bugün

para değer kazandı da bunun vatandaşın cebine ne gibi bir yansıması oldu? ya da bir yansıma oldu da biz vatandaşlar olarak bunun farkında değil miyiz? sorularını akla getiren akp sloganı. tam da akp nin daha kolay etkileyebileceği insanlarımıza yönelik olmuş. keşke akp iktidarı kendi reklamlarını yapmaktaki başarısını ülke yönetimindede gösterebilseydi.
- bir sepette 10 yurmurta var altı çıktı kaç tane kaldı?
+ ee, 4 yumurta kaldı.
- bilemedin, cevap sıfır. hadi şimdi ampul'e basabilirsin artık mührünü.
akp'nin eğitim seviyesi düşük insanları kandırmaya yönelik çalışması. kısaca sömürmenin delili...
(bkz: iq canavarı rte)
(bkz: oyle bir sallamak ki kendi bile inanmamak)
paradan sıfır atılması kronik olan enflasyonu baskılamak için kullanılan bir yöntemdir.kronik enflasyonla mücadele eden merkez bankaları/hükümetler ekonomik ajanlardaki oluşan enflasyon beklentilerini yenmek için bu uygulamayı kullanırlar.enflasyonla mücadelede en önemli faktörlerden biridir beklentiler.onun içindir ki enflasyonu yenmek için öneriler çok basitken uygulamada zorluk çekilir.bu sayılan sebeplerden ötürü kısmen de doğru olan önermedir.

ama para değer kazandı demek yanlıştır.para itibar kazanmıştır altı sıfır atılınca.sıfır atılması paraya değer kazandırmaz.türk lirası değer kazanmıştır dolar karşısında ama bunun altında yatan sebepler başka türlüdür.misal sıcak para,misal yüksek faiz oranları...
(bkz: türksün di mi)
önceden en büyük para birimi 20 milyondu. şimdi ise 100 ytl ! aradaki aldatmacaya dikkat !

(bkz: cambaza bak)
akp nin 2007 seçimlerinden sonra 2011 seçimlernde de bir benzerini kullandığı reklam sloganı. şahsen ben akp ye oy verecek biri olsaydım bu reklamı gördükten sonra kendime hakaret edildiğini düşünürdüm. ulan 6 sıfır atılınca para değer kazanıyosa daha fazla sıfır atsaydınız da paramız en değerli para olsaydı! o kadar kolay mı?
bunu gördüğü halde ekonomiden anlayıp da akp ye oy veren herkese gerizekalı derim arkadaş hiç kusura bakmayın. döviz kuru, alım gücü vs hepsini geçtim, ekonomiden anlamayan vatandaşlara da maaşlarından da 6 sıfır atıldığını hatırlatır ve en azından kafalarını bunu akıl edecek kadar düşünmeye zorlamalarını tavsiye ederim.

not: insanı en bir keriz yerine koyan akp reklamı.
burada değer paranın satın alma gücü değil. paranın satın alma gücü başka birşey, paranın değeri başka bir şey. örneğin;
anlatılmak istenen türk lirasının, dünya ekonomisindeki değeridir.
önceden 1 dolar, 1 milyon 500 bin tl idi. (yuvarlak hesaplarla)
şimdi 1 dolar, 1 lira 50krş.

önceden 1 doların karşılığı olan 1 milyon 500 bin tl şimdi 1milyon doların karşılığı.

anlatılmak istenen budur.
edit: akp'yi savunmuyorum ama yanlış anlaşılmış durumdur. özellikle 9.entry sahibi çok ama çok yanlış anlamıştır.
bizi 7 yaşında, 1. sınıf öğrencisi, matematikte zorlanan çocuğa 4 işlem anlatır gibi hesap yapmaya zorlayan slogandır. mecbur değiliz kardeşim, siz kimi kandırıyosunuz der susarım. bari param azcık itibar kazandı de eyvallah, bu ne lan?
paranın ne anlamda değer kazandığını anlamak önemli. bahsedilen değer dünya piyasasıyla ilgili olabilir ama reklamlarda 6 sıfırı atınca sanki herşeyi daha ucuza alıyormuşsunuz da paranız cebinizde kalıyor gibi lanse ediliyor. bu durum hiç mantıklı gelmiyor. cahil insanları kandırdığını zannediyor kendini zeki sanan insanlar.
yurt dışında yaşayan turk lerin, en mutlu oldugu ekonomik icraat, en basit ifadeyle rezil olmamız engellendi.
ayrıca yıllardan beri 1 dolar = 1,5 tl ise paranız degerlidir.
2002 usd doviz kuru ortalama 1.504 tl
2011 usd doviz kuru ortalama 1.564 tl

bu verilere gore turk lirasi yaklasik 9 yillik donem icerisinde deger kaybetmis. birisi bana anlatabilir mi turk lirasi nasil deger kazanmis?

tamam kavramlar filan iyice karisti ama yukaridaki hesaplamaya turk lirasi deger kazanmamis, tam aksine deger kaybetmis: tabii param diye bahsedilen usd degilse.

-alıntı-
şaka gibi bir slogan. ancak şaka olabilir, evet evet şaka.
herşeyi maddi anlamda değerlendiren arkadaşlarımız burdada kendilerini göstermişlerdir, bide o ay yıldızlı atatürk resimli paranın manevi değerini göz önüne aldığımızda eminim ki gerçekten o para değer kazanmış olduğuna kanaat getireceklerdir.

olay şu ki elinde bir milyonu olan turizt, bununla ne alabiliyorum diye sorduğunda bir kola cevabı veya alternatif cevaplar verilecektir,
turistin olağan tepsikisi ise şudur ki;

bir paraya bakar bir kolaya bir de ataya ve gülümser.

bundana daha ezik ne olabilir ki...sorarım size.
paradan 6 sıfır attık paramız değer kazandı diye reklam yapıp milleti keriz yerine koymak.

(bkz: hayaldi gerçek oldu)
buna inanan insanları gördükçe, akp'nin neden hala başta olduğunu anlamak güç değil.
karpuz kesip yürek ferahlatmak deyiminin gerçekleştiği düşüncemsi sözler bütünü.
paramızdan altı sıfır atılmasının değiştirdiği tek şey artık 1 euro'nun bizim 2 milyon küsur liramıza değil de 2 küsur liramıza tekabül ediyor oluşudur. bunun dışında hiçbir değişikliği yoktur, zaten paranın değerinin artmasından kasıt da budur. yoksa 2 milyon liranın da 2 liranın da alım güçleri aynıdır. ama billboardlarda bunu okuyanlar bunun gerçekten bir değer artışı sağladığına inanıyorlar. eğer 2 milyon liranın eskiden aldıklarını şimdi 1 lira alıyor alsaydı değer artmış olurdu.
doğru olan önermedir, basılan onca para'da 6 tane 0 basma maliyetinden kurtulunmuştur. ordan bir kara geçilmiş ve devletimiz kazanmıştır.

bir sonraki adım, daha ucuz olması için paranın üniversite önündeki fotokopicilerden siyah beyaz çıktı olarak alınması olacaktır. renkli kartuş pahalı çünkü.
buna inanan öküzler var ülkemde...
eskiden ferrari'ye biniyorduk şimdi lamborgini'ye.

çok yaşa akp...
Anlama özürlü kişiler tarafından sırf AKP karşıtı oldukları için algılanamayacak bir durumdur. Her 2-3 senede bir 2 katına çıkan doları, %70 enflasyonu unutursunuz. Gaz kuyruklarını, ekmek kuruklarını bilmezsiniz sol dönemlerde, ergenekon şemsiyesi altında yaşanananları.
enflasyon ile, gaz kuyruğu ile, ekmek kuyruğu ile (ki ekmek kuyruğuna girmeyi [üstelik savaş sırasında otarşi varken, stokların dikkatli kullanılması gerekirken, bütün avrupa bizden daha beter haldeyken] onuruna yediremiyorsun da iş bulmak için kuyruğa girmeyi pek ala hazmedebiliyorsun) paradan altı sıfır atılmasının ne alakası var amk?

ergenekon, statüko, ismet, imf...

gidin başka argümanlar bulun!

altı sıfır atıldı param değer kazandı... bu ne lan? buna ancak aptallar inanır.
Enflasyon % 50-70 iken domates patlıcan gıda malzemesi baz alınıyordu. Şuan akp'nin yaptığı gibi havyar değil kusura bakmada ben hayatımda havyar yemedim ama sanırım sen hergün yiyorsun. Enflasyon % 50 - 70 çıkarken yazın ortasında kürk manto hesaplanmıyordu. Ama sen yazın ortasında kürk manto giyiyorsan sorun yok sen inan % 2'ye.

Tanım: paradan 6 sıfır atılmasının ekonomiye herhangi bir faydası olmamakla birlikte faydası olduğuna inandırılmış bir yığın ekonomi özürlü öküzleri ortaya çıkarmıştır.