1. 1.
  çocukların kişisel gelişimini sağlayıp, bir yandan eğlenerek öğrenirken biryandanda yetenekleri doğrultusunda, yönlendirici çalışmalar yaparak ilköğretime hazırlayan sınıftır.
  1 ... hoscakal
 2. 2.
  çocukların yalan yeteneklerini geliştiren kurum. *
  çocuk annesinden ilk kez ayrı kaldığı için her gün zırlamaktadır.
  ama annesini özlediğini söyleyemez ve türlü yalanlar bulur.
  benim en sık kullandığım yalansa 'karnım ağrıyoooo ühühühhü' idi.
  sonuçta çocuk anasınıfının yemekleri, ismi, öğretmenleri dahil her şeyinden nefret eder.
  1 -2 ... çakalcarlos
 3. 3.
  uyumamak için direndiğim, en sonunda diğer çocukları da uyutmadığım anlaşılınca tecrit edildiğim oyuncakhanede kendi kendime oyun oynamaya başlamayı öğrendiğim öğretmenli hapishane. uykusuzluğu orada öğrendim. sigara içip dedikodu yapmaya meraklı anaokulu öğretmenlerinin molalarını böylece bölmeyi de. ilkokulda da uykusuzluğum galip geldi, ortaokul lisede kahveyle tanıştım, ondan sonra hiç uyuyamadım. kendi hayalleri ve oyuncaklarıyla büyümek işte bu yüzden güzeldir, bütün çocuklar horul horul öğleden sonra uykularının tadını çıkartırlarken, ben batan kış güneşini pencereden izliyordum. anaokulu uyumadan güzeldir *.
  ... refsum
 4. 4.
  doğumdan, zorunlu eğitim yaşına kadar, çocukların gelişim özellikleri, bireysel farklılıkları ve yetenekleri göz önüne alınarak, çocukların sağlıklı bir biçimde fiziksel, duygusal, dil, sosyal ve zihinsel yönden gelişimlerini sağlayıcı, olumlu kişilik temellerinin atıldığı, yaratıcı yönlerinin ortaya çıkarıldığı, çocukların kendilerine güven duymalarının sağlandığı, ebeveyn ve eğitimcilerin etkin olduğu sistemli bir eğitimin verildiği kurumların ortak adıdır..
  ... tatlilimon
 5. 5.
  gidilmesinin zorunlumu yoksa zorunlu degilmi oldugunu hala anlayamadıgım embesil sınıfı.
  1 -1 ... enginar
 6. 6.
  zorunlu olması gündeme gelmiştir. fakat daha olamamıştır. milli eğitim bakanlığı'nda türlü filmlerle anasınıfı öğretmeni ataması yapılmıştır. çocukların gelişim alanlarının, kişilik gelişimlerinin olumlu yönde desteklendiği milli eğitimin genel ve özel amaçları doğrultusunda eğitim ve öğretim yapan kurumlardır.
  1 ... fishandcips
 7. 7.
  Eskiden çocukların sokaklarda; yanlarında aileleri olmaksızın korkmadan oynadığını, böyle okullara gerek kalmadan kaynaştığını; ancak günümüzde böyle bir şeyin pek söz konusu olmadığını düşünürsek; çocukları küçük yaşlarda kalabalığa, arkadaşlığa, paylaşıma ve okula hazırlayan, ilköğretimin bir alt, kreşin bir üst modelidir.
  ... sekerportakali
 8. 8.
  Anasınıfıları ilköğretim bünyesinde bulmaktadır. 60-72 aylık çocuklar bu eğitime devam etmektedir.

  anaokulları ise 36-72 aylık çocuklara eğitim verir. eskilerde kreş diye bilinen kurum kalmamıştır. artık anasınıfı ve ana okulları okul öncesi eğitim kurumları diye adlandırılmaktadır.

  anasınıflarında çocuklar ilköğretime hazırlanırken; onlara sosyal,duygusal, bedensel ve kişisel gelişimleri sağlayacak etkinlikler yapılmaktadır. bunlar türkçe/fen-doğa/matematik/sanat/oyun/drama şeklindedir. çevrenin imkanlarına ve öğretmenin becerilerine göre satranç/bale/yüzme dersleride verilmektedir.

  anasınıflarında ve anaokullarında verilen eğitim tam veya yarım gün olmaktadır. genellikle tam gün olan okulların küçük yaş gruplarında uyku saati vardır diğerlerinde ise etkinlikler çocukların ilgi alanlarına göre düzenlenir.

  bundan önceki dönemlerde okul öncesi öğretmen alımlarında kız meslek lisesinden mezun genç ve tecrubesiz usta öğreticiler eğitim verdiği için eğitim zayileri olmuştur. ancak danıştayın aldığı son kararla anasınıfı öğretmenleri üniversite mezunları olacaktır.

  Milli Eğitim Bakanlığı 2009-2010 eğitim öğretim döneminde 30 ilde anasınıfının zorunlu olmasını pilot uygulamaya koydu. verilen eğitimin sonunda çocuklar ilköğretime anasınıfına gitmemiş yaşıtlarından bir adım önde başlamaktadır.

  Anasınıfının çocuğun üzerindeki etkilerini;
  Yaşadım - bende 3 yaşından itibaren okul öncesi eğitim aldım ve her zaman bu eğitimi aldığımı belli eden becerilerim dikkat çekti.
  izliyorum - bir anasınıfı öğretmeniyim...
  ... lady in rose
 9. 9.
  sıra bekleme, özür dileme, ricada bulunma gibi olumlu davranışların kazandırıldığı (ailenin de yardımıyla); resim, müzik gibi yeteneklerin temelinin atıldığı; türkçe-dil, okuma yazmaya hazırlık, drama, sanat etkinliklerine yer verilen eğitim aşamasıdır.
  1 ... garcia etkisi
 10. 10.
  bakıyorumda küçükken anasınıfında sürrealist resimler yapmışım, büyüdükçede o mana derinliğini cin ali çizdirerek benden koparmışlar.
  1 -1 ... en zayif halka