1. 1.
  Suriye' de Amerikan diplomasisi

  Teröristler yenilmiş, Suriye ise nihayet özgür ve müreffeh bir devlet olma yoluna girmiş gibi gelse de. Washington ve Avrupalı yandaşlarının yürüttüğü "çifte standart" politikası yüzünden, Suriye, Batının ekonomik çıkarlar güttüğü bir üst durumuna geldi.

  Türkiye, iran ve Rusya tarafından, bölgede durumu normalleştirmek ve barışı sağlamak için tüketilen tüm uğraşlar Amerika tarafından maşalanan Batının kirli elleriyle itibarsızlaştırılmakta. Amerika'nın Suriye'nin doğusundan petrolü hiç etmek işine geldiğinden ayrıca büyük miktarlarda silah pazarladığından da neden Suriye'de barışa karşı oldukları anlaşılacak olsa gerek. Bir de bunun üstüne Amerikanın NATO üyesi Türkiye'yi PKK ile tehdit etmeside cabası.

  Neticede Amerikalılar Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN'la çok daha güçlü çok daha bağımsız bir NATO müttefiği olduğunu kavramış olsa gerek. Böyle bir müttefiğin kaybı ise NATO için yakın doğu ve kara denizde büyük bir itibar kaybı demek. Bu bağlamda Washington Ankara ile ilişkilerini resmi olarak kökünden ve yeniden gözden geçirme kararı aldı. Amerika'nın Ankara'ya gösteriş amaçlı PYD/YPG temsilcileriyle bağlantılarını kopartmasıda bu şekilde açıklanıyor. Buna ek olarak, Washington Suriye Demokratik Güçleri ile askeri operasyonlar ve diğer faaliyetlerinin koordinasyonunu El-Jabra ve El-Amr' daki Fransız güçleri aracılığıyla gerçekleştirmekte.

  Bunun haricinde, ABD Müncipin teröristlerden boşaltılacağını söz verip kovulan Tillerson'ın sözü hala tutulmuş değil. Amerika'nın Teröristlerle göstermelik olarak bağ koparması, Ankara'ya ' bakın biz sözümüzde duruyoruz bize güvenebilirsiniz ' mesajı. Aslında ne bağ koparan var ne teröristlerle ilişkilerini kesen bir Amerika. Amerikanın Türkiye ile ilişkileri normalleştirme çabaları başarısız olursa, GÜÇLÜ bir Türkiye yerine cılız bir Türkiye tabiki de Amerikanın tercihi olacaktır. Zayıf bir Türkiye elde etmenin tek yolu ise erken seçimler öncesi ya da sonrası yine bir askeri darbe denemesi olacaktır. Ha Güçlü bir NATO üyesi Türkiye ha güçsüz, Amerika için önemli olan kontrolü altında olan bir Türkiye!

  Amerikanın bütün bu eylemleri tek bir planın parçası. O da Suriye' deki Türkiye-iran-Rusya koalisyonunun yıkımı. Koalisyon yıkılırsa bölgede iktidarsızlık geri gelecek. Amerika ise petrol ve silah gelirlerine doymayacak. Fakat Amerikan diplomasisi iran'la nasıl baş edecek dersiniz? Cevap çok açık. israil!
  Tel-Aviv zaten çok uzun zamandır Suriye'de savaşan iran birliklerine karşı askeri operasyonlar yürütüyor. Bunun dışında Rusya'nın israil Hava Kuvvetlerine yürütülen saldırılara karşı içinde zorla tuttuğu tepki koalisyon ülkeleri arasında bir çatışmaya da yol açabilir.

  Suriye' de halk savaştan bıkkın ve terörizmin frangalarını kırıp eski günlerine geri dönmek istiyor. Amerikan diplomasisi ise, buna karşılık, bölgede istikrarsızlığın devamı için elinden ne geliyorsa yapıyor. Bu çabaların muazzam kazançlar uğruna olduğunu tahmin etmek ise zor olmasa gerek.

  Amerika Kürtlere göstermelik te olsa sırtını dönerek, Suriye'de işlediği uluslarlar arası suçlarının sorumluluğundan kaçabilir. Bu nedenle, Amerikan kibirinden etkilenen tüm halklara sesleniyorum. Gerçekten Amerika Suriye'de ne yapıyor ?
  -1 ... aydo000