1. 1.
  kısaca aıpac olarak anılan komite 1946 tarihli federal lobi yasası gereğince kayıtlı lobici olarak görülür. amerikan siyasetinde israil ile ilgili her konuda adı duyulur.
  kayıtlı 55.000 üzerinde üyesi vardır. 30 milyon dolar bütçeye sahiptir. üyelerin topladığı para ile bu komiteden israil e her yıl 500 milyon dolar gönderilir. örgün amaçları arasında başta amerika olmak üzere tüm dünyada yaşayan yahudilerin yaşam standartlarını yükseltmek vardır.
  ... fashiondesigner
 2. 2.
  ajc'den bu gece saatlerinde yapılan yazılı açıklamada, erdoğan'ın ''siz öldürmeyi iyi bilirsiniz'' sözleriyle nobel barış ödüllü israil cumhurbaşkanı şimon perez'e sözlü saldırıda bulunduğunu belirtti.

  ajc başkanı david harris yaptığı yazılı açıklamada, ''başbakan erdoğan'ın davos'taki öfke nöbeti, giderek artan yahudi karşıtı hareketler karşısında yangına körükle gitmek oluyor'' dedi.

  harris açıklamasında, ''erdoğan'ın bu haksız sözleri ve israil başbakanı'na saygısızlığı israil'i eleştirmenin giderek daha da öldürücü bir hale geldiğinin yeni bir göstergesi olmuştur'' diye ekledi.

  açıklamada, erdoğan'ın eski bir israil vatandaşı olan ve yahudilikten ayrılan gilad atzmon'un yazdıklarını referans göstermesinden komitenin büyük bir şaşkınlık duyduğu belirtildi. açıklamada atzmon'un daha önce yazdığı yazılarda, ''yahudi devletinin insanlık tarihinin karşısındaki en büyük tehdit olduğunu'' söylediğinin altı çizildi.

  ajc, ''bu tarz saçmalıkları yazan bir yazarın, demokratik bir ülkenin başbakanı tarafından referans gösterildiği zaman, durup kendimize aklın nerede bittiğini, nefretin nerede başladığını sormamız gerekiyor'' dedi.

  türkiye ile israil arasındaki ilişkilerin hayati önemde olduğunun ve bugüne kadar amerikan yahudilerinin desteğini aldığının vurgulandığı açıklamada, türkiye'de yahudi karşıtı hareketlerin arttığı bir dönemde israil'e dönük bu tarz ters yaklaşımlara karşı sessiz kalınamacayağı belirtildi.

  abd'deki güçlü yahudi lobilerinden biri olan ajc, 2004 yılında erdoğan'a cesaret madalyası vermişti. erdoğan, bu madalyayı alan ilk müslüman olmuştu. geçtiğimiz hafta içerisinde aralarında ajc'nin de bulunduğu yahudi örgütleri, erdoğan'a bir mektup yazarak türkiye'deki artan yahudi karşıtlığına yönelik önlemler almasını istemişti.
  hürriyet gazetesi haberidir.
  edit : dikkat edilirse yahudilerden cesaret madalyası alan ilk müslüman rte'dir
  ... bilent
 3. 3.
  ingilizce: American Jewish Committee) 1906 yılında ABD'de kurulan, Amerikan Yahudi kuruluşlarını yükseltmek ve bütün dünyadaki Yahudilerin haklarını savunmayı amaçlayan kurul.[1]

  1906 yılında Rusya Yahudilerinin sistematik saldırılara maruz kalmasından doğan endişeler ile Amerikalı küçük bir Musevi grup tarafından kurulmuştur.

  Komite çalışmalarında anti-semitizm ve her türlü taasup ile mücadeleye, çoğulculuk ve demokratik değerlere önem vermeye, israil'in barış ve güvenliğine çalışmaya, enerji bağımsızlığının savunulmasına ve Yahudi yaşantısının güçlendirilmesine odaklandığını açıklamaktadır. AJC'nin merkezi New York'tadır, Washington DC'de devlet ve dışilişkiler bürosu vardır ve bunun yanında ABD çapında 29 bölgede 3 tane yakın ilişkide olduğu bağımsız kuruluş, 8 deniz aşırı şube ve 28 küresel ortağı vardır.[2]

  2004 yılında AJC tarafından o zamanki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, cesaret karakteri ödülü (Profiles of Courage) verildi.

  https://tr.wikipedia.org/.../Amerikan_Yahudi_Komitesi
  ... hasmet ibriktaroglu