1. 1.
    kesinlikle siyasi bir amacım yok ama bu malların boykot edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

yalnız kafamı kurcikleyen bir husus söz konusu;

türk malı olan ne var?

vestel telefon diyoruz; ekranından işletim sistemine kadar amerikan malı. biz sadece montaj yapıyoruz. eee vestel alarak boykot mu etmiş oluyoruz?

o yüzden hakiki türk malı olan şeylerin burada paylaşılmasını istirham ediyorum. ne yazık ki çok uzun bir liste olmayacaktır zaten.

paylaşalım arkadaşlar ve artık onları kullanalım. karınca misali, safımız belli olsun.
    17 -3 ... hassas nihat
  2. 2.
    Bu gereklidir, iyidir ama bir şeyin talebini azaltmak için gerekli en mühim şey başka bir şeye teşvik etmektir. Fakat o şey ne? Üretim ülkesi değil, sanayi ülkesi değiliz, buluşçu bir ülke de değiliz; o halde elimizi bu mallardan çekip neye yöneleceğiz? Kaldı ki amerikan malı kullanmamakla dolar kullanmamış bile olmuyoruz, bir başka ülkenin uluslararası ticaretinde de dolar mevcut. Bunun için sanayi, fabrika gibi şeyleri yabancı yatırımdan ziyade yerli özelleştirmeye dönüştürmek gerekirdi -ki bunun için geç olduğunu düşünüyorum.

Ama ne iktisatçı ne de politikacıyım. Cahil cesaretim mazur görülsün.
    10 -1 ... lird mircis imirilist pirimsis
  3. 3.
    amerikan mallarını boykot etmek

ithal Google amcadan arattım bu çıktı kabul olur mu?
    4 -1 ... john ruth
  4. 4.
    Devlet niye dışardan inek getiriyor yada tahıl??burda yokmu çook.ama dışardan getirmek daha ucuz.burda üretim maliyeti yüksek.kırk çeşit vergi var abuk sabuk.mazot pahalı hernekadar çiftçiye destek sağlansada.öyle olunca dışardan getirmek işin kolayı böylelikle dışa bağımlı oluyorsun.balkan ülkeleri bir ara ülkeye dış yatırımcılar gelsin diye yanlış hatırlamıyorsam ücretsiz arazi 10yıl vergisiz gibi cazip projeleri vardı.üretimi teşvik etmek için bu işe devlet el atmalı.
    -1 ... kalahari 1
  5. 5.
    Memnuniyetle katıldığım eylem.
    2 ... iyyneci
  6. 6.
    iphone almayarak katıldığım boykot. Param yetmiyor zaten.
    ... sivil
  7. 7.
    Ithalatı gerçekleştirilmis bir malı boykot etmek pek etkili olmaz diye düşünüyorum. Marketten kola alıp sokağa dökmenin marketciye faydası var sanırım sadece. Milli üretim yok. boykot şu konumdaki bir ülke için çok manasız olacaktır. Samanı ithal eden bir ülke BiRAz kendine gelmeli. yabancı sermaye sevdası bitmeli.
    1 ... irradiance
  8. 8.
    Ben de ithal google amcadan ha bunu buldum
    https://www.helalplatform...i-urunler-listesi/38/amp/
    ... komutan amina logar
  9. 9.
    Olması gerekendir fakat daha güzel alternatifler lazım bize.

Vestel’in venüs modelleri yerli üretim değil yerli montaj diye biliyorum. Muhtemelen dış çerçevelerini türkiyede üretiyorlar trt bandrolü alıp, imei kaydettirip, marka basıp satıyorlar.
    Sermayem olsa ben de Parçaları çinden alıp montajını yapıp getherüs diye piyasaya sürebilirim ondan kolay ne var ki? Önemli olan o parçaları üretmek. Fena olmaz mı “ak işlemci” yapsak. %100 bize ait olsa fena olmaz mı? 10 kişiden 5’i apple ürünü kullanıyor (göt kaynaklı ortalama istatistiktir). Ben de lg yüzünden androidlerden soğuyup yakın zamanda geçmiş bulunmaktayım apple dünyasına. Servisleri ve kendisi kaliteli, diğer amiral gemilerini aratmayan ve onlardan kat kat ucuz olan “Tamamen yerli” telefon üretilse neden almayayım, almayalım ki? Yapalım, kullanalım. Muhtaç olmayalım.

Yine de boykot olayına destek veriyorum fakat vestel, casper gibi telefonları almanızı tavsiye etmem. General mobile 5 plus almıştık anneme. Gayet güzel telefon. Önerilir.
    ... gethere
  10. 10.
    bence yerli telefon üretimine geçmek lazım. isterse parçaları çinden koreden gelsin ama paramız şu conilere gitmesin.
    1 ... besharfli