bugün

açık ara amd üstünlüğü kokan rekabet.
en buyugun intel oldugu, baska buyuk olmadigi cekisme.
her iki firmanın üstün olduğu alanların bulunmasından dolayı * * rekabetin anlamsız olduğu ve bu çekişmeler doğrultusunda kimseye fayda gelmeyeceği aşikar olan çekişmedir.
ben onu bunu bilmem parama bakarım diyenler genellikle amd seçerler.
yok arkadaş ben pazar payına bakarım firmayı ona göre değerlendirirm diyenler ise intel seçer
bilgisayarcılara en çok sorulan sorudur. en çok verilen yanıt da tabiki amd'dir
intel firmasının önde olduğu çekişmedir:

http://www.googlefight.co...word1=amd&word2=intel
fiyat açısından açık ara amdnin önde götürdüğü çekişme. fiyat / performans denince, açık ara biraz kapanıyor, intel'in de amd ile aynı fiyatta olup da yaklaşık performans sergilediği ürünleri beliriyor.
amd genelde intel tekeline yönelik alternatif ürünler piyasaya sürerek bir süre kendine yer edinmeye çalıştı, intel'in tekeli yavaş yavaş kırılınca, süper ürünlerle sağlam bir yer edindi kendine.
kullananlar bilir, amd'nin bitmek bilmeyen ısınma problemi, şimdi yok denecek kadar az. gerçi kaliteli malzeme kullanılmadığı sürece her iki cpu da aynı dertten muzdariptir. ancak şimdi aynı sorunu intel yaşamakta.
bu yüzden piyasada çeşitli soğutma alternatifleri yer almaktadır.
bu çekişmenin en sevdiğim yanı ise, sırf cpu seçiminde değil, diğer donanımların seçiminde de "alternatif" yaratıyor olmasıdır.
(bkz: amd wins)
aslında intel büyük markadır, amd yetişmeye başladı. beraberlik görüyorum.
amd en azından ucuzluğundan dolayı rekabet yaratarak intelin fiyatlarını düşürmüştür.
(bkz: hepimiz amdyiz)
http://noluyo.net/donanim/alemin-krali-yine-intel
Amd diyeceğim çekişme.
amd'den birkaç kez dilim yandığından, intel'i üfleyerek kullandığım için bir şey diyemeyeceğim çekişme.
Oyun için amd, diğer şeyler için intel.
Amd pişmanlıktır. intel baba öper.
evet intelin uber işlemcileri var. ama bizde okadar para yok. amd açık net fiyat performans ürünüdür. amd nin i5 ile çarpışan işlemcisi olduğu için fiyatları çok yukarda tutamaz intel. i7 serisinde tek el olduğu için fiyatlar çok uçuktur. xeonu zaten kategoriye almak teraziye sıçmak olur.
Ulan bugün o kadar çok amedspor ile haber gördüm ki amd yi de amed diye okudum diyorum amed le intel ne alaka amk.
Amd kullandığım dönem ısınmasından inanılmaz derecede şikayet etmiştim.
bilişimciler kenardan kenardan sırıtarak bakıyorlardır şimdi ...

evde kullanmak için amd yeterlidir. apu proc., "idare ederim" diyen tiplere dönük bir proje bence. intel ise önbellek ve voltaj dolayısıyla sistemi korur ve stabilizasyon üzerine kuruludur. netburst mesela bunun için çıkarıldı. ancak gelgelelim eskidi bunlar baya.

i7 almadıkça intel almanın çok luzmu yok.
intelin açık ara birinci bitirdiği çekişmedir. Zira ortalıkta bi çekişme de görülmüyor.
Uygun fiyatla oyuncu bilgisayarlarında amd f/p oranında öndedir ancak günümüzde ileri seviye sistemler için rekabetçi bir marka değildir malesef. Ddr4 sıkıntısı, üretim teknolojisinin intel'e göre geri olması, ciddi ısınma problemleri olması.

Paranız çooook ise intel+nvidia daya, al sana ömürlük bilgisayar.

Günümüz dolar fiyatlarıyla ulaşabilrceğiniz max bütçe aralığı 2500-2700 filan ise fx8350-r9 380 gibi modelleri düşünmelisiniz. Eğer intel'i tercih etmeye kalkarsınız size anakarttan itibaren fiyatlar gıdıklamaya başlayacaktır.

Fx x8 8320 kullanıcısı olarak yorumlarımı aktarayım:
-Isınıyor, harbiden. Cooler master hyper 212 evo ile kullanıyorum ama sağlam yüklendiğimde cidden ısınıyor. Soğutucu ile alakası yok bu işin
-8 çekirdek ancak her uygulama 8 çekirdek desteğine sahip değil, 4 çekirdek destekleyen uygulamalarda(mesela euro truck simulator 2 ve grand theft auto 4) performans sıkıntısı yaratıyor. Zaten bunlar optimizasyon özürlüc bir de çekirdek kullanmama durumunda iyice sarpa sarıyor.
-Kutumdan sticker çıkmadı :(

Şuan ki sıkıntı amd'nin işlemci alanında rekabetçi ürünlerinin olmayaşı ve intel'in fiyat konusunda öpmesi; bir de bunun üstüne ülkemizde vatan bilgiayarın artık tekel konumuna yaklaşması/gelmesi ile intel eskiye nazaran ulaşılması daha da zor bir marka haline gelmiştir.

not: şuan amd'ye yatırım yapmak pek iyi bir hareket değildir.

Edit: aklıma amd'nin phenom II x4 işlemcisine yaptığı oc videosu aklıma geldi, sanırım 2009-2010 senelerinde, amd'nin kendi sitesinde yayınlanıyodu. Nerede o günler, nerede o efsane phenom serisi amd..
görsel
standart bir ev kullanıcısı için intel gereksizdir. müsrifliktir. amd perfomans açısından yeterlidir ekstradan fiyatıyla hem cebinizi hem de içinizi rahat ettirir.
intel'in alt düzey işlemcileri ile bile tercih edilmesi ile sonuçlanacak çekişmedir. amd'de ısınma problemi çözülmediği sürece ondan bir cacık olmaz.
AMD bildiğimiz amd ise ben onunla pc de metin2 açarken bir yandan annem yumurta pişiriyordu.

Bu konuda amd haklı tabi.
bilişim devlerine para kazandırmaktan öte bir işe yaramayan saçma versustur. millet ikiye bölünmüş amk salak gibi, amd ciler ve intelciler diye sanki adamlar kazançlarından pay mı veriyor amıklar. ne bu fanatiklik?

2006 yılında topladığım pc amd athlon 3800 çift çekirdek işlemciye sahipti. yıl 2016 yani 10 yıl geçmiş, bu arada anakart değişti, ramler değişti, power supply vs değişti ama işlemci hala aynı. performans olaylarını bilmiyorum çünkü uzun zamandır bu piyasadan uzak kaldım ama bu işlemciye dayanıksız diyemem, utanmasa beni de gömecek şerefsiz.
güncel Önemli Başlıklar