1. 1.
  koç grubu'na bağlı otokar'ın ana yüklenicisi olduğu projeye 2007 yılında başlandı. üçüncü nesil ana muharebe tankı olarak geliştirilen altay, ismini kurtuluş savaşı'nda 5. süvari kolordusu'nu komuta eden fahrettin altay'dan almıştır. altay projesinin teknik destek sağlayıcısı güney kore'nin rotem firmasıdır. "altay" olarak adlandırılan tankın tasarım, geliştirme, prototip imalatı, test ve sertifikasyon aşamalarının tamamlanması için 500 milyon dolar mali kaynak ayrılmıştır. motoru hariç tamamı yerli üretim olduğuna göre %100 yerli bir ana muharebe tankı (amt/mbt) olamayacaktır. hatta ilginç birşey de şu ki;

  - tankın zırhı kore cumhuriyeti'nin (güney kore) amtsi olan k2 black panther'in teknolojisi kullanılması,
  - k2 gibi topu 120mm olması,
  - k2 gibi 4.1m suda hareket edebilmesi
  - k2 gibi 1500hp'lik motor ile asfalt yolda 70 basabilmesi.

  herşeyden önce türkiyenin motor yapmayı öğrenmesi lazım.
  4 -1 ... koygorenmasumuzayli
 2. 2.
  ilk milli tank projesidir.

  Çeşidi: Ana Muharebe Tankı.

  Uyruğu: Türkiye.

  Hizmete gireceği tarih: 2015.

  Tasarımcı:
  Otokar,
  Rotem,
  Aselsan,
  Roketsan.

  Tasarlandığı tarih: 2008-2012.

  Üretici: 1. Ordu Bakım Merkezi Komutanlığı.

  Birim maliyeti: 5.5 milyon dolar (tahmini).

  Özellikler
  Ağırlık: 60 ton.

  Mürettebat: 4 (komutan, silahçı, yükleyici, sürücü).

  Zırhı: Roketsan Reaktiv Kompozit Zırh.

  Ana silahı: MKEK 120 mm yivsiz top.
  -Diğer silahları: 1x Aselsan STAMP/II stabilize kumandalı taret.
  -1 x 12.7mm ağır makineli tüfek.

  Motor: Çift-yakıt motor.
  -1500 ag 1. ve 2. etap (MTU)
  -1800 ag 3. ve 4. etap (özgün)

  Azami hızı: 90 km/h.

  kaynak: wikipedia
  3 -1 ... mercurial
 3. 3.
  test ve sertifikasyon aşamaları için 500 milyon dolarkaynak ayrılmış yerli yapım tank.
  ... deniz6kahve6
 4. 4.
  önümüzdeki haziran'dan sonra sırasıyla şereflikoçhisar, erciyes ve sarıkamış'da arazi testlerine başlayacak olan yerli tankımız.

  halbuki ne gerek var bu kadar zahmete. sıfır maliyeti 4 milyon dolarlık yeni tank almak yerine 28 şubatçı kemalistler gibi israil firmalarına 3,2 milyon dolara 1964 model tankları modernize ettirmek varken hiç akıllı işi mi bu? aşkolsun ak parti. devletin milyarlarca dolarını israil firmalarına peşkeş çekmediğin için çok kötüsün çok kakasın.

  altay milli tankı
  10 -9 ... tatarkemal
 5. 5.
  ilk prototipinin tanıtımı 15 kasım perşembe günü yapılacak olan önemli proje. Seri üretimi 2017 de planlanmış. allah utandırmasın. inşallah hem bizde başarılı olur. hem de bolca ihracat yaparız.
  ... dertligonulleregirendemiroren
 6. 6.
  silah yapılır daha bir tankımız bile yok,tank yapılır ne olmuş yani daha bir gemimiz bile yok,gemi yapılır ama daha uçak bile yapamadık, uçak yaparsın uzak gemimiz yok der bu millet. helal olsun emeği geçen herkese bir yerden başlamak lazım ve buna çoktan başladık.
  6 ... kutukbay
 7. 7.
  normalde g. kore ile ortak tasarlanması planlanırken; rotem firmasının yükümlüklerini yerine getirmemesi nedeniyle 2010 yılında projeden çıkarılmasıyla "milli tasarım ve üretim" ünvanını rahatlıkla verebileceğimiz tanktır.

  neticede tasarımını türk mühendisleri yapmakta,
  şasi ve gövdesi sakarya otokar tesislerinde üretilmekte,
  zırhını roketsan üretmekte(tank zırhında patlayıcı bulunur),
  topunu mke üretmekte,
  her türlü hedefleme bilgisayarı, haberleşme ekipmanları, namlu stabilize araçları, top/roket mermilerine çelik saçma fırlatıp(bilek kalınlığında av tüfeği fişeklerine benzer) tanka ulaşmadan imha eden hard kill sistemi... aselsan da tasarlanıp üretilmekte.

  1800 beygirlik motoru(rakiplerinin motorları 1500 bg dir), 120mm 55 kalibrelik namlusu(alman leo2a6'ları hariç en sağlam namlu 44 kalibredir), hard kill savunma sistemi(sadece israil merkavalarında var), tehlike anında alçak sürünme yapabilecek havalı süspansiyon sistemi... filan derken ortaya gayet güzel bir aletin çıkacağı muhakkaktır.

  muhtemelen 2015 yılında 250 adetlik bir siparişten sonra altay 2 geliştirmeleri başlanacaktır. Neticede israilin 1978'de yaptığı merkava 1'den 1999'da çıkardığı merkava 4'e kadar bayağı uğraştı.
  6 ... yagmadan donen viking cavusu
 8. 8.
  altay milli tankı
  altay milli tankı
  3 ... recomax
 9. 9.
  ilk defa bir tank üretebildiğimizi ve üreteceğimizi bizlere gösteren milli tank projesi. 90 yıla yaklaşan cumhuriyet tarihimizde neden yapılmadığını üstüne bu konuda 90'lı yıllarda israil'e bile neden milyarlarca dolar akıtıldığını es geçerek, bu projede emeği geçen savunma bakanlığı'na, aselsan'a, otokar'a, görev alan türk mühendis ve işçilerine teşekkürler sunuyorum.
  10 ... slick chick
 10. 10.
  güzel bir gelişmedir.
  1 ... ertan erdem