bugün

biliyorum diyenin yalan söylediği konu...
mesela biliyorum de bana:
- biliyorum.
+ (bkz: yalan söylüyorsun)
başlığın konumuna göre değişkenlik gösteren sorunsallardır. genelde silinir alakasız olduğu gerekçesiyle. ancak öyle başıklar açılıyor ki, verdiğiniz bakınız mantıksız ve sözlüğün kullanım amacı dışında olsa da eğlendirici oluyor. hatta zall sözlüğün tanımıni girerken, eğlenmek ve bilgi edinmek olarak nitelemiş. misalen şu başlık ve benim verdiğim bir bakınız;

http://imgim.com/6818incik197784.png

evet çok gereksiz ve saçma, en az başlık kadar yani. modlar tarafından silindi ama eğlendik, pm atan arkadaşlardan ''canım çok sıkkındı bugün, biraz olsun güldüm teşekkürler'' gibi mesajlar aldım. uludağ sözlük tanımına göre, ''bilgi edinmek ve eğlenmek'' ise amaç. eğlendik işte. ama silindi bakınız özelliğinin amacı dışında kullanılması gerekçesiyle. mühim değil ancak amacına uygun bakınızlarda amaç aranacaksa, işe başlıktan başlamak gerek. elbette sözlük amacına uygun şekilde kullanılmalı, inci sözlük gibi cıvıtmayalım ama birazda esnetelim bu kuralları olmaz mı? silik kutusu yanınca, sanki mod (bkz: yazar burada sıçmış) mesajı veriyor gibi bir hisse kapılıyor insan.
başlıkla alakalı olması gerekliliği uygulanırsa ortadan kalkacak sorunsal fakat birde şöyle bir şey var;

--spoiler--
sözlük geleneği haline gelmiş klişe bkzları gammazlamayın. bir sözlük zevki var onu da bozmayın.
--spoiler--

sözlüğün geleneği haline gelen;

(bkz: arap sen içme bokunu çıkarıyorsun)
(bkz: bi bitmediniz amk)
(bkz: tamam sakinim)

bu tarz bakınızlar artık geleneksel bir hal aldığı için gammazlanmamalıdır. gammazlansa bile moderatörler bunları silmemelidir. buradan yönetime sesleniyorum.
bakınız fobisi oluşturur yazarlar üzerinde.

bakınız verirken elim titriyo amk. cimri patron misali.

bak* bu entry de bile veremedim.
(bkz: sözlük kuralları)