1. 1.
  dünyanın en zehirli mantar türü.
  1 ... lucifer anarchos
 2. 2.
  sinek öldüren mantar olarak da bilinir. çok az miktarı halüsilasyonlara yol açar.
  ... conspirator
 3. 3.
  çeşitli çizgi film ve oyunda geçen mantar türüdür. görüntüsü oldukca güzeldir. hatta mario oyunda yedikten sonra ates sacan deli bir hal bile almaktadır. * *
  ... desmodus rotundus
 4. 4.
  muskarin sendromuna neden olan mantardır. adını bu mantardan alır. mantar zehirlenmelerinin büyük nedenidir. ikinci sırada falloides sendromu gelir.
  1 ... papaver somniferum
 5. 5.
  altın vuruştan bir önceki seviye. Bir çok hikayesi vardır, efsane de denebilir.

  sinek mantarı olarakta geçer. adının sinek mantarı olmasının nedeni; üstüne konan sinekleri bile zehirliyor olmasından gelir. Trakya bölgesinde yetişir. Bu mantar kullanımında ölüm vakası görülmez; nedensiz gülme en belirgin özelliği ayrıca halüsinasyon etkisi epey yüksek mantar. 4 ile 6 saat arasında kafayı sürmekte.

  Vikinglerin de bir yeri işgal etmeden önce cesaret vermesi için bu mantarı yedikleri bir çok tarihçi tarafından bilinmektedir.

  Şamanlar ayinlerini düzenlemeden önce bu mantarlardan yerler ve uykuya yatarlar. Mantarın getirdiği uyku hali ve halüsinojenik etkilerle gördükleri rüyaları anlatarak kehanette bulunurlar.

  Ayrıca ünlü oyun Mario'nun mantarının bu mantar türünden esinlendiği bilinmektedir.
  1 ... wecihii
 6. 6.
  hayattan bir anlık kopmak için yapılacak en güzel şey bunu kurutup bir veya iki tane yemek. Yerini hiçbir şey tutamaz, yok böyle bir şey diyorum.*
  (bkz: ölmeden önce yapılması gerekenler)
  ... rosati
 7. 7.
  amanitaceae familyasından zehirli ve halüsinasyon görmeye sebep olan bir mantardır. kırmızı ya da turuncu renkte olabilmektedir. beyaz bir kapsülden çıktığı için üstü beyaz beneklerle kaplıdır. halk arasında şirinler mantarı ve sinek mantarı olarak bilinmektedir.
  ... hoenheim
 8. 8.
  muskarin sentezleyen mantardır.
  ... drygt