bugün

Hep merak ettiğim bir şey olmuştur.

Acaba anadili, yani beynimizin otomatik olarak kullandığı dili yıllarca kullanmazsak unutmamız mümkün müdür, çok ilginç. Ben gün gelir türkçeni unutabilir miyim mesela.

(bkz: aklımda deli sorular)
anadili unutmak mümkün değildir, bu bisiklet sürmek araba kullanmak gibidir. Herhangi bir yaşta bisiklet sürmeyi veya araba kullanmayı öğrendiğimizde bu durum bilinçaltımızın "alışkanlıklarla bilinenler" kısmına yerleşir. Biz 40 sene de bisiklet sürmesek daha sonraki ilk binişimizde az da olsa tökezlesek de sürmeye devam edebiliriz.

dil de böyledir, bilinçaltına yerleştikten sonra, yıllarca hiç anadil konuşulmayan bir yerde yaşasak da unutamayız, sadece aksanımız fena halde kayar. evet kelime dağarcığında bir azalma olur ama unutulmaz.
Konuşmadığın sürece unutmazsın, çünkü düşünürken de beynin o kelimeleri hatırlatır. bana göre en azından. ama komadan sonra bu tarz bir şey yaşamış bir iki insan haberi de gördüğüm doğrudur.

http://www.aksam.com.tr/y...maya-basladi/haber-336152
Cevabı 'Mümkündür' olandır.

Ne yazık ki fransada almanyada hollandada yaşayan bi çok türklerimiz de bunun münkün olduğunu ispatlamışlardır.
Fakat bir tek türkler değiller, diğer milletten insanlar da da vardır bu.

Fakat bunun böyle olması ailelerinden kaynaklanıyordur.
Benim çok arkadaşım var kendi öz anadilini unutmuş olan.

Mesela hindistanlı bi arkadaşım vardı.
Ona bi keresinde herhangi bi kelimenin Anlamını sormuştum
'Bilmiyorum. Biz Evde ingilizce ve almanca konuşuyoruz sadece'
Demişti.

Bunun gibi bi çok kişiyle karşılaştım, yurt dışında yaşayıp, evde sadece o yaşadığı ülkenin dilini konuşan ve zamanla hiç konuşmaya konuşmaya kendi anadilini unutmuş olan.

çok yazık aslında..
su anda fransada Erasmus yapan bir öğrenci olarak soyle diyebilirim. on bin türkün yaşadığı bir şehirdeyim. fransada doğmuş ama ailesi türk olan bir arkadasim var. yemege gittim tanistik. 40li yaşların sonunda annesi. 12-13 yasinda gelmiş. türkçe gayet iyi konusuyor gibi çünkü etrafta çok türk var. sürekli tr ye geliyor. TV den takip ediyor sik sik ama buna rağmen bir çok sefer takiliyor konusamiyor. fransızcaya dönüyor.

demek istedigim, eger bu insanlar her ne kadar kültüründen çok fazla kopmamaya calissa bile boyle oluyorsa baska bir ulkede, saniyorum ki pek fazla ülkesine bağımlı olmayan dilini kullanmayan bir insan 40 sene sonra konuşamayacaktir. belki sadece uc beş kelime falan.
Mümkün olsa bile cok düşük bir ihtimaldir. Sonuçta insan içinden anadilinden düşünüyor , yabancı bir dil öğrenince beyninde kendi anadilinde cümleyi kurup diğer dile çevirip o şekilde konuşuyor. Yani 3 4 yaşında bir çocuk anadillini cok fazla kullanamadığı için anadillini unutabilir ama bir insan 20li yaslarindan sonra anadilini unutamaz bence.
Unutursun - geri hatırlarsın

Sürekli başıma gelmektedir. Tabii ki dili değil kelimeleri unutuyorsun.
güncel Önemli Başlıklar