgeçmiyor anadolu kulüpleri. şöyleki; galatasray, fenerbahçe, beşiktaş yüz milyon dolar üzeri bütçelerle kurulmuştur doğrudur. anadolu kulüpleri ise 20 milyon doların altında para harcayarak oluşturulan kadrolarla mücadele eder bu da doğrudur. ama iş pratik de böyle şimdi bir de teoriye bakalım;

  sercan yıldırım için istenen para 10 milyon euro, mustafa pektemek için istenen para 4 milyon euro, mehmet topuz için verilen para 9 milyon euro, tabata için verilen para 8 milyon euro... ama o anadolu kulübünde oynarken bu oyuncular ve o anadolu kulüplerinin değeri hesaplanırken kimse sercan' a 10 milyon euro demiyor.

  ondan sonra yok büyükler çok para harcıyormuş da başarı gelmiyormuş. ha bir de büyük takımlar sözleşmesi biten oyuncuyla anlaşmaya çalıştığı zaman da ahlaksız bizans takımları oluyorlar.

  ama bu takımlar büyüklerden oyuncu alırken ya bedavaya alıyorlar ya da çok cüzzi miktarlara. madem öyle o zaman ona göre hesaplansın takımlar. çünkü üç büyüklerin kadro değeri hesaplanırken alt yapıdan çıkan ve para ödenmeyen arda' yı 15 milyon eurodan hesaplıyorsun. o halde bursaspor' a bakalım; sercan 10, volkan 10, ozan ipek 5 milyon euro olsa bu üç oyuncu zaten 25 milyon euro yapıyor.

  demek istediğim şey şu; yabancı kısıtlaması olduğundan mecbursun anadolu kulüplerinden oyuncu almaya. hedefi olan takımsın sen çünkü ve iyi kadro kurmaya mecbursun ama artık suyu çıktı bu işin. yabancı serbest bırakılsın o zaman görelim bakalım kim kaç paralık kadrolarla neler yapıyor. elano 8, keita 8, neill 1 milyon euro olsun mesela. bundan başka hangi yabancıya para verdi galatasaray da 100 milyon euroluk kadro yaptı? neymiş yabancılara çok para veriliyormuş. elano brezilya milli takım oyuncusu 8 milyon eduro bonservise geliyor, mehmet topuz doğru düzgün milli olmadan 9 istiyor kayseri. sonra ali turan' ı bedava alınca da kötü oluyorsun.

  ben bıktım artık bu bütçe hesabından. neye göre hesaplanıyor biri açıklasın. oyuncuların bonservisine göre değil de aldığı paraya göreyse o zaman da şunu derim; anadolu kulübünde oynayan oyuncu 3 alırken büyük takıma gelirken 6 istiyor. e mecbursun almaya yabancı kısıtlaması var çünkü ve iyi bir kadro kurman gerek. benim mantığıma göre bursaspor öyle 9 milyon euroluk bir kadroyla şampiyon olmamıştır. iyi, kaliteli bir kadrosu vardır. örneğin son maçta ilk 11 oynayan tüm futbolcuları satsa bursaspor elde edeceği gelir 50 milyon euroya yakındır. umarım anlatabilmişimdir demek istediğimi.
  ... johnnyturhan