1. 1.
  çok acıklıdır iç burkar ağlatır düşündürür.

  http://weknowgifs.com/wp-...08/old-man-crying-gif.gif
  ... alinbeniaraniza
 2. 2.
  fonunda "requem for a dream-soundtrack" ile izlenebilecek kısa filmdir.

  (bu kısımda soundtrack in başındaki sakin yerler)
  ana karakterimizin adı selim, bugüne kadar hep türkçe şeyler izlemiş haber kanallarında alt yazılara bakmamıştır. 2 çocuk babası 35 yaşında mutlu bir banka memurudur. haftada 1 gün sevişen selim ve karısı monoton hayatlarına bir renk katmak için sinemaya gitmeye karar verirler.

  (müziğe hafiften başka enstrümanların dahil olduğu yer)
  kazara alt yazılı olan "hızlı ve öfkeli 6" filmine giden karı koca, az sonra olacaklardan habersiz, mısırlarını yemekte ve el ele tutuşup birbirlerine gülümsemektedir.

  (gerilim müziğinin başladığı yer)
  reklamlar ve fragmanlar geçer. fragmanlar esnasında altta bi yazılar geçmektedir ama önemsenmemiştir pek. ama yinede selim'in içine bir kurt düşmüştür. kendini sebepsiz yere kötü hissetmekte midesi bulanmaktadır.

  (kemanların koptuğu yer)
  ve sonunda film başlar. o da ne ? herkes ingilizce ve ispanyolca konuşmaktadır. ne yapacağını şaşıran selim alttan geçen bazı harfleri okumaya çalışır. ama nafile. panikle karısına sarılan selim o hızla mısırı devirdiğini farketmemiştir. mısırlar tüm masumluğuyla koltuklara, karısının bacak arasına ve döşemelere dökülmüş öylece yatmaktadırlar. selim karısını sarsmakta ve "neler oluyor" diye bağırmaktadır. bi yandan göz ucuyla yazıları okumaya çalışmakta fakat başaramamaktadır. panik tüm sinema salonuna hakim olmuştur. selim çılgınca ağlamaya ve saçını başını tutmaya başlar, ayağa kalkmıştır. hala yazıları okumaya çalışmakta ama başaramamaktadır. bu esnada filmi izlemeye çalışan sinemadaki diğer seyirciler "otursana kardeşiyem" diye bağırmaktadırlar. selim'in üstündeki baskı iyice arttığından yazıyı tamamen okuyamamaya başlamıştır. karısının boğazına yapışır ve bağırır "çıkar beni burdan çıkarr".. karısı da ağlamaya başlar.

  (müziğin birden sakinlediği yer) selim kollarını sinema tavanına doğru açar ve acı bir çığlık atar "hayıııııııır". (ekran kararır)

  (şarkının sonundaki sakin yer)
  selim sedyede seruma bağlanmış şekilde ambulansa alınmaktadır. karısı başında ağlamaktadır. monoton hayatlarını renklendirmek adına başlayan sinema fikri hastanede son bulmuştur. selim akıl hastanesine yatırılır ve 12 sene boyunca müşahade altında tutulur. karısı başka adamla evlenir. çocukları uyuşturucu bağımlısı olur. hayatları bombok olmuştur. tabi selim'in keyfi yerinde yemeğini yediriyolar altını değiştiriyolar. yine bu işten en karlı çıkan selim olmuştur.
  ... macerayisevenadam
 3. 3.
  öyle bir sorunumuz yok vesselam da, bu sorunla karşı karşıya olan arkadaşların haklı oldukları bir gerçek vardır.

  -anı yakalamak.

  şöyle oluyor, izah edeyim. daha önce izlediğim bölümlerin tekrarına rastladığım game of thrones dizisini alt yazıları takip etmeden öylece, yarım yamalak ingilizcemle anladığım kadarıyla bakmaya niyetlendim. daha önce izlediğimden olacakları bildiğim için sadece detayları yakalamaya çalışıyordum. bir kitabı ikinci kez okumak gibi. ve hakikaten de aslında biz alt yazıda ne söylediğine kenetlenirken, oyuncunun nasıl baktığını, gözleriyle ne anlattığını, çekim hatası sayılabilecek son anda kurtarılmış sahnelerini ve bunun gibi görselde saklı ne varsa her şeyi biz fire vererek izliyormuşuz da farkında değilmişiz.

  kendi sesiyle izlemek dublajına tercih edilemez belki ama aşağıda ne yazdığına bakarken yukarıda neler kaçtığını bir bilsek...
  ... sevdim sevdim bak neoldu simdi