bugün

11.361 trilyon dolar hacmi bulunan element.
gram fiyatı 1000 tl bandını geçmiş element.
1013,62 liradır şu an.
son 1 ayda %12.4, son 1 yılda %100.07 oranında değer kazanmıştır.
son bir yılda aşırı pahalanan bir şey. Ailem mezuniyet hediyesi olarak bana bir küçük küpe ve bir incili yüzük aldı, bugün ikisine ödediğimiz fiyatla birini bile alamayız.
Ortaokula giderken bizim sokağa birkaç apartman ötede bir kuyumcu açılmıştı, annem o zamanlar bana 50 tlye bir çift minik halka küpe almıştı, hey gidi günler.
son 1 haftada %3.2 oranında değer kaybetmiş emtia.
ons altının şahlanmasıyla eylüle kadar gramı 1200-1400 TL arası olacak değerli maden. güvenli liman, bırakmayın.
Söz gümüş olduğu zaman, sukutun aldığı hal…
vakıfbank altından dönüşümlü kur korumalı mevduat hesabıma selamlar olsun.
Takı olarak kullanırken çok iyi hissettiren, enerjisinin iyi olduğunu düşündüğüm element.

Gergin hissettiğimde bilekliğimi takıyorum. Demin çıkardım, o iyi hissiyat beni terketti.
(bkz: çatışma mineralleri)
son iki gün baya gerilemişti. sanırım yükselişe geçmeye başladı. özellikle olası savaş ihtimali, fed faiz kararı vs bu sene altın senesi olacak. son güncel hali https://www.sabah.com.tr/finans/altin
abd'de ki bankaların çöküşünden midir nedir bugün baya sert yükseldi. Artık herkes güvenli liman olarak altını görüyor. yakın zamanda fiziki olarak altına da erişemezsek hiç şaşırmam.
https://www.sabah.com.tr/...tin-fiyati-bugun-ne-kadar
Gümüşü takip eden birisi olarak...

Abd enflasyonu artık abd tahvillerinin karlı olmaktan çıkardı!
Faiz yükselttiğinde ekonomi yavaşlıyacak, yükseltmese dolara para yatırmak karlı olmaktan çıkacak!

Bir de böyle sıkıntılar olunca tüm dünyada merkez bankaları ve devasa yatırım fonları altın alıyor.

Bundan dolayı... en azından şu dönemde.
Benim tespit edebildiğime göre m.s. 2. Yy’a kadar dünyada saf bir altın bulunmuyor. Bu zamana dek altını gümüşten ayırmak için kül falan kullanıyorlar ve bir türlü %96’yı falan geçemiyorlar. Hadrian dönemi aureus’lar saf altındır, ondan önce, traian’ın son dönemlerine kadar hep bir katışıklılık var.
besin değeri olmayan cansız bir nesnenin bu kadar değerli olması şaşılacak iştir. büyük bir mantık hatası var.
Latince Aurum. Anlamı parlayan ışıldayan.
Ons fiayatında hala cepte bi %10 var.
Yani ons fiyatı yerini bulduğunda burada bi %10-15 artacak.

Ve şunu şimdiden aklıniza yazın!
Abd resesyona giriyor!
Son 6 ayda iflas eden firma sayısı tarihin hiç bir döneminde olmadığı kadar yüksek çıktı.

Fed 2 ucu boklu değnek durumuna soktu kendini!
Enflasyonu düşürmek için ya faiz artıracak, bu durumda abd kağıtlarında 3 trilyonu bulunan banka sıçmaya devam edecek.
Artırmasa enflasyon yükseleceğinden ayni kağıt sahiplerinin götüne kaçacak.

Ozet geç piç örneği: zamanında enflasyon yokken %3 temiz para diye tahvil aldin... Enflasyon 6-8... Sirketlere bankalara bu zarar yazıyor. Satmak istese kim alir aq zarar ettirecek kağıdı diye kimse de almıyor ve ölü fiyat veriyor!

Artı + abd borç ödemesinin yarısı, yarısı diyom bak! Önümüzdeki 6 ay-1 yıl içinde. Ya para basacaklar ya da borç tavaninı yükseltecekler ki iki türlu de enflasyon demek bu.

Altın kriz, resesyon sever!
Ons fiyatı uçarsa buradaki fiyatına ağzınız açık kalır 1 en fazla 1 buçuk yıl içinde.

Bilgi hirdisidir tavsiye de içermediğinden ytd de değildir.

ilerde aha zamanında ben dediydim aq derim diye yazdım.
Pis fakirler yok öyle yarım gram alıp gitmek.

Üretilmeyecek artık. Minimum 1 gr.
iki defa nişan yüzüğü taktım.onun dışında işim olmadı.
O sarı rengi aşırı aşırı varoş geliyor.
aurum. aurate anions...
istediği kadar modern minimal tasarımlı olsun özellikle uzun süre ara verdikten sonra tekrar kullanınca insana kendini yenge yenge hissettiren değerli bir maden. her şeye rağmen seviyorum napim.
'sen sen ol' dedim
verme hiçbir şeyi isteksizine
verme hiçbir şeyi layık olmayana
define meraklısı
çıkarır kıymeti toprak altından
kıymetini anlamayana -versen de-
lazımlık yapar altundan!

salih mirzabeyoğlu - yaşamayı deneme
Altın deyince aklıma beştepe deki altın kaplamalı klozetler geliyor.

Arap yağı bol bulunca kıçına sürer, altını bol bulunca üstüne sıçar.
Tarihi zirvesindedir.

Yarın kaldığı yerden devam edecek mi görücez.
Paranın aksine erimediği için, halihazırdaki en iyi yatırım aracıdır.
Takı olarak ben küpe dışında tercih etmiyorum. Ufacık şeye o kadar para dökmek bana da oldukça yersiz geliyor. (Sadece sağlık nedenlerinden dolayı, altın ve gümüş dışında küpe kullanmam.)