1. 1.
  şehbenderzade filibeli ahmed hilmi'ye ait olan timaş yayınlarından çıkan eser. eserde önceleri materyalist olan ve manevi ıstıraplarla sarsılan raci ile aynalı baba adındaki allah dostu bir meczup arasındaki sohbetlerin anlatıldığı hayal ile gerçek arasındaki çizgide gidip gelen derin tasavvufi bilgileri barındıran eser
  11 ... farabi
 2. 2.
  19. yüzyılın sonlarında yazılan ve içinde birbirinin devamı hikayeleri barındıran süper bir kitaptır. öyle ki modernizmin olmadığı bir devirde post-modern yazılmış bir eserdir.
  (bkz: dem bu demdir)
  11 ... registerlater
 3. 3.
  içinde mükemmel hikayeleri barındıran oldukça etkileyici bir eserdir. Raci nin kendi içinde olan yolculuğunu anlatır biraz, keşke bizim de bir Aynalı Baba mız olsa dedirtir. Ulular Meclisi adlı hikayesi ile beni benden almıştır.
  6 ... paradigma
 4. 4.
  kendini unutmaya çalışanların kendini bulma çelişkilerinden pehdah olmuş uhrevi bir çilenin belki de hazzın hikayesi.
  6 ... aynalı baba tutkunu
 5. 5.
  tanıdığım herkese okutmaya çalıştığım, insanın damağında ve dimağında ender bulunan lezzetlerden bırakan kitaptir.. ehrimen ve hürmüz ün hikayesinin geçtiği bölüm ise ayrı bir güzelliktir. özellikle harry potter hayranlığı içinde yanıp tutuşan çocuklara birer tane hediye edilmeli bence, en azından bir şeyler ifade edebilen bir hayal alemi, kahramanlık öyküleri olabilsin diye...
  9 ... nirnaeth
 6. 6.
  sizi hayalin derinlikleri*ne rapteden umulur ki bir insan-ı kamil şavkı..
  ... aynalı baba tutkunu
 7. 7.
  akçağ baskısının dili fazlası ile osmanlıca içermektedir. eğer bu konuda, yani osmanlıca okuma konusunda kendinizi yeterli görümüyor iseniz kaknüs yayınlarının yaptığı baskı tavsiye edilir.

  çok sonradan gelen düzleti: ankara ziyaretim sırasında akçağda dili sadeleştirilmiş baskısını tespit ettim. ilk önerme benim elimde olan baskısında mazi olarak kalmıştır.
  2 ... akustikcinayet
 8. 8.
  Hayalin derinliklerinde anlamında olan şehbenderzade filipeli Ahmet Hilmi'nin çok güzel bir kitabıdır. Tasavvufla ilgilendiğini söyleyen insanlar bu kitap için tasavvufun Alicin kitabı derler ne kadar doğrudur bilemem ama kesinlikle okunması gerekir. En azından aynalı babanın üflediği neyin sesine kendini bırakmak gerekir.
  5 ... acz ve fakr
 9. 9.
  ihsan oktay anaR'ın puslu kıtalar atlası'na ilham kaynağı olmuş eser.
  6 ... mykalkan
 10. 10.
  anlayamayanların sorunu yazarda değil de kendisinde görmesi gereken 2. meşrutiyet dönemi'nin ittihat ve terakki muhaliflerinden *şehbenderzade filibeli ahmed hilmi'ye ait muhteşem fantastik eser.eser anlayanlar için bir antimeteryalizm propagandası içermektedir.

  edit:ihsan oktay anar referans almakta haklıymış.
  3 ... stratosfer