1. 1.
  haftada yada ayda bir bir kişinin evinde toplanılıp hazırlanan börek çörek ve kurabiyeler karşılığı o hanıma altın taktim etmek suretiyle yapılan ev kadını eylentisi.
  2 ... sıçtırtma lamasına
 2. 2.
  yapılan yiyeceklerin masrafının gelen altını aştığı olay
  2 ... kısmetsiz
 3. 3.
  annemin arkadaşlarını dinleyip malzeme toplamama yarayan pasta börek günü.
  ... doksanüç
 4. 4.
  kura çekilip sıraya konarak devam eden bağımlılık.
  (bkz: amatem)
  ... ryu
 5. 5.
  Ev hanımlarının sıkıntıdan icat ettikleri, gidilen kişiye altın, altın yoksa euro,dolar hiç olmadı ytl verilen,pastalı,kekli,kısırlı yemek dolu eğlence,şenlik.
  ... ck_06
 6. 6.
  dedikodunun kılıfına sokulduğu gündür...
  ... gazoz_kapagi
 7. 7.
  belli bır yaş grubu kadınların her ay bırının evınde toplanıp dedıkodu yapıp pasta börek çörek yiyip en sonunda ev sahıbıne para toplamalarıdır.
  ... moonlight
 8. 8.
  eskiden "gün" denilen toplanmaların, işin içine altın da karıştırılarak son dönemlerde aldığı addır. hangi ad altında olursa olsun çoğu kişi tarafından küçümsenir bu günler. oysa bütün gün evde olan, kocasının çocuğunun dağınıklıklarını toplayan, akşama ne yapacağını düşünen, iki laf edecek kimseyi bulamayan, giderek bu döngü sonucunda depresyonun pençesine düşme riskini taşıyan ev kadınlarının sosyalleşmesidir bir bakıma bu günler. iki süslenir, takıp takıştırır, varolduğunu hisseder, beklendiği, karşılandığı bir yere gider. çocuklarından bahseder orada, kah şikayet eder kah övünür onlarla. kocalar, kaynanalar varsa gelin çekiştirilir. gülünür hatta siyaset bile konuşurlar. yenilenmiş tazelenmiş olarak evine döner. bir nevi gurup terapisi gibidir bu altın günleri.
  2 ... telashe
 9. 9.
  çok saçma bir olaydır. bir kişiye elli kere nasılsın iyimisin diye sorulur zaten günün yarısı bu muhabbetle kaynar. diğer bir yarısıda dolar ve altın hesabıyla geçer. kimse kimseyi dinlemez. bol bol eş ve çocuklar çekiştirilir.ama kadınlarıda anlamak lazım kendilerini boyle ifade edip rahatlıyorlar galiba.
  ... silte
 10. 10.
  pastasız böreksiz ve de kısırsız olanları para biriktirmeye imkan sağlar.
  ... ruyagordum