bugün

Kapatsan gözlerini uzansan kanepeye
kapatmasan da olur tabi merak etme problem yapmam
bu akşam senin için bir sürü fedakarlık yapabilirim
şimdi istesen benden son sigaramı bile veririm
şimdi mesela ikimiz son sürat giden bir trene
yetişemesek bile binmeye niyet edebiliriz
ameller niyetlere göreyse varsa harbiden öyle bir şey
niyet etsem sıkı sıkı uyurkenden uyanıncaya
uyandığımda belki seni yanı başımda görebilirim..

Bir ikimiz kalsak şimdi terimizi silmeye
bir üşensek bir üşensek kalsak öyle sırılsıklam
uyuyakalsak öylece birlikte aynı yere
sabitlemişken gözlerimizi aynı anda uykuya dalsak
eflatun bir at görsek rüyamızda aynı anda
eflatun at olmaz deme deneyelim bak olabilir
yeter ki uyuyabilelim çünkü beraber uyumak
her türlü ön yargının üstesinden gelebilir..
arapçası "innemal a'malu bi'n-niyet" olan hadis-i şerif.

"benim kalbim temiz"cilerin işlerine en çok gelen, duruma şekle zamana göre en kolay uyarlayabildikleri ama anlamı görünenin çok ama çok ötesinde ve derin olan hadistir aynı zamanda.
ufak bir hikaye bize bu durumu özetler.

seyyahın biri çölde bir vahaya denk gelmiş. sağa sola bakmış ki devesini bağlayacak bir şey yok. hemen ufak bir dal koparıp çakmış. devesini buna bağlamış. giderken de demiş, "benim gibi bir kardeşim gelir de bağlayacak bir şey bulamaz. allah rızası için bu kazığı çıkartmıyorum. diğer kardeşlerim de faydalansın." hanesine sevap işlenmiş.

yine aynı vahaya bir kervan uğramış. kervandaki kör su içmek isterken ayağı bu kazığa takılıp tökezlemiş. "bunun burada ne işi var" diye değil. "benim gibi kör bir insan daha gelir. ayağı takılır. düşer. allah rızası için ben bunu sökeyim." diyerek kazığı sökmüş. bu insana da sevap yazılmış.

kısacası din açısından doğrudur. ameller niyetlere göredir.

işin güzel yanı niyetine girdiğiniz kötü bir şeyi yapamazsanız günah yazılmıyor. fakat niyetine girdiğiniz hayırlı bir şeyi yapamazsanız aynı sevap yazılıyor. islam'ın en yüce din olduğunun göstergesidir bunlar.
allah katında niyetlerimize göre değerlendirileceğimizi anlatan bir hadis'i şerif.
Kişinin niyeti iyi olmadığı, Allah rızası gözetilmediği zaman, yapmış olduğu ameller zahiren iyi olsa da sahibine bir fayda sağlamaz. Meselâ bir kimse Allah rızası için değil de; insanların beğenisini kazanmak için hayır yapsa, ibadet etse, bu yaptıkları Allah katında bir amel olmaz. Hatta ibadetlerimizi, hizmetlerimizi çok sevap kazanmak için değil; Allah emrettiği için, Onun rızasını kazanmak için yapmalıyız.
(bkz: hakkı şer şer değil kesbi şer şerdir)
islam'ın sistematik düşünce felsefesinde temel kanunlardan biri.
hz. muhammed'in günlük hayatta çok kullanılan bir hadisi.
anlamı; yapılan işin değil, işi yapma niyetinin önemli olduğudur.