bugün

work and travel öğrencilerinin aylar boyunca hayal ettikleri şey
eğer benimki gibi sizede ergenlikten önce menepoza girmiş bi kokona gelirse vize almanız imkansızlasır çünkü 30 sn. de karar verip bozuk türkçesiyle mıyır mıyır konusur.ne oldugunu sorarsın gene mıyırdanır en sonunda anlarsınki vizeyi alamadınız diyo.herhangi bi neden göstermes götürdüğünüz belgelere bile bakmazlar...
ibrahim tatlıses i bile yıldırmış olaydır...
arkadaş vize için adam göndermiş,ağzının payını almıştır...
adam gibi kendisi başvuracak denilmiştir...
sonra iboya kök söktürülmüştür... *
istenirse 3 dakika içinde alınabilecek hadisedir. birazda şans işidir tabi. önemli olan kendine güvendir. başlangıçta mülakatı yapan memur yada memureye hal hatır sorulması tavsiye edilir.
zordur.aslında düşününce bukadar çok insan katletmiş ve katledecek olan bu devletin paranoklığının sebebi anlaşılşabilir.öyle ki sırf isimden bile kaybedilebilir amerika vizesi.4 defa vize alamamış bünye abi ben teröristmiyim diye kendinden şüphe etmeye başlar.sonra silkinir ve kendine gelir.teröristin kim olduğu ortadadır.
(bkz: deveye hendek atlatmak)
kendi ülkende sömürge gibi hissetmektir.
kütüğünüz çorum ilinin alaca ilçesine kayıtlı ise bu konsolosluktan vize almanız neredeyse imkansızdır...

hatta vize görüşmesinde alaca'lı olduğunuz öğrenildiğinde direk kapı dışına atılıyorsunuz...

komik ama malesef gerçek...
iki yıl önce evlenmiş arkadaşlarımdan biri abd vatandaşı olmasına ragmen eşi için oturum vizesini ancak gectiğimiz gunlerde alabilmiştir yuh beee.
vize alma konusunda yeşil pasaportun ne kadar işe yarayacağını merak ettiğim konsolosluktur.
(onlar için) önemli bazı kıstaslar yerine getirildiğinde pek de zor olmayan durumdur.
örneğin bu kıstaslardan en önemlisi (öğrenci iseniz) not ortalamanızın 4 üzerinden 2'nin altında olmamasıdır. eğer not ortalamanız 2'nin altında ise ağzınızda kuş tutsanız alamazsınız. bunun dışında istedikleri şeyler geçerli bir gidiş sebebi ve geri döneceğinizi ispatlamaktır. malesef "bilmem hele bir vizeyi alayım bakıcaz, artık duruma göre hareket edeceğiz." gibi bir tavrı geçerli gidiş sebebi olarak kabul etmezler. eğer ziyaret edeceğiniz biri varsa onun hakkında birkaç soru da sorarlar. (gerçekten tanışıp tanışmadığınızı anlamak için) eğer önceden aldığınız bir vize varsa ve süresi dolduğundan yenisine başvuruyorsanız belgelerinize bile bakmadan vize verip şaşırtabilirler.

ayrıca tavsiye verdikleri de olur. örneğin: "okul bittikten sonra ne yapmayı planlıyorsun?" sorusuna verilen "aynı bölümde yüksek yapmayı planlıyorum" cevabını yeterli bulmayıp "karar verene kadar 1 senelik vize alacaksın, karar vermen gerek" diyerek bünyeyi derin düşüncelere gark ederler. bünyede bir anda "hastir lan seneye okul bitiyor, ben hala 'planlıyorum'." şeklinde bir düşünce oluşur.
(bkz: amerikan konsoloslugundan vize alamamak)
deve ve hendek meselesinden daha zordur.
fulbrightlilar icin formalite islemlerin bitmesini beklemekten ibarettir. sorgusuz sualsiz sizindir o vize.