1. 1.
  Kullanıldıktan sonra işe yaramayan her şeye atık veya çöp denir. Gündelik hayatımızda kullandığımız ürünlerin boş ambalajlarının oluşturduğu atıklara ise "ambalaj atığı" adı verilir.
  1 ... chewbacca
 2. 2.
  poşet terörü
  (bkz: poşet terörü)

  ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği madde 26 uyarınca;

  apartman, site yönetimleri, okullar, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları, hastaneler, oteller, lokantalar, büfeler, şehirlerarası otobüs terminalleri, havayolu terminalleri, demiryolu istasyonları, limanlar, sağlık kuruluşları, spor kompleksi, organize sanayi bölgeleri, sanayi siteleri, serbest bölge yönetimleri, marketler, satış noktaları, fabrikalar, iş ve alışveriş merkezleri, stadyumlar gibi ambalaj atığının oluştuğu benzeri yerlerde ilgili yönetimler, ambalaj atıklarını diğer atıklardan ayrı olarak biriktirmek ve bu yönetmelikte tanımlanan toplama sistemine verilmek üzere hazır etmekle yükümlüdürler.

  (bkz: dünyayı bez torbanda taşı)
  ... gelecegin bi yuzyil sonrasi
 3. 3.
  ambalaj üretimi yapan işletmeler ve ürünlerini ambalajlayıp satan ticari işletmeler her yıl bir önceki yılda satın aldıkları ve çevre ve orman bakanlığınca "atık" sınıfına giren (ki çoğu işletmenin aldığı ve sayacağım stoklar "atık sınıfına girer) plastik, metal, cam, ahşap ambalaj, stok ve sarf malzemelerini çevre ve orman bakanlığına online olarak bildirmek zorundadırlar. 2011 için bildirim ağırlığı 3000 KG'ın altında kalan firmalara "muafiyet belgesi" verilir.

  neyin muafiyeti bu? şunun ; atık ambalaj geri gönüşüm yükümlülüklerini yerine getirmek olsun, yıllık bi takım harçlar v.s ödemek olsun, atık toplamak konusunda lisans almış firmalara bu atıklarını vermek ve ürettikleri/yahut piyasaya sürdükleri atıkların belli bir oranını geri dönüştürmek zorunluluğu olsun, bu gibi konularda muaf duruma gelirler.

  3000 kg'ın üzerinde olanlar ise işte bu yukarıda saydığım yükümlülükleri yerine getirmek ve kucak dolusu bürokratik işlemle uğraşmak zorundadırlar. ama doğa için tabii ki de uğraşsınlardır.

  çoğu firma bu yükümlülüklerden kaçmak için bildirimlerini yasal kilogram sınrıının altında gösterirler.
  1 ... uludaggozluk