bugün

insanlar ekonomiden dolayı bunalıma girebildikleri için, mutsuz olabildikleri için ve bazı şeylerin alım gücü düşebildiği için varlığını kabul etmeye başladığım bir şey. tuik de kabul ediyormuş.
Bir kaç yol önce marketten çekinmeden aldığın şeyler ile göz göze gelemiyorsun artık.Teşekkürler akp 12 eylül ihtilal döneminden bile berbat durumdayız.
alım gücüde ne knk.
Mevcut ekonomide Asgari ücret artışına paralel olarak azalmaktadır.
ilerde alırım belki gücüne dönüştü. O an alamıyorsun çok pahalı diye, ilerde alırım diyorsun. Bok alırsın. Daha da pahalanacak.

Kılışdar ülkeği mafedti.
Alım gücünün sermayenin himayesinde olduğunu anladım.Rakamlar bir anlam ifade etmiyor.Asgari rakamlar değil asgari ürünler olması gereken.50 kilo et 2000 ekmek 300 kg fasulye 200 kg domates yani gıda giyim vb eşdeğer şeylerin hepsinin bir asgari ücret ile alınma miktarını aynı tutacak değişen fiyatları toplayıp ortalama bir rakam elde edilip her ay güncel kalması.alımm gücü düşmeyen gerçekten bir ücret
Maalesef her geçen gün düşüyor.
keşke maaşlar 2023, fiyatlar ytl dönemi gibi olsa.

görsel
görsel
Ankaragücü'ne benzer sürekli düşer...
2020 2023.
2 yılda ebesi bellenmiş afedersin.
2020 asgari ücret 5500 TL pirzola 150 TL 36 kg alıyordunuz

2023 asgari ücret 8500 TL pirzola 450 TL 18.88 Kg alıyorsunuz.

Reis kolestrolünüzü düşünüyor helal be.
(img:#2297240)
görsel
görsel
Geçen tarım kredi kopa gittim. Kasadaki çocuk şeker alırmısınız dedi, bende niye indirimmi var dedim, yok öyle dedi. Zamlar yüzünden şekeri bıraktım dedim iyimiş dedi.
internet alışverişi yapmış olduğum yarım kilo sütiş tereyağı 7 ay önce 37 liraydı.
şimdi 98 lira.
çiğ manda sütü 2 litre 29 liraydı, şimdi 62 lira. 7 ay da süt et tatlı ürünlerinde fiyat artışı en az %100.

https://shop.sutis.com.tr/urun/tereyagi-500-gr

yine internet üzerinden alışveriş yapmış olduğum salata soslar ve soğuk olarak kullanmış olduğum yarım litrelik zeytinyağı soğuk sıkım arbequena zeytinin yağını 75 liraya liraya alıyordum. şimdi bu yarım litrelik zeytinyağı 135 şira olmuş.
05-03-2022 tarihinde yani 4 ay önce almış olduğum erken hasat 5 litrelik zeytinyağı 415 liraydı. şimdi 575 lira olmuş.

https://www.nerminhanim.c...nyagi-soguk-sikim-5000-ml

dikkat ediniz, yerli üretim ve ithal olmayan yurdum da yetiştirilen gıda ürünleri bunlar.
ne oldu bu ülkeye?
ülkemize atom bombaları atıldı, nükleer santraller patladı toprak kirlendi de üretemiyoruz mu?
savaş çıktı, genç nüfus hepsi öldü de yetiştiremiyoruz mu?
göktaşı ülkemize düştü, depremler oldu, volkanlar patladı ekilecek alanlar metrelerce kül toz bulutu altında kaldı, iklim değişti, asit yağmurları mı hayvancılığı tarımı bitirdi?

hayır!
sadece ay'a 4 şeritli yol yapılıyor desen inanacak insanlar yüzünden bunlar oldu.
her gün enflasyona kurban ettiğimiz paramızın geride kalan gücüdür.
Türkiyede olmayan.
YIL 2009:

En ucuz VW Golf 34.700 TL
ÖTV oranı %27
71 aylık asgari ücret

YIL 2022:

En ucuz VW Golf 592.000 TL
ÖTV oranı %80
139 aylık asgari ücret
görsel
2.825 tl asgari ücretle: 51 kg kuşbaşı

4.253 tl asgari ücretle: 28 kg kuşbaşı.
gittikçe azalan güç.
2825 ₺ asgari ücretle, 42 adet 5 litre ayçiçek yağı alınabiliyordu.

4253 ₺ asgari ücretle, 20 adet 5 litre ayçiçek yağı alınabiliyor.
alım gücü bir ülkenin minimum kazancı olan asgari ücretin dünyada kabul görmüş menkul değerlerden ne kadar alabildiği demektir. örneğin amerikada asgari ücretli çalışan kaç gr altın alabiliyor, türkiyede asgari ücretli çalışan kaç gr altın alabiliyor. en güzel kıyas budur. tabi çalışma saatleri işleri aileleri her şeyleri aynı olan iki çalışanı kıyaslamak gereklidir.
lan artık marketlerde tavuk vs fiyat yazmıyor bildiğin. o derece.