1. 1.
  17 Eylül 1787'de yapılan anayasadır. Temel olarak günümüze dek değişmemiştir. Bununla birlite anayasa üzerinde haklar bildirgesi adı verilen 10 değişiklikle birlikte toplam 27 değişiklik yapılmıştır. başlangıcı şu şekildedir:

  "We the people of the United States, in order to form a more perfect union, establish justice, insure domestic tranquility, provide for the common defense, promote the general welfare, and secure the blessings of liberty to ourselves and our posterity, do ordain and establish this Constitution for the United States of America."

  değişikliklerle birlikte son hali http://usinfo.state.gov/u...cts/funddocs/consteng.htm den bulunabilir.

  Nedense bize sürekli bu anaysanın propagandası yapılır. Yok hiç değiştirilmemişte, yok kısacıkmışta, yok bilmem neymiş. Evet tarihi olarak önemli bir anaysadır ama fiziken http://en.wikisource.org/...cuments#Individual_states adresindeki her eyelatin ayrı bir anaysası olduğunu görünce neden o kadar kısa ve fazla değişmez oludğunu anlarsınız.
  1 ... ernest everhard
 2. 2.
  1788'de onaylanıp, 1789'da yürürlüğe girmiştir. tarihin en eski anayasası olarak birçok ülke anayasasına örnek teşkil eder.
  2 ... skinnyman
 3. 3.
  sistemi korumaya yönelik olarak hazırlanmış anayasadır. sistem sağlam tutulduktan sonra kimin gelip kimin gittiğinin önemi olmaz mantığını esas alması takdire şayandır. batıdaki bir çok ulus gibi osmanlı anayasası ve adalet sistemini temel aldığı aşikardır.
  ... zalahani
 4. 4.
  devletin resmî dilini içermeyen anayasadır.

  düzeltme: bunu bile eksilemişler.
  -3 ... ne mutlu turkum diyene
 5. 5.
  eyaletlerin kendi anayasaları olduğundan, genel içeriklidir. özele pek indirgenmemiştir. belli bir topluluk yoğunlukta olmadığı için ise resmi dil belirtmek zorunluluğu hissedilmemiştir.
  ... hey forrest i wanna go home
 6. 6.
  http://avalon.law.yale.edu/18th_century/usconst.asp
  1 ... muggle