bugün

normal bir şeydir
(bkz: altta kalmak)
(bkz: olmuşla ölmüşe çare bulunmaz)
· (bkz: imla hatali basliklar) ...
· (bkz: imla hatasi iceren basliklar) ...
· (bkz: baslik girerken imla hatasi yapmak)
öğrenci literatüründe -Allah'ın emri- olarak nitelendirilen hadisedir.
hocalarla daha bi haşır neşir olmak için çaba sarfetme sebebi.
alttan al alttan al nereye kadar dedirten illet,kabus gibi bişey.iğrenç bir duyguymuş.düşünsenize alt sınıfla derse giriyorsun.
(bkz: keşke çalışsaydım)
(bkz: bundan sonra çalışacağım)
(bkz: alttan almak)
peşine takılan sokak köpekleri gibidir, gidebildiği yere kadar seni takip ederler.
koyan bir durumdur. heleki ikinci öğretimsen ve sınawlara gunduz girmek zorunda kaldıysa canlı işkencedir.

(bkz: uyumak istiyorum)
zamanla alışkanlık yapan olaydır.
dersi alttan almak daha önemlidir
uu de okuyanlar için diğer herkesten daha vahim olan durum.
ve tabi, dünyanın sonu değildir.
Konusma dilindeki alttan almaya benzemez. Hele uu'de alttan alıyorsan ve hoca bunu farkederse bitmişsin demektir.
her dönem verilen derslerin bünyeye fazla gelmesi.

bir anne bebeğe fazla yemek verirse bebek kusar, 30 gb lık bilgisayara 31 gb lık data yüklersen o bilgisayarın kapsitesi elvermez. sen uçlu kalemin içerisine iki kutu uç sığdırabiliyormusun? tabii ki hayır.
öğrenci o dersleri verecek kapasitesi yok ise alttan ders almaya mecburdur. sistem yanlış vurgulamak istediğim nokta bu. her öğrencinin kapasitesi belli ve sen bunu üstüne çıkmaya çalışıyorsun. tabiki bebek gibi kusar, bilgisayar gibi hata verir, uçlu kalem gibi bozulur.
herkes farklı. iki ayrı örnek vereceğim. başka bir entry de söz etmiştim gerçi.
sınıf arkadaşım pınar. alttan 11 tane dersi var. ve hala vermemek durumunda. insan daha birinci sınıftan matematik, mühendislik temelleri gibi dersleri bırakabilirmi? nasıl bir bünyedir. ve bize gelip hayıflanıyor, "berat çok yüklendiler bana. ben bu kadar dersi veremem, veremeyeceğimi bildikleri halde neden yükleniyorlar" diye. ama atladığı bi nokta vardı. bende o sınıftaydım ve derslere girmeden çad yapıp, dışarıdan açıköğretim okuyup, kendi derslerimi verdiğim yetmediği gibi üst sınıftan ders alıyordum. ikimizde aynı sınıfın öğrencisiyiz. sistemi eleştriyorum ben. bireysel hareket etmeleri gerekir. kişilerle ilgilenmeleri gerekir. hem ben orada harcanıyorum, hem o kızcağız orada eziliyor.
yani sistem yanlışlığı yüzünden yetersiz öğrenciler çok eziliyor.
bir sene boyunca düzenli bir şekilde çalışıp okulu kazanırsınız. okula başlarsınız her şey çok güzeldir ama öss den çıkmanın verdiği rehavetten kurtulamazsınız bir türlü. birinci sınıfta birkaç dersi geçip çoğundan kalırsınız ama umursamazsınız ne de olsa önünüzde uzun bir okul dönemi vardır.

ikinci sınıfa geçersiniz ve artık alttan ders almaya başlamışsınızdır yani düzensiz* olmuşsunuzdur. bütün sınıf arkadaşlarınız beraber üst sınıfın derslerini alırken siz bir alt dönemle tekrar aynı dersleri alırsınız. fakat hala durumun ciddiyetini kavrayamamışsınızdır, hala kalmaya devam edersiniz.

derken üçüncü sınıf olursunuz bir bakmışsınız ki okula başladığınız insanları bir sene geriden takip ediyorsunuz. yavaş yavaş alttan ders almanın sıkıntıları baş göstermeye başlar. tanımadığınız insanlarla ders almaya başladığınızı hissedersiniz, kimseden not isteyemezsiniz kısacası yalnız başınızasınızdır. işte o zaman anlarsınız olayın vehametini ve artık geri dönüşü de olmadığını.
kendinize büyük bir öfke duyarak devam edersiniz okula ve artık hiçbir dersten kalınmayacağı konusunda kendinize türlü sözler verirsiniz. ama artık çok geçtir ve okul bir sene uzamıştır.

arkadaşlarınızın sizden bir sene önce bitirip hayata dağılacağı sizinse okulda oyalanmaya devam edeceğiniz düşüncesi yer bitirir insanı. dersleri tekrar alıp, ödevler projeler derken bütün sıkıntıları baştan yaşamanın çilesi dayanılmaz gelir. akıl başa sonradan gelir ve anlarsınız okul döneminin aslında o kadar da uzun olmadığını..

işte böyle bir şeydir..
(bkz: üstten ders almak)
(bkz: her şeyden ders almak)
uyuyamama sebeplerinden en önde gelenidir!
sıctıgın boku temızleme cabasıdır.
üstten ders alamamaktır.
hocaların,'bu dersi alttan alanlar kimler' sorusu ile birlikte kıkırdaşan çömezlere uyuz olmaya, bir kaçını tartaklamaya sebep olabilicek olay.
öğrenci dediğin bol bütlü bol alttan dersli olur.sorun yapacak bi şey yok.olması geren bu.
30 kredi artı bir ders formülüyle son seneye 35 kredi ile girebileceğiniz olayın sebebidir. *
evde vatan haini ilan edilmenize sebep olabilecek eylemdir.
bilhassa okulu uzatırsanız... tanrım düşünemiyorum.

efendim bu alttan dersin ceremesini çekenlerden biriyim. bu öyle bir pisliktir ki çevrenizdeki insanların bile size bakışını değiştirebilir.

sabahtan akşama kadar içeceğinize dersinizi çalışın geçin.
karı, kız, tavla, ps, pc, knight online, pes mes bunlar göt ayağı.
bitirin gidin, yoksa çok göt altı olursunuz.