1. .
  sözlükte çok büyük bir teessürle müşahade etmiş olduğum bir kavgayı bitirmek için olmasını düşündüğüm anlaşma.

  altıncı nesil geldikten sonra sözlükte bir kavgadır gidiyor. altıncı nesil şöyle altıncı nesil böyle filan. her gün altıncı nesille ilgili başlıklar açılıyor. bu başlıklar altında bir kavga bir gürültü. bu kavgalar sözlüğümüzü ele güne karşı rezil ediyor. dışarıdan gelen masum bir ziyaretçi bu kavgaları görünce sözlüğümüzün saygınlığı zedeleniyor. halbu ki nesiller arasında kavga olmasa, herkes efendi efendi bilgi, gözlem ve tecrübelerini sözlüğe aktarsa ne kadar güzel olur.

  işte bu huzurlu ve mutlu sözlük ortamının sağlanması için kendime vazife çıkardım ve altıncı nesiller ile altıncı nesil öncesi nesiller arasında bir anlaşma yapılması hususunu siz değerli sözlük yazarlarına açıklıyorum.

  bu anlaşma sayesinde sözlüğümüzün daha medeni bir şekilde fikirlerin aktarıldığı bir platform olacağını, insanların nesillerinin hiç önemli olmadığı ve sadece fikirleri, bilgileri ve birikimleriyle var olduğu mutlu bir ortam olmasını temenni ediyorum. tabi bu anlaşma sadece kağıt üzerinde kalmamalı. herkes el ele gönül gönüle bu anlaşma şartlarını uygulayarak barışa katkı sağlamalı. bu yüzden herkes barış için elini taşın altına koymalı diye düşünüyorum. bu sorunu biz çözmezsek gelir başkası çözer. kangren halini gelmiş bu sorunu artık çözmeliyiz. bakın sorunları görmezden gelerek yok sayarak, halının altına iterek çözemiyoruz. bu sorun sadece altıncı nesil değil hepimizin sorunu. gelin bu sorunun çözülmesinde statükodan yana değil barıştan yana olalım. artık yazarlar çaylak olmasın. acıları hep birlikte dindirelim. birbirimizin acılarına ortak olalım.

  gerekirse yönetimden daha önce altıncı nesil kavgalarında çaylak olmuş yazarlar için de bir genel af dileğinde bulunabiliriz. hepimiz birlik olursak bunu başarabiliriz.

  evet şimdi anlaşma şartlarını buraya yazıyorum. hayırlara vesile olması dileğiyle;

  1-) bundan böyle altıncı nesilden önceki hiç bir yazar altıncı nesille ilgili -lehinde bile olsa- başlık açmayacak.

  2-) altıncı nesilden bir yazarla ilgili bir problemi olan yazarlar önce derdini bana anlatacak. ben online değilsem benim online olmamı bekleyecek. kendi kendine sorununun halletmeye kalkışmayacak.

  3-)altıncı nesille ilgili bu zamana kadar aleyhinde başlık açmış yazarlar altıncı nesil yazarlardan özür dileyecek.

  bu anlaşma metni altıncı nesilden önceki nesillerin yapması gereken şeyler. tabi bunun yanında altıncı nesilin de yapması gerekenler de var. ancak benim gözlemlediğim kadarıyla bu zamana kadarki tartışmaların hepsi altıncı nesilden önceki nesillerin altıncı nesile sataşmasıyla olmuştur. yani kavgayı altıncı nesilden önceki nesiller başlatmıştır. dolayısı ile altıncı nesilin yapması gereken pek bir şey yoktur. ancak kendilerinden önceki nesiller hakkında karalayıcı, aşağılayıcı ve küçük düşürücü başıklar açmayarak faydalı olabilirler.

  bu maddeler uygulandığında sözlüğümüz nesil kavgalarının olmadığı pırıl pırıl müreffeh bir sözlük olacaktır. herkes bilgi, gözlem ve tecrübelerini rahat rahat sözlüğe aktaracak kimse neslinden dolayı kınanmayacaktır.

  saygılarımla.
  1 ... antiqa