bugün

bir internet sitesinde yer alan iddiadır. sitede atatürk için yaptırılan anıtkabir’e model olarak abd - washington’daki mason tapınağı örnek alındı deniliyor.
--spoiler--
-atatürk için yaptırılan anıtkabir’e model olarak abd-washington’daki mason tapınağı neden örnek alındı!
-atatürk’ün cenaze namazına katılımı gösteren bir kare fotoğraf veya filmin olmaması nasıl açıklanabilir!
-anıtkabir’de mısır firavunlar tapınaklarında görülen kabartma rölyef anlayışı neden yerleştirildi!
-anıtkabir’deki arslanlı yol heykelleri masonlardaki “lions” felsefesinin ürünü değil midir!
-özetle:atatürk, müsmlüman inancında bir liderdir, anıtkabir’de dini ibadet ve dua kuralının uygulandığı yeni bir düzenlemenin yapılması gerekir.
--spoiler--
kaynak: http://cezmiyurtsever.com/index.php?option=com_content&task=view&id=101&Itemid=23

edit: sitede fotoğraflar da var.
iddia sahibi tarihçi cezmi yurtsevermiş. kemalistler buna nasıl bir açıklama getirecekler acaba?
yok lan aslında anıtkabir yunan tapınaklarına benzemektedir diye değiştirilmesi gereken saçmasapan iddia.
aha işte aynısı
http://www.1resimler.com/...atina-resimleri-2649.html
Atatürk şimdi yunancıydı değil mi?
sizin harbi kafanız iyi, ne diyeceğinizi şaşırmışsınız. yıkalım biz en iyisi anıtkabiri de rahata erin.
daha siteye tıklayıp o kadar yazıyı okumadan hemen sulandırılmaya çalışılan iddia. bi otur soluklan yiğenim, önce bi oku sonra yorum yap. ne ara okudun o kadar yazıyı.
saçma sapan, bayağı, cezmi yurtsever'in ünlü olabilmek için ortaya attığı zırva.

cezmi yurtsever adana büyükşehir belediyesi'nin önünde sergi yapsın,
çukurovanın yerel tarihini yazsın,
hatta adana fen lisesinde tarih dersleri versin ama kitaplarının satışını arttırmak için ortalığı sıvamasın.

yazının ilk paragrafı idda,
sonra bir buçuk sayfası vikipediden alınabilecek anıtkabir'in mimari ve tarihsel özellikleri adlı bir alıntı yazı.
sonunda da ''şöyle de böyle de, başında da idda etmiştik.'' tarzı pespaye cümlecikler.
''bıdı bıdılar'' ile kokuşmuş bir idda.
bi ona bulaşmamıştınız zaten. gece gece sinirlenmeme neden olan benzetme.

(bkz: bu lafı söyleyenin götüme benzemesi)
Açıkçası benzer tarafları olduğu için kısmen hak verdiğim düşünce..Kemal Paşa'nın devrimleri Türkiye'yi ilerletmemiş sadece ''batılılaştırmıştır''..Oysa ki, batılılaşma demek ilerleme demek değildir..Rusya, tarihin hiçbir döneminde batılılaşmamasına ve kendi kültürünü korumaya özen göstermesine rağmen, her zaman Türkiye'den ileri olmasını bilmiştir..Demekki neymiş? Batılılaşma demek ilerleme demek değilmiş.
mason tapınağı ne lan ?

saçmalıktır efenim.

(bkz: adam haksız beyler)
konu ile ilgili bu kitabı boş bir vaktinizde okuyunuz.
(bkz: dul kadının oğulları)
böyle bi idda da bulunan kişiye ben 'hayatında kaç tane mason tapınağı gördün?' diye sorarım.bi tanesini resimden görmekle olmaz bu işler.

(bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak)
"kaç mason tapınağına girdin arkadaşım?" şeklinde cevap verilesidir.
'' adam mason beyler'' diyesim geldi ama formata aykırı olduğu için malesef diyemiyorum.
zaten cumhuriyette gereksiz bişey canım. ver sakadayı al iktidarı. yarısı koyun zaten vur kırbacı mallara. anasına söv, ırkına söv biraz yardım yap allah bir sen iki.
batının kökleri eski yunandır sonrasında eski roma falan devam eder gelir, çok tanrılı din inanışı gelir temellerinde ve de devamında hz. isanın getirdiği şeriatıda bozup baba-oğul- kutsal ruh üçlemesiyle eski alışkanlıklarına geri dönerler, ha elli ha üç farketmez.

batı köklerini terk etmez çünkü kendini bu şekil muhafaza eder, bu kendisidir kendisini inkar etmez herşeyiyle sahip çıkar, azıcık yabancıfilmlere belgesellere hatta cızgıfilimlerede bakılınca fark edilir. varsa yoksa yunan mitolojisi roma medeniyetleri hatta eski mısırda sahiplenilir, doğaldırda bir bakıma garipsermem.

bizlerde gelişmişlik adına batıyı örnek alırız ya işte bu yüzden sırf bu yüzden mimaride de sanatta da(konu içeriği itibariyle) gördüklerimiz bunlardır. şöyle kemerli kubbeli türbe şeklinde bir yerde yapılabilirdi ama kalsın işin ruhuna ters. böyle yakışmış...
(bkz: anıtkabir de türban istemiyoruz)*
(bkz: nereden saldıracağını bilememek)
uzaktan bakınca benziyor hakikaten. ama anıtkabirin mason tapınağına benziyor olması orasının mason tapınağı olduğu anlamına gelmez. ona bakarsan ben bired pit'e benziyorum ama bu benim bired pit olduğum anlamına gelmez. ama bunu kaskafalılara gel de anlat.
2000 yıllık türk tarihinde hiç bir devlet büyüğüne firavun muamelesi yapılmamıştı. sürekli anıtkabir'e çıkıp saygı duruşunda bulunmaya zorlamak atatürk'ü putlaştırmak değil de nedir?
benzemenin de ötesinde bir hede'dir. mustafa kemal in hacca gitmemesinin nedeni ile bağdaşlaşan bir paylaşım.

(bkz: sübhanallah kardeş ibretlik bir paylaşım)
Kubbe mimarisini bizanstan alan osmanlının camilerinin kiliselere benzemesi gibidir.
http://www.haber5.com/meclisteki-gizli-masonik-simgeler-haberi-46824.aw
atatürk ittihatçılarla dirsek teması sırasında bir iki kişinin vesile olması sebebiyle mason locasına girmiştir,evet(ancak daha sonra benim burada ne işim var diyerek oraya bir daha uğramadığını öğrenmek için birkaç tarih kitabı karıştırılabilir).atatürk bol miktarda rakı da tüketmiştir.yanında bol bol da sigara içmiştir.ancak kemalist olmayan ben,bu şekilde atatürkü eleştirmenin gerzekçe olduğu kanaatindeyim.önemli olan ne yaptığıdır ne kazandırdığıdır.açıkçası aptalca bir sisteme son verip,herkesin ve her şeyin sahibi iddiasındaki padişahı siktir etmesi yeterince güzeldir.onu eleştirmek için farklı argümanlar geliştirmek daha mantıklıdır.tabi savunmak için de..
gözünüz yerine götünüzle baktığınızda karşılaşacağınız benzerlik, hatta aynaya parfüm sıkıp puslu gözlerle baktığınızda mısır piramitlerine de benziyormuş. bu yeni bişey değil ki kardeşim.
türk telekom arena bir, anıtkabir iki..

aha bak yunan gavurlarınınki;

http://www.newkon.net/wp-...ropolis_448d553e12b88.jpg
sanki atatürk mimarı oldu anıtkabrin gibi konuşmalardır yanlıştır.
(bkz: emin halid onat)'a karşı hasmane tutumdur anıtkabrin mimarı kendisidir! türkiye'nin yetiştirdiği en önemli mimarlardan birisidir!