1. 1.
    güzel tespitlerin yapıldığı bir bülent akyürek yazısı. buyrun okuyun da gece gece beyin fırtınası olsun, gülün, aksırın...

--spoiler--
    Allah; tüm evreni, bitkileri, hayvanları, insanları hatta taşları bile kendisine zikredebilecek biçimde yarattı. Yani hangi işi yaparsan yap Allahı unutmayacak, aklından çıkarmayacaksın
    Cehennem, unuttuklarımız hatırlatılsın diye yaratıldı. Cehennemin yan etkileri genellikle yüksek ateş olarak görülür! Orada suçlarımız önümüze serilir. Hatırladıkça canımız yanar, tekrar Allah ile bağ kurmaya, zikirle ulaşmaya çalışır ama beceremeyiz.
    Zikir tekrardır, rutindir fakat zikrimiz maddeleşince şeytan ortağımız olur. Bugünün çağdaş, artistik deliliklerine bakınız? Mesela şizofreni Şizofren, olmayan bir şeye varmış gibi inanıp rol keser. Eğer binlerce isteğiniz varsa, nefsiniz kudurmuş, bir şeyleri çok istemiş ama elde edememişseniz simülasyona kapılır ve onu hayâl perdenizde var edersiniz. Paranoya; insanın kendisine verdiği aşırı değerden kaynaklanır. Değeri anlaşılmamış bir bilim adamı, komutansınızdır ama kimse görmez. Sizi ancak uzaylılar, ingilizler, Nasa çalışanları, Mossad görür. Uzaydan görünecek kadar büyük olan egonuzu, yeteneklerinizi aile çevreniz, arkadaşlarınız görmüyordur. Bir an gelir, görünmek için kafayı kırar sonra da beni öldürecekler diye saklanmaya çalışırsınız senelerce Manik hastalıklarda şeytan burnunuza osurmuştur, yerinizde duramaz, en çılgın şeyleri yapmaya çalışır, ikinci dönemde tüm bunları hatırladıkça utanarak içinize kapanıp kendi cehenneminize odun taşırsınız. Depresyon, istekleriniz gerçekleşmediğinde yerleşir kalbinize. Tüm evren size gıcıktır, engeldir. Her şey sizi geriletmek için çalışır. Tüm aptallar güzel kızlarla gezerken, zengin olurken siz haksızlığa uğrarsınız. Cinnet ise intikam vaktidir! Bir balta alıp insanları doğramaya başlarsınız. Tüm yeteneksizler, yani odunları baltayla kovalarsınız. Dünya, size bir çiçeğini bile koklatmazken başkalarının ormanı vardır. Cinnet geçirip tüm ormanları kundaklarsınız. Bütün bunları tek çiçeği koklamak için yaparsınız üstelik. Sahneyi düşünün hele? Dünyayı yakmış ve elindeki bir papatyayı kokluyor adam. Yani cinnet, romantizmin doruk noktasıdır!
    Şimdi düşünün kardeşlerim: Zikir, tekrar demektir. Zikriniz islâm, Ümmet olunca imparatorluk olursunuz Zikriniz Türklük olunca da sınırlarınız küçülür, ufkunuz kararır, yalnızlaşırsınız.
    Somali den bize ne, Bosna dan bize ne, Sumatra dan bize ne? Sanki Türkiyede aç adam yok mu?dediler yıllar boyu. Türklük deyip Kerkükten bize ne? cümlesini bile duydum ya, artık iflah olmam sanırım. Misak-ı Millimiz seccademiz olsaydı herkesin ülkesi dünya olacaktı Şeriat gelecek, bardaki koltuğumu kaybedeceğim korkusu bu milletin önünü tıkadı. Maalesef, bizim büyük hayallerimizin, ideallerimizin önü bar tabureleriyle tıkandı.
    Kemalizm; bir ingiliz, Fransız felsefesidir. Tasavvurdur. Şimdi iptal etmeye çalışıyorlar. Bizim derdimiz Atatürk değil zaten: Kemalizmdir Bizler, yazının başında dediğim gibi Atatürk diye hayıflanıp gezersek Atatürk zikrimiz olur. Haşa Bunu istemiyorum, istemedim hiç
    Ordumuzla da barışmalıyız artık. Küs veya dargınlıklar yüzünden bayramdan bayrama, cenazeden cenazeye görüşüyorduk yıllardır. ( 30 Ağustos, 29 Ekim, 10 Kasım demek istiyorum.)
    inanıyorum ki bu halk, bir gün iftar çadırında orucunu açan yiğit bir orgeneral çıktığı gün bütün geçmiş şeyleri unutacaktır.
    Mübarek ordumuz, sadece Laikliği korumak için kurulmadı, onlarla dünyanın tüm mazlum halklarını korumak amacıyla seferlere çıkacağız, at yarışı oynamayı bırakıp ata bineceğiz inşallah. Çok iyi bilinir ki bu halk ordusuz yapamaz, namazlarından sonra ordusuna dua eder, yeşil üniforma görünce kanı kaynar Allah, aramızdaki vesveseleri kaldırıp bizleri aynı yolun yolcusu yapar inşallah
    Alzheimer hastalığı unutuştur. ince sinir uçlarındaki iletişimin kesilişidir, demanstır Beyin kabuğu arızaları artarak çevreye karşı farkındalıkların azalmasıdır. Hep unuturlar, hep unuturlar…
    Hafıza kaybolup unutuş arttıkça dünümüzü yitirir, günahlarımızı hatırlamaz bu yüzden tövbe kapısını bulamayız.
    --spoiler--
    1 -2 ... notre dame