bugün

Şahsım olarak altın orda devleti diyeceğim vs

Altın orda devleti berke han tarafından kurulmuştur ülkenin çoğunluğu müslüman olmasına rağmen kültürünü korumuştur yöneticileri hep türkçe-moğolca konuşmuş ve şamanizm den kalan gelenekleri sürdürmüştür

Osmanlı da güzel bir türk devleti dır ama yöneticileri arapça-farsça konuşmuştur ve de hep yabancı halklar ile evlilik yapmıştır ama altın orda dan daha uzun yaşamıştır

Bence altın orda kültürünü koruma konusunda bir adım öndedir.

Edit:düzenleme.
altın orda nın galip geleceği versus.

ayrıca altın orda yı (bkz: berke han) kurmuştur. yanlış bilgi olmasın.
Valla arkadaşlarım Altın ordaysa gümüş burada esprime maruz kaldıkları için altın orda devletine sempati beslediklerini sanmıyorum.
Şimdi bu entry neden eksilendi onu merak ettim.
Başlıkta yanlışlık vardır

Osmanlı imparatorları arapca-farsca degil osmanlıca(osmanlı türkçesi) konuşurken altın orda hanları kıpçakca,eski uygurca ve çağatayca konuşmuştur tabi hanedan türkleştikten sonra türkleşmeden önce moğolca konuşulmuştur kısa bir dönem

Osmanlı'nın resmi dili her zaman türkçe iken altın orda nın ilk moğolca sonra türkçe olmuştur(sırası ile eski uygurca,çağatayca,kıpçakca)

Osmanlı da islam,hristiyanlık ve musevilik gibi dinler varken altın orda da islam,hristiyanlık,musevilik,şamanizm,tengrizm,budizm gibi dinler vardır lakin bir yerden sonra diğerleri silinmiş geriye tek islam kalmıştır

ikiside tarihte derin izler bırakan türk devletleridir.