bugün

http://www.adf.org.tr/ sitesinden ulasabileceginiz amator denizcilik federasyonu'na basvurularak alinan kaptan ehliyetidir. ancak artik istanbul yelken kulubu de dahil olmak uzere bazi yelken okullari kendi bunyesinde amator denizcilik sinavi duzenlemektedirler, tabi adf'nin gozetmenliginde.

sinav zor degil resmen kaziktir. oturup 300 kusur sayfalik amator denizci el kitabi'ni satir satir ezberlersiniz. oyle denize dussen kimi kurtarirsin tarzi soru beklerken adamlar onunuze cat diye deniz haritasi cikarip cetvel, pergel ile kerteriz hesabi yapmanizi isterler. bununla da bitmez; ustune kmt (kisa mesafa telsiz) sinavina girmek gerekir. oturup bir de onun kitabi ezberlenir, kursuna istirak edilir. tum bunlarin oncesinde tam donanimli bir saglik raporu istenir. temel ve ileri yelken egitimi almaniz beklenir... ha, tum bu eziyet cekilir mi peki? bilemiyorum, yuzbinlerce dolar verip bir motor yat veya yelkenli almissiniz diyelim. teknenizle yaninizda kaptan olmadan denize acilamazsiniz. sadece ulkemizde degil, tum dunyada uygulanan kati bir prensiptir bu.
aldim ve mutlulugumu paylasmak istedim. artik 24 metreye kadar ulusal ve uluslararasi sularda tekne kullanabiliyorum. bekle beni küba ve madagaskar. beklemedi.
görsel
24 metre enine mi boyuna mı?
bedavaya herkese kurssuz, eğitimsiz ve çakma sınavla verildi. kimi googledan açıp yazdı. kimi bilmeyenler bilenlerin yanına gidip gayet muhabbet ederek hem sınavını yaptı hem geyik çevirdi. sorular her yerde aynıydı. ilk 20 sorunun cevabı hepsi "doğru" idi. sonrakinde utanıp değiştirmişler ama laçkalık aynı. çünkü tayyip 1 milyon denizci diye bişi demiş.
online sınavlara geçişten önce, liman başkanlıklarında yapılan sınavlarla aldığım ama büyük ihtimalle hayallerimdeki gibi bir yelkenli tekneye sahip olamayacağım için pek işime yaramayacak olan belgedir.

denizcilik sektöründe tüm kapıların euro ile açılıyor olması ülkemizde denizciliğin önünü tıkamaktadır. üstelik, yurtdışından ikinci el tekne ithal etmenin de önü kapatılmıştır. bir yandan hedef bir milyon denizci sloganı atıp, bir yandan da insanlara fahiş fiyatlar göstermek büyük saçmalıktır.