bugün

eğlenceli fakat yorucu bir iştir. müşterilerle birebir diyaloğa girdiğiniz bir bölümde çalışıyorsanız hem daha eğlenceli hem de daha streslidir. müşteri vardır, ne istediğini bilir, önerilerinize kulak verir, teşekkür eder, güler yüzünüze karşılık olarak o da gülümser. candır. bütün stresinizi alır. müşteri vardır; suratsızdır. her şeyin tadına bakar*, hiçbir şeyi beğenmez. önerirsiniz sizi tersler. onu denemeyin dersiniz, inatla dener ve beğenmez, size çatar. statü farkını vurgulamak istercesine sizi ezer.*

bir de mağaza tarafı var. indirimlerden herkesten önce haberdar olursunuz. mağaza stratejisini bilirsiniz. mağazanın aslında ne kadar kapitalist ve kandırıkçı olduğunu gözlerinizle görürsünüz. örneğin bir hafta kay köy peyniri 6,98 iken perşembe günü katalog indirimine girer ve fiyatı 6,99'a "iner". veya cem gemlik zeytinin kilosu 10,90'dan satılıyorken çarşamba günü fiyatı 12,99'a çıkarılır, perşembe günü katalog indirimine girer ve fiyatı 10,99'a "iner".** bir de bunlar çetedir. farklı görünürler ama aynıdırlar. örneğin tansaş; mahallenin sevilen süpermarketidir, sıcaktır. şok; daha ucuzu yok'tur. bimin dinci olmayanıdır. migros, lüks süpermarkettir. pahalıdır. ama aslında hepsi aynı boktur. hepsi aynı şirketin* farklı uzantılarıdır. birinde bir ürün indirime girerken diğer mağazalarda zamlanır. migrostan değil şoktan aldım daha ucuza aldım kazıkladım onları dersiniz, ama olmamıştır. evdeki hesap çarşıya uymamış, yine siz kazıklanmışsınızdır.***

demem o ki, çalışansanız çalışırsınız, türkiye'deki diğer birçok düşük ücretli iş kadar zor değildir. üstelik çalıştığınız şirket arkası sağlam bir şirketse* maaşınızı kuruşu kuruşuna alırsınız. lakin müşteriyseniz gelmeyin. valla gelmeyin kazıklanırsınız.*
benim gibi bir alışveriş manyağı iseniz, çalışmanız gereken en son mekandır. evet alışveriş merkezinde çalışanlardanım ben de. daha işe başladığım ilk gün kredi kartımla tek çekimle bilmem ne kadarlık alışveriş yaptığımı biliyorum. hatta arkadaşlarımın,
- senin gibi tutumlu birinin alışveriş merkezinde işe başlaması isabet olmuş vs..., geyiklerine maruz kaldım. artık alışveriş yapmıyorum. yapamıyorum. kredi kartlarımın limiti bitti, bankamatikte hiç param yok. annemden 20 tl borç aldım. maaşa var daha 3 hafta. *
güncel Önemli Başlıklar