bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Denizden boğaziçi isimli çalışması akıllara zarar olan sualtı fotoğrafçısıdır.

  -1966 yılında Bursa'da doğan Alptekin Baloğlu, mimarlık eğitimi almış ve basım sektöründe çalışmaktadır. 1994 yılından beri sualtında fotoğraf çekmektedir.

  Uluslararası ve ulusal yarışmalarda 47 ödülü bulunmaktadır. 2005 yılında ispanya'da yapılan ve Türkiye'nin ilk kez katıldığı Dünya Sualtı Fotoğraf Şampiyonasında 25 ülkeden 50 fotoğrafçının arasından, balık kategorisinde Altın madalya alarak Dünya Şampiyonu olmuştur.

  Baloğlu'nun 1999 yılında yayınladığı "Sualtından Yansımalar" adındaki ilk kitabı, sualtı yaşamının fotoğraflarla tanıtıldığı ilk Türkçe kitaptır.

  2003 yılında yayınladığı Sualtının Yıldızları adındaki kitabı ile Fransa'da yapılan 30. Dünya Sualtı Görüntüleme Festivali'nde Dünyanın En iyi Sualtı Kitabı ödülünü kazanarak bir ilki daha gerçekleştirmiştir. Aynı yıl, Malezya'da yapılan Celebrate the Sea Festivali'nde de Denizlerin En iyi Kitabı ödülünü de almıştır.

  2006 yılında, yıllardır üzerinde çalıştığı istanbul'un Sualtı Yaşamı adındaki projesini hayata geçirdi. iki kıtayı birleştiren istanbul'un gizemli sualtı yaşamını ilk kez belgeledi ve milyonlarca kişi ile paylaştı. istanbul'un Sualtı Yaşamı projesi, Taksim Meydanında bir ay açık kalan bir açık hava sergisi, 224 sayfalık bir kitap ve 80 dakikalık bir belgesel filmden oluşan çok kapsamlı bir çalışma olarak, çevre koruma bilincini arttıran bir proje olarak büyük ilgi gördü.

  2006 yılında Deniz'de 24 Saat adındaki proje ile Bodrum Küçük Resifinin 24 saatini sualtında belgelemiş ve bu fotoğraflardan oluşan farklı bir sergi ile izleyicilerin dikkatini sualtına çekmiştir. Gece dalışında çekilen fotoğrafları sergi alanında kurulan karanlık bir çadır içinde sergilemiş ve izleyicilere verdiği fenerler ile gece dalışında kendi gördüğü gibi izlemelerini sağlamıştır.

  Açtığı tüm sergilerde ve kitaplarda özel gözlüğü ile bakıldığında üç boyutlu görülen 3-D fotoğraflar kullanmış ve bu konuda da dünyada bir ilki gerçekleştirmiştir.

  Alptekin Baloğlu, istanbul, Berlin, Moskova, Barselona, Brüksel, Antibes ve Paris olmak üzere 11 kişisel sergi açarak sualtı dünyasını tanıtmaya çalışmıştır.

  Alptekin Baloğlu, Avustralya, Papua Yeni Gine, Malezya, Tayland, Burma, Sudan, Mısır, Maldivler, Belize, Galapagos Adaları, Endonezya, Filipinler, Fransa, ispanya ve Türkiye'de 80.000 in üzerinde sualtı fotoğrafı çekmiştir.-
  (http://www.alptekinbaloglu.com adresindeki biyografisinden alıntıdır.)
  ... blackyellow
 2. 2.
  dünyanın en küçük ahtapotunu görüntülemeyi başarmış, üstüne üstlük bir de bunu çiftle$irken görüntüleyecek kadar olması çok nadir gerçekleşecek bir şeye imza atmış kişi..

  not: dünyanın en küçük ahtapotunun boyutu 8 cm..
  ... ejderham