1. 1.
  ingiliz aksanı'na göre daha anlaşılır bir ingilizce aksanıdır. ingilizler kelimeleri feci yutarlar yani daha bir yavşatırlar ağızlarında. ama amerikan aksanında daha bir sadedir.
  2 ... kasgarli tost
 2. 2.
  sadeliğin zıttıdır.
  hemen hemen tüm sesli harfleri telaffuz ederken bünyeden garip sesler çıkmasıdır.

  örnek olarak;
  "gas" sözcüğü. amerikalılar bu sözcüğü "giieeaazz" diye telaffuz eder.

  yani amerikan aksanı, abartıların aksanıdır kanımca.
  ... bolonez sos
 3. 3.
  ingiliz aksanından daha zor, daha kolay ya da daha abartı değildir. kulağa daha anlaşılır gelmesinin sebebi, amerikan medyası* ile hollywood filmlerinin, yayılmacılık konusunda ingiliz anlayışından çok daha kuvvetli olmasıdır. biz amerikan aksanına daha fazla maruz kalmaktayız, dolayısıyla pek düz ve anlaşılır gelmekte. ingiliz aksanı bir ingiliz arkadaşla bir-iki ay zaman geçirdikten sonra gayet anlaşılıyor.

  illa da hedef göstermemiz gerekirse asıl kaypak ve anlaşılması zor olan, aussie* aksanıdır. hem gerçekten kıta avrupası' ndan çok alakasız bir yerde olması, hem de avustralyalıların dünyanın kalanını pek de sallamamasındandır. buralı arkadaşlar bir "mate" derler, adamın aklını alırlar.

  ayrıca iskoçların aksan değil de, konuşma tonlaması, kelimelerin farklı yerlerini vurgulamaları, fena gıcıktır.

  sonuç olarak, türkiye' de yaşamış 22-23 yaşındaki ortalama bir üniversite öğrencisi, hayatının son 6-7 yılında haftada en az birkaç kere amerikan aksanına maruz kalmıştır. kalan tüm ingilizce aksanları tecrübe edilirse, ortadaki sıkıntılar derhal yok olmaktadır.

  (bkz: based on a true story)
  3 ... feniletilamin
 4. 4.
  bir british english değildir.
  ... mudblood
 5. 5.
  Ağzında kalem ile konuşunca olmaktadır.
  ... ne fark eder ki
 6. 6.
  Anlaşılamayan spastik bir aksandır. Hiçbiri britanya aksanının yerini tutamaz.
  ... oberst
 7. 7.
  (bkz: ayılama)
  ... aliklopedi
 8. 8.
  kulağa bir ingiliz aksanı kadar hoş gelmese de daha anlaşılabilir ve kolay öğrenilebilir olduğu kesindir. özellikle kelimelerdeki "r" sesleri dilimizdekiler ile oldukça benzerlik göstermektedir.
  ... yalnizlik mahkumu
 9. 9.
  https://m.youtube.com/watch?v=h1kBRXkQ6cI+

  Rachel abla bu konuyu güzel anlatmış.
  Yıllardır okulda ingilizce öğrendik ama hicbirimizin hocası bunu anlatMadi sonra hocalara dedik hocam dinliyoruz ama bişey anlamıyoruz bunlar bizim gibi söylemiyor dedik zamanla kulaginiz alisir diyip geçiştirdi.

  Öğrenmek isteyenler faydalanır belki.
  ... patronum